Ana Sayfa İNDEKS Adana Optimum Outlet Optimum’da Hacivat-Karagöz nostaljisi

Optimum’da Hacivat-Karagöz nostaljisi

PAYLAŞ

Eski ramazanların unutulmaz eğlencelerini ziyaretçilerine sunan Optimum Alışveriş ve Eğlence Merkezi’ne Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun komik ama bir o kadar da huysuz tiplemeleri Hacivat ve Karagöz konuk oldu.

Optimum AVM’nin Adanalılara nostalji yaşatan Ramazan etkinlikleri devam ediyor. Programda ziyaretçiler, hem geleneksel Ramazan eğlencelerinin tadına varıyor hem de AVM’nin eşsiz nehir ve şehir manzarasında iftar yapma imkanı buluyor.

Usta-çırak ilişkisiyle günümüze kadar gelen, Türk tarihinin toplumsal zenginliğini hayal perdesine taşıyan “Hacivat-Karagöz” oyunu, Optimum AVM’de düzenlenen Ramazan etkinliklerinde sahnelendi. Öğrenim görmemiş, nüktedan ve zeki bir tipleme olan Karagöz ile biraz öğrenim görmüş, gösteriş meraklısı, yarı aydın bir tipleme olan Hacivat’ın tatlı sert atışmalarını 7’den 70’e herkes beğeniyle izledi. Hacivat’ın kullandığı Farsça ve Arapça kelimeleri anlayamayan Karagöz’ün zor duruma düşüp patavatsızlaşması ziyaretçileri kahkahalara boğdu. Arkadan ışıklandırılan beyaz bir zemin üzerine, gölgeleri yansıyan kuklalar Hacivat ve Karagöz eski Ramazan eğlencelerini hatırlattı.

İftar öncesi ve sonrasında etkinlikler düzenleyen Optimum AVM’de Ramazan’ın ruhu geleneksel ve modern sanatın en nadide örnekleriyle hayat buluyor. Her yıl düzenlenen etkinlikler, Ramazan boyunca haftanın 4 günü devam edecek. İftar için Optimum’u seçenlerin Ramazan akşamları, canlı heykeller, Hacivat-Karagöz, semazen gösterisi, kostümlü fasıl, illüzyon şov, karikatür çizimi, orta oyunu, meddah, ney dinletisi ve kantocuların gösterileri ile renkleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here