Ana Sayfa Gündem Yönetim ve danışmanlık sektörüne yeni aktör: Facilitator

Yönetim ve danışmanlık sektörüne yeni aktör: Facilitator

PAYLAŞ

AVM’ler de dahil olmak üzere daha iyi binaların yapılması ve mevcutların yönetim sorunlarının çözümü için yeni bir şirket faaliyete başladı. Facilitator, , bütünsel tasarım danışmanlığı, gayrimenkul yönetimi, yönetim danışmanlığı, karma kullanımlı proje etkileşim danışmanlığı, tesis yönetimi ve mevcut binaların sorunlarının çözümüne kadar geniş bir yelpazede hizmet sunacak.

Daha iyi binaların yapılması ve bunların daha iyi yönetilmesi için çalışmalar yapan Önal Yılmaz gayrimenkul yönetimi alanında faaliyet göstermek üzere Facilitator Yönetim ve Danışmanlık A.Ş.’yi kurdu.

Facilitator Yönetim ve Danışmanlık A.Ş., Önal Yılmaz’ın 25 yılı aşkın tecrübesi ile binaların daha iyi tasarımı ve yönetimi konusunda çalışmalar yürütecek.  Facilitator, bütünsel tasarım danışmanlığından, gayrimenkul yönetimine, yönetim danışmanlığına, karma kullanımlı proje etkileşim danışmanlığına, tesis yönetiminden, mevcut binaların sorunlarının çözümüne kadar geniş bir yelpazede hizmet sunuyor.

Gayrimenkul geliştirme sektöründe “bina yönetim modeli”nin baştan ele alınmadığı ve ayrıca bina yönetim sektöründe deneyimli profesyoneller de az olduğu için, başta aidat kaynaklı enerji yönetimi dahil çeşitli ciddi sıkıntılar bugün birçok binanın ana sorunu haline geldi.

Yatırımcı, mimar, proje müellifleri, danışmanlar ve bina yöneticilerinin birlikte çalıştıkları bütünsel bir tasarım anlayışı tam olarak yerleşemedi. Bina sakinlerinin ihtiyaçlarını en iyi bilen bina yöneticileri bile genellikle ancak bina teslimlerinden birkaç ay önce çalışmaya başlıyor. Bu sebeple önceden alınması gereken tedbirler, dikkat edilmesi gereken noktalar gözden kaçırılıyor, önceden bir yönetim modeli olmadığı için binada yaşam başlamasıyla birlikte başlayan sorunlar kaos yaratıyor.

Binaların geliştirme, inşa ve yönetim aşamalarında olması gereken yaklaşımların tam yerleşmemiş olduğunu belirten Facilitator Kurucu Başkanı Önal Yılmaz “Bütünsel bir tasarım anlayışı, yani yatırımcı, mimar, proje müellifleri, danışmanları ve bina yöneticilerinin geliştirme süreci boyunca beraber çalıştıkları bir düzen tam yerleşemedi. Hedef kitle olan bina nihai sakinlerinin kullanım, istek ve şikayetlerini en iyi bilen bina yöneticileri, genelde bina teslimlerinden birkaç ay önce masaya davet edilir durumdadır. Bu geç kalınmışlık, ister AVM, ister iş kulesi, ister konut olsun tüm binaların daha ilk günden sorunlar içinde boğulmasına neden oluyor” dedi. Daralan bu ekonomik koşullarda, kısıtlı enerji kaynakları ve sürdürülebilir bir gelecek endişeleri arasında artık sadece gerçekten iyi gayrimenkul projelerinin müşteri bulacağı ve değerlerini koruyacağı dönemlere girildiğini vurgulayan Önal Yılmaz, “Bu arz fazlalığı içinde ve internet sayesinde hızla ulaşılan birçok veriye dayalı olarak, son kullanıcılar daha bilinçli tercihler yapma şansı yakalıyor. Örneğin aidat sorunları yaşayan birçok bina, bu sorunların büyük bir kısmını geliştirme aşamasında yapılan hatalar sebebiyle yaşıyor. Bir de bina yönetim sektöründe, bu çok boyutlu yönetim işini layıkıyla yapacak profesyoneller de az olduğu için gerek aidat kaynaklı gerek kaliteli hizmet kaynaklı gerekse toplu yaşam kriterlerinin sağlanması konularında çok ciddi sıkıntılar bugün birçok binada yaşayanların ana sorunu haline gelmiştir” diye konuştu.

Önal Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeşil bina, akıllı bina gibi kavramların altı tam doldurulmadan satış ve pazarlama odaklı söylemlerle son kullanıcılar yönlendiriliyor, ama faaliyete geçen sistemlerin birçoğu bu özelliklerden oldukça uzak olabilmektedir”.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here