Ana Sayfa Gündem AVM’lere emekli özel harekatçı timi

AVM’lere emekli özel harekatçı timi

PAYLAŞ

Emekli Özel Harekat polislerinden kurulacak timler, olası terör saldırılarına müdahale için AVM’lerde görev yapacak.

Terör saldırılarının ardından AVM’lerde yeni dönem Türkiye’de terör saldırılarının artırması üzerine güvenlik güçleri önlemleri en üst seviyeye çıkardı. Alarmda olan güvenlik güçlerinin tedbirlerine ek olarak özel sektör de olası saldırılara karşı güvenlik sisteminde yeni düzenlemelere gidiyor. Bu kapsamda İstanbul’un büyük alışveriş merkezi yönetimleri terör saldırılarını önlemek ve kaybı en aza indirmek için özel bir tim kuruyor.

Silahla müdahale yetkisi

AVM’ler yakın zamanda emekliye ayrılmış Doğu ve Güneydoğu’da sıcak çatışma deneyimi olan özel harekatçılardan timler kurma kararı aldı. Özel Harekatçılarla görüşen AVM’ler timleri 5-10 kişiden kuracak. Buna göre AVM’lerin içinde ve girişine yakın bölgede sivil ya da resmi olarak görev yapacak eski özel harekatçılar olası saldırılara anında müdahale edecek. Saldırı anında ise silahla müdahale edilecek. AVM’lerde görev yapacak eski özel harekatçıların saldırganların daha eylem gerçekleşmeden caydırıcı yanının da olacağını belirten güvenlik uzmanları “AVM’lerde işlenen suç oranı da düşecek” diyor.

İlk etapta 4 AVM’de uygulanacak

Yeni uygulama için emekli özel harekatçılarla ilk etapta İstanbul’daki 4 büyük AVM temasa geçti. Sistemin yasal uygulaması ve silah kullanma yetkisiyle ilgili düzenlemeler de gözden geçirilecek. Sistem en kısa sürede devreye girecek.

KHK ile düzenlemeye gidilmişti

OHAL kapsamında yayımlanan 680 sayılı KHK ile, özel güvenlik görevlilerine silah kullanma yetkisi tanınmıştı. Aynı KHK, özel güvenliklerin silahlarını görev alanları dışına çıkarmasını engelliyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here