Ana Sayfa Gündem ‘20 yılda 200 milyon ziyaretçinin kalbine dokunduk’

‘20 yılda 200 milyon ziyaretçinin kalbine dokunduk’

20. yılını kutlayan Tepe Nautilus, sürekli yenilenerek, hiç eskimeyen AVM olmayı sürdürüyor. Tepe Emlak Yatırım Genel Müdürü Deniz Bozan, “Bizim için başarıyı getiren anahtarlar gelişim, değişim, dijitalleşme, sürdürülebilirlik ve güven” diyor. Tepe Nautilus’un başarılarla geçen 20 yılını konuştuğumuz Bozan, “Deneyimimiz, yaratıcı ve yenilikçi ekiplerimiz ile 20. yaşımızda da yeni başarılara imza atarak ziyaretçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuşuyor.

Röportaj, AVMDergi.com

Tepe Nautilus, dile kolay bu yıl 20. yılını kutluyor. Açıldığı günden bu yana geçen süreci sizden dinleyebilir miyiz? Neredeyse çeyrek asırdır hiç eskimeyen AVM olmasının altındaki başarı nedir?
Tepe Nautilus, kurulduğu günden bu yana konumu, marka karması ve akıllı bina teknolojisiyle sadece alışveriş ihtiyacının karşılandığı geleneksel alışveriş merkezi anlayışının ötesine geçmeyi başardı. İstanbul’un tam kalbinde hem Avrupa Yakası hem de Anadolu Yakası ziyaretçilerinin buluşma noktası olurken, sunduğumuz benzersiz deneyimlerle günlük yaşamın vazgeçilmez yaşam alanlarından biri haline geldik. Başarımızın kaynağı olan çeyrek asırlık alışveriş merkezi yönetimindeki deneyimimiz, dinamik yapımız ve vizyonumuzla her gün binlerce ziyaretçiyi Tepe Nautilus’la buluşturmaya devam ediyoruz. Güler yüz, kaliteli ve güvenilir hizmet ile 20 yılda 200 milyon ziyaretçinin kalbine dokunmayı başardık. Yeni yaşımızda da ilk günkü heyecanla ziyaretçilerimizi ağırlamaya ve organize perakende sektörünün gelişimine katkı sağlamaya devam edeceğiz.

Doluluk oranı yüzde 99

Marka karmanız nasıl şekillendi?
Tepe Nautilus olarak 2002 yılından bu yana İstanbul’un tam kalbinde ziyaretçilerimize hizmet veriyoruz. Ziyaretçilerimiz her zaman odak noktamız oldu. Marka karmamızı oluştururken ziyaretçilerimizin talep ve ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde analiz ediyor, sektör araştırmalarını ve trendlerini de yakından takip ediyoruz. Bunun yanı sıra kiracılarımız ile yürüttüğümüz yakın ilişkilerimizin de hem doğru marka karmasını oluşturmak hem de uzun süreli iş birliklerimizi sağlamak noktasında önemli olduğunu düşünüyoruz. Çalışmalarımız sonucunda ziyaretçilerimizin tüm ihtiyaçlarını tek bir noktadan karşılayabilecekleri yerel ve global markaları verimli şekilde bir araya getiriyoruz. CarrefourSA, Cinemaximum, Paşabahçe, Sports International gibi uzun yıllardır bizimle birlikte olan markalarımızın yanı sıra pandemi dönemiyle başlayan süreçte de marka karmamızı yenilemeye ve geliştirmeye devam ettik. Pandemi dönemi sektörümüz için her ne kadar sancılı bir süreç olsa da doğru bir planlama ile marka karmamızı güçlendirirken, yerel ve global 125 markamızla mağaza doluluk oranını da yüzde 99’a ulaştırdık. 2021 yılında LC Waikiki’nin ilk mega konseptli mağazasını açtık. LC Waikiki mega konsept mağazası ile ziyaretçilerimiz ev aksesuarlarından iç giyime, yetişkin ürünlerinden çocuk kreasyonlarına kadar binlerce ürüne ulaşıyor. Bunun yanı sıra Tchibo, W Collection, İpekyol, ADL, Gusto, Faik Sönmez, Çift Geyik Karaca, Sport in Street, Superstep, Flo Kids, Yataş, Ceyo, Lizay Pırlanta, Jolly Tur ve Karaca markalarını yeni konseptleriyle bünyemize kattık. Biliyorsunuz; Tepe Nautilus İstanbul’un kalbinin attığı noktalardan birinde ve markalar da Tepe Nautilus’ta yer almak için oldukça istekliler. Önümüzdeki dönemde de ziyaretçilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda marka karmamızı güçlendirmeye devam edeceğiz.

