Ana Sayfa Marka-Mağaza H&M Vakfı 5 fikre 1 milyon euro dağıtmaya çağırıyor

H&M Vakfı 5 fikre 1 milyon euro dağıtmaya çağırıyor

PAYLAŞ

Ananas, şeker kamışı ve keten tohumu hasatından geri kalanlarla bir palto yapıldığını düşünün. Ya da yeterince giyildikten sonra toprakta çözünebilen mantardan yapılmış bir tişört. Besleyici bir yosundan üretildiği için güzel görünmekle kalmayıp cildinizi besleyen ve koruyan giysiler. Bu fikirlerden bazıları üçüncü Global Change Award’un kazananları arasında. Şimdi kar amacı gütmeyen H&M Vakfı, 1 milyon euro’luk ödülü 5 kazanan fikir arasında dağıtmak için yardımınızı istiyor. Online oylama 12-16 Mart arasında, globalchangeaward.com adresinde olacak.

Global Change Award erken aşamada inovasyonların, moda endüstrisini lineerden sirkülere dönüştürebilecek hale gelmesi için tasarlandı. Girişim hem gezegenin hem de yaşam koşullarımızın iyileştirilmesini hedefliyor. Oylama moda endüstrisine etki etmek ve daha sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlamak için önemli bir araç. Bu yıl 151 ülkeden 2,600 başvuru yapıldı. Bu pek çok yenilikçi fikrin yaratıldığını gösteriyor. Başvurular, nano malzemlerden tedarik zincirinde robotiğe, pek çok alanda fırsat olduğunu gösteriyor. Ilginç şekilde, başvuruların çoğu moda endüstrisinin dışından girişimcilere ait.

“Kaynakları nasıl kullandığımız ve tükettiğimiz mevcut ve gelecek jenerasyonlar için kritik önem taşıyor. Tüm endüstrilerin yeniden düşünmesi, inovasyon yapması ve statükoyu sorgulaması gerekiyor. Yaratıcı inovasyonlar bu değişikliği yapmak için hayati önem taşıyor ve Global Change Award kazananlarının moda endüstrisini yeniden yaratma, ürün ve kaynakların tek kullanımlık olmak yerine döngüsel olmalarını sağlama şansları var.’’ diyor H&M Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Hennes & Mauritz AB CEO’su Karl-Johan Persson.

Beş kazanan fikir uzman bir panel tarafından seçildi. Panel üyeleri, moda, sürdürülebilirlik, döngüsellik ve inovasyon hakkında uzman görüşlere sahip kişilerden oluşuyor.

“Bu yılın Global Change Award kazananları, bizi daha düşük karbonun olduğu, döngüsel bir ekononiye hazırlıyor. Organic atık ve yosundan fiber yaratmak ya da geri dönüşüme yeni yaklaşımlarla, finalistler potansiyel olarak dönüşüm gücü barındıran yaklaşımlar ortaya koydular.’’ diyor Dünya Bankası Grubu İklim Finansmanı Direktörü ve Global Change Award panel üyesi Vikram Widge.

Inovasyonların arkasındaki ekipler ve oylamanın sonuçları 20 Mart’ta Stockholm’de gerçekleşecek olan Büyük Ödül Töreni’nde açıklanacak. Kazanan ekipler H&M Vakfı, Accenture ve KTH İsveç Kraliyet Teknoloji Enstitüsü işbirliğinde yaratılan 1 yıllık bir kuluçka programına katılmaya hak kazanacaklar. Program, ekiplere Stockholm, New York ve Şangay’da projelerini olgunlaştırmaları için çeşitli eğitimler sunacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here