Ana Sayfa Gündem İki perakende devi güçlerini birleştiriyor

İki perakende devi güçlerini birleştiriyor

PAYLAŞ

Carrefour ve Tesco başta Alman rakipleri Aldi ve Lidl olmak üzere perakende sektöründe fiyat avantajı sağlamak, maliyetleri düşürmek için küresel bir ortak satın alma işbirliği anlaşması imzaladı. Özellikle Proctor & Gamble, Nestle, Unilever gibi tedarikçilerden fiyat avantajı elde etmek isteyen Avrupa’nın en büyüğü olan Carrefour ve Britanya’nın 1 numarası Tesco’nun toplam 20 bin mağazası bulunurken, yıllık ciroları 170 milyar dolar civarında.

Carrefour ve Tesco, maliyetleri düşürmek ve tedarikçilerden daha iyi fiyat almak için küresel bir satın alma ortaklığı kurma konusunda anlaştı.

Yıllık toplam cirosu 170 milyar dolar civarında olan Avrupa’nın en büyük perakendecilerinden ikisi olan Carrefour ve Tesla, başta Nestle, Procter & Gamble, Unilever ve Danone gibi markalar olmak üzere fiyat rekabetinde öne çıkmak için bir süredir görüşüyordu.

Alman süpermarketler zinciri Aldi ve Lidl’ın yanı sıra ABD’li elektronik perakende devi Amazon ile de yarışabilmek için son dönemde sektörde bu tür ortaklıklar artmaya başladı. Son olarak Metro, Auchan Retail, Casino ve Schiever benzer bir iş birliğine gitmişti.

Merkezi Fransa’da olan Carrefour son dönemde Dia satın almasından umduğunu bulamadığı için ülke içerisinde pek çok mağazasını kapatma kararı alarak personelde tenkisata gitmişti. Türkiye’nin en büyük market zincirlerinden biri olan CarrefourSA’dan son aylarda arka arkaya Ataşehir, Bayrampaşa ve Maltepe ilçelerinde bulunan üç ayrı gayrimenkulünü son beş ay içerisinde 2 milyar liradan fazla bedelle satmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here