Tepe Nautilus AVM hangi alanlarda iddialı? Yarattığınız algıyı destekleyecek, geliştirecek çalışmalarda en çok neye önem veriyorsunuz?
Tepe Nautilus olarak en önemli özelliğimiz sadece bir alışveriş merkezi değil, aynı zamanda bir yaşam alanı olmamız. Tepe Nautilus’u tercih eden her ziyaretçinin ihtiyaçlarını tek bir noktadan karşılamalarını sağlamak da temel hedefimiz. Bu yüzden önceliğimize ziyaretçilerimizin kendilerini daha iyi ve rahat hissedebilecekleri yaşam alanları sunmayı koyduk. Pandemi öncesinde hem kapalı hem de açık alanlarda gerçekleştirdiğimiz etkinlikler ile ziyaretçilerimize unutulmaz anlar yaşattık. Türkiye’de ilk kez Tepe Nautilus’ta, 2 bin 500 metrekarelik dev çadırda gerçekleşen Okula Dönüş Festivali ile 2 gün boyunca 10 binden fazla ziyaretçiyi ağırladık ve DPİD (Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği) tarafından her yıl düzenlenen DP Ödülleri’nde Alışveriş Merkezi Etkinlikleri kategorisinde ödülün sahibi olduk. Çocukları sevilen çizgi film kahramanları ile bir araya getirirken eğitici ve öğretici atölyeler ile her yaştan ziyaretçimiz farklı deneyimler yaşadı. Konser ve söyleşilerimiz ile keyifli anlara imza attık. Pandemi sürecinde keyifli etkinliklerimize ara versek de normalleşme dönemiyle birlikte aldığımız tedbirlerle etkinliklerimize yeniden başladık.

Tepe Nautilus olarak, ziyaretçilerimizin güvenilir, sağlıklı ve konforlu bir alışveriş deneyimi yaşamasını sağlarken, ticari kampanyalarımızla da kazandıran alışveriş fırsatlarıyla buluşmasını sağlıyoruz. Bu kapsamda Türkiye’deki alışveriş merkezlerinde ilk kez uygulanan kapalı devre sadakat kartı Tepe Nautilus Card’la, ziyaretçilerimiz Tepe Nautilus’ta yer alan tüm markalarımızda kazançlı alışverişin keyfini anında çıkarıyor. Bunun yanı sıra pandemi ile birlikte değişen alışveriş alışkanlıklarına da uyum sağlayarak dijitalleşmeye yönelik çalışmalarımıza hız veriyoruz. 2021 yılında yayına aldığımız Tepe Nautilus Mobil uygulamamızla kampanya katılımlarında sıra bekleme dönemine son verirken hem ziyaretçilerimiz hem de iş ortaklarımız için fayda odaklı kampanyalar gerçekleştiriyoruz. Uygulamaya üye olan binlerce kullanıcımız etkinlik ve kampanyalarımızdan haberdar olabiliyor ve mağazalarımızın uygulamaya özel indirimlerinin keyfini çıkarıyor. 20 yıldır olduğu gibi yeni yaşımızda ve gelecekte de yenilikçi, yaratıcı ve keyifli çalışmalar ile ziyaretçilerimizle birlikte olacağız.

