Ana Sayfa Gündem 2019’da marka başvurusu 134 bini geçti

2019’da marka başvurusu 134 bini geçti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türk Patent ve Marka Kurumuna (Türk Patent) geçen yıl 134 bin 353 marka başvurusu gerçekleştirildiğini açıkladı.

2019’da marka başvurusu 134 bini geçti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türk Patent ve Marka Kurumuna (Türk Patent) geçen yıl 8 bin 126 yerli patent, 2 bin 906 yerli faydalı model ve 119 bin 412’si yerli olmak üzere toplam 134 bin 353 marka başvurusu gerçekleştirildiğini açıkladı. Söz konusu verilerin Türkiye’nin sınai mülkiyet alanında büyük bir ilerleme kaydettiğinin işareti olduğunu vurgulayan Varank, “Bilgi ve iletişim teknolojileri, beyaz eşya, otomotiv ve elektronik alanında faaliyet gösteren firmalarımız yerli patent başvurularında ilk sıralarda yer alıyor. Bu durum, firmalarımızın teknoloji yoğun üretime verdikleri değerin bir sonucu aslında. Küresel pazarlarda rekabet üstünlüğü kazanmak istiyorsak, bunun yolu Ar-Ge’den ve teknolojiden geçiyor” dedi.

2019 yılında en fazla patent başvurusu yapan ilk 50 kuruluş arasında 22 üniversitenin yer aldığını ifade eden Varank, “Markalaşma konusunda firmalarımızın hassasiyeti çok yüksek” şeklinde konuştu. Varank, İstanbul’un liderliğine de dikkat çekerek, patent başvurularında Ankara ve Bursa’nın, marka başvurularında Ankara ve İzmir’in, tasarım başvurularında da Bursa ve Kayseri’nin takip ettiğini dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here