Rekabeti nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sektörümüzdeki rekabeti pandemi dönemi ve getirdiği değişimler ile birlikte değerlendirmenin doğru olacağını düşünüyorum. 2020 yılı alışveriş merkezleri yönetiminde yeni deneyimler yaşadığımız bir yıldı. Alışveriş merkezlerinin pandemi nedeni ile uzun süreli kapalı kalması, e-ticaretin beklenenden hızlı artış göstermesi ile fiziksel alışverişlerde yaşanan zorunlu düşüşler yeni fonksiyonların oluşumunu hızlandırdı. 2021 yılında, pandemi nedeniyle getirilen kısıtlamaların kaldırılması ve aşılanmanın yaygınlaşması ile birlikte alışveriş merkezleri olarak normalleşme sürecine girdik. Özellikle online alışverişin zirve yaptığı bir dönem sonrası, yeniden hizmet vermeye başlayarak ziyaretçilerin yaşam merkezlerine dönüşünü izledik. Bu da hem ziyaretçi sayılarında hem de cirolarda yükselişi beraberinde getirdi. 2021 yılı, 2020 yılında tamamen duran etkinliklerin de yeniden canlanmaya başladığı bir yıldı. Alışveriş merkezleri etkinlik ve kampanyalar yoluyla ziyaretçilerini yeniden fiziki alanlara taşıdı. Alışveriş için gelen ziyaretçilerin yanı sıra etkinlikler, kampanyalar ve markaların sundukları farklı deneyim noktaları da bu ziyaretlerin hızlanmasını sağladı. Rekabeti, sektörümüzün gelişimi için her zaman olumlu bir süreç olarak görüyorum. Bu yüzden her zaman olduğu gibi marka karmasını doğru oluşturan, ziyaretçilerin ihtiyaçlarını tespit eden ve kiracı ilişkilerinde güçlü olan alışveriş merkezleri 2022 yılının daha iyi geçmesi için gereken güçlü zemini hazırlayacaktır.

“Markalarımızı destekleyen çalışmalara imza atacağız”

Pandemi sürecinde markalarınıza nasıl destek oldunuz?
Tepe Nautilus olarak kiracılarımız ile her zaman yakın bir iletişim kuruyoruz. Alışveriş merkezi sektöründe ziyaretçilerimizin ihtiyaçlarını karşılayan markaları bir araya getirirken onların da güçlenmesi ve fayda elde etmesi için sürekli iletişim halindeyiz. Markalarımızın ihtiyaç ve önerilerini dinliyor, en hızlı şekilde taleplerine cevap vermeye çalışıyoruz. Aynı zamanda yıl içerisinde gerçekleştirdiğimiz etkinlik ve kampanyalar ile kiracılarımızı destekleyerek birlikte büyümeyi sağlıyoruz. Pandemi döneminde de toplum olarak bu zor günlerde hep birlikte ve dayanışma içinde olmaya özen gösterdik. Tepe Nautilus’un 20. yaşında da her zaman olduğu gibi, değerli iş ortaklarımız ile kurduğumuz iyi ve yakın ilişkilerimizi güçlendirmeye devam ederken, markalarımızı destekleyen çalışmalara imza atacağız.

Sizce bir AVM’nin başarı kıstasları arasında neler bulunuyor?
Alışveriş merkezi yönetiminde başarıyı yakalamak için bütünü görmeniz gerekir. Ziyaretçi memnuniyetinden kiracı ilişkilerine, kurum içi ilişkilerden ihtiyaca yönelik marka karması ve projelere kadar tüm yönetim sürecini birlikte ele almalısınız. Biz de Tepe Nautilus olarak 2002 yılından bu yana İstanbul’un tam kalbinde bunu başarıyoruz. Özellikle pandemi süreciyle birlikte alışveriş merkezlerinde ziyaretçilerin beklentileri ve talepleri değişkenlik göstermeye başladı. Yeni dönemle birlikte başarılı bir alışveriş merkezi yönetimi için tüm alışveriş alışkanlıklarını yeniden analiz ederek, beklenti ve ihtiyaçları karşılayan çözümleri yaratmamız gerektiğini biliyorduk.

Bizim için başarıyı getiren anahtarlar gelişim, değişim, dijitalleşme, sürdürülebilirlik ve güven. Bu kapsamda ekiplerimizle birlikte ziyaretçilerimizin davranış ve beklentilerinde meydana gelen kalıcı değişiklikleri ve sektör trendlerini sürekli takip ediyoruz. Sürdürülebilir başarıyı yakalamak için bir yandan bu kilit konulara uyum sağlamaya, bir yandan da bu konuları alışveriş merkezlerimizle hızla nasıl adapte edebileceğimize odaklandık. Bu da beraberinde fonksiyon değişikliklerini getirdi.

Ziyaretçilerin artık daha fazla temiz havada vakit geçirmek istediklerini, alışverişlerini hedef odaklı planladıklarını biliyoruz. Alışveriş sürelerinin kısaldığı bu dönemde biz de ziyaretçilerimizin daha hızlı ve konforlu alışveriş yapabilmeleri için dijitalleşme yatırımlarımızı arttırarak Tepe Nautilus mobil uygulamasını geliştirdik. Tepe Nautilus dünyasını uygulama üzerinde keyifle keşfeden ziyaretçilerimizin yoğun ilgisi ile kısa bir sürede on binlerce kullanıcıya ulaştık. Ziyaretçilerimizin günün her saatinde temiz havada ve yeşillikler içinde vakit geçirmesini sağlayan Tepe Teras’ı da yine bu içgörüler ile oluşturarak 2021 yılında hayata geçirdik.

Alışveriş merkezinin başarıyı yakalaması için ziyaretçi sadakati ve kiracı ilişkilerinin de öneminin farkındayız. Bu yüzden yıl boyunca ziyaretçilerimizi kazançlı kampanyalar ile bir araya getirirken, bünyemizde yer alan markalarımızı da destekleyecek çalışmalara imza atıyoruz. Diğer taraftan sosyal sorumluluk bilinciyle hem ekiplerimizi hem de ziyaretçilerimizi iyilik hareketlerimizin bir parçası yapıyoruz. Deneyimimiz, yaratıcı ve yenilikçi ekiplerimiz ile 20. yaşımızda da yeni başarılara imza atarak ziyaretçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

Tepe Nautilus’un 20. yaşında dopdolu etkinlik programı

Önümüzdeki dönem etkinlik planlarınız ve projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Alışveriş merkezleri ve organize perakende birlikte büyüyen ve gelişen iki sektör. Bu kapsamda önümüzdeki dönem etkinlik ve proje çalışmalarımızda ana motivasyonumuz ziyaretçilerimizin ihtiyaçları ve beklentilerini markalarımızla verimli bir şekilde buluşturmak olacak. Tepe Nautilus’un ziyaretçilerimiz için önemini bilerek; pandemi döneminin getirdiği yeni dinamikleri sektörün değişimleri ile birleştirerek çalışmalarımızı şekillendiriyoruz. Tam da bu sebeplerden Tepe Nautilus’un 20. yaşı için, “İlk Aşk İlk Heyecan” dedik. 20 yıldır ziyaretçilerimizi mutlu edecek, alışveriş merkezimizde keyifli deneyimler yaşamalarını sağlayacak etkinlik ve projeleri hayata geçiriyoruz. Yeni yaşımızın ilk açık hava etkinliğini de bu kapsamda geniş otoparkımızda sporseverler için gerçekleştirdik. Değerli markamız SPX ile iş birliği yaparak ‘’SPX Extreme Weekend’’ ile 3 gün boyunca tenis workshop ve eğitimlerinden raket ve kaykay demolarına, chiboard balance workshop’tan kayak & snowboard workshop ve ekipman seçimine kadar farklı temalarda etkinliklere ev sahipliği yaptık. 26 Haziran’a kadar devam edecek olan 20. yaşımıza özel 20 hediye vereceğimiz çekiliş kampanyamızı da nisan ayı içerisinde başlattık. Dijitalleşme süreçlerimize paralel olarak, ziyaretçilerimiz kampanyamıza Tepe Nautilus mobil uygulamamız üzerinden üye olarak katılabiliyor. Kampanya sonunda Tepe Nautilus bünyesindeki mağazalarımızdan temin ettiğimiz robot süpürge, bisiklet, tablet, scooter gibi keyifli ürünler ziyaretçilerimizin olacak. Cinemaximum ile de keyifli bir işbirliğine imza attık. Mobil aplikasyonumuz üzerinden alınan kod ile Tepe Nautilus’taki sinema keyfini katladık. Tepe Nautilus olarak 20. yaşımızda güvenilir, kaliteli, konforlu ve kazançlı alışverişin kalbi olmaya devam ederken, birbirinden özel etkinlik ve projeleri de hayata geçireceğiz. Biz çok heyecanlıyız, tüm İstanbulluları da bu heyecanımıza ortak olmaya davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here