Ana Sayfa Gündem ‘2021 bir dönüm noktası yılı olabilir’

‘2021 bir dönüm noktası yılı olabilir’

Alışveriş merkezi yönetiminde sektörün tecrübeli isimlerinden Necati Ufuk Toydemir, alışveriş merkezleri, pandemi ve 2021 yılı üzerine görüşlerini paylaştı.

Bugüne kadar geçen dönemde alınan tedbirlerle sağlıklı bir ortamda güvenli alışverişin ön planda tutulduğunu belirten Ufuk Toydemir, 2021 yılının bir dönüm noktası olabileceğini söyledi. Toydemir, görüşlerini şöyle paylaştı:

2020 yılının mart ayından bu yana etkilerini gittikçe sertleştirerek hissettiren pandemi sürecini sakin kalarak, doğru bilgilere ulaşarak ve insan sağlığının önemi konusunda kamu kurumları tarafından alınan tüm tedbirlere ve uyarılara uyum sağlayarak takip ediyoruz.

Bugüne kadar geçen dönemde almış olduğumuz tedbirlerle; sağlıklı bir ortamda güvenli alışverişi ön planda tuttuk. Gerek bizler alışveriş merkezleri yönetimleri ve gerekse kendi alanlarında perakende markalarının ortak yaklaşımı ile sağlıklı ortamlarda güvenli alışveriş konusunda hiç de küçümsenemeyecek, oldukça kritik iş birliklerini oluşturduk.
Tüm bu süreçlerden sonra alışveriş merkezlerinin 2021 yılındaki gelişmelerine göre değerlendirilme zamanı geldiğine inanıyorum. 2021 bir dönüm noktası yılı olabilir.

2021 yılının ikinci yarısından itibaren alışveriş merkezlerimizde performansların yükseleceğini tahmin ediyorum. 2021 yılının ikinci yarısında aşı uygulamasının yüzdesel olarak iyi noktalara gelmesi ile pandeminin kontrol altına alınmaya başlanması, alışveriş merkezlerimizin ziyaretçi ve ciro performanslarını yükseltmeye başlayacaktır.

Perakende tarafında 2020 boyunca dijital kanallara yönelimin ve satışların bu tarafta arttığını gördük. Bu dönemde fiziksel mağazaların nasıl geliştirileceği konusunda oldukça fazla zamanımız oldu. Pandemi döneminde pek çok parekende firması fiziksel mağaza zincirlerine daha yakından bakarak etütlerini gerçekleştirdiler. Bu dönemde her mağazanın konumuna, büyüklüğüne amacına ve özellikle dijital tarafı nasıl destekleyeceğine ve dijital taraftan nasıl destekleneceğine bakarak hazırlıklarını tamamlayacaktır.

Alışveriş merkezleri olarak bizler de güvenlik, rahatlık ve sağlığa odaklanarak gelişmeye devam edeceğiz. Alışveriş merkezlerimizde tüketiciler fiziksel mağazalarda ürünleri güvenli ve rahat bir şekilde göz atacaklar.

Sosyal mesafe için kişileştirme, tüketiciyi anlama, spesifik ürünler önerme analitiği kullanma ve mağaza içi randevular ve bunlarla ilgili kişiselleşmiş mesajlar artık daha çok kullanılmaya başlanacak.

Alışveriş merkezlerimizde tüm parekende sektöründeki iş ortaklarımızla birlikte ürünleri ve tüketici deneyimlerini yenilemeye devam ederek, dönüm yılı olarak gördüğüm 2021 de işimizi genişleterek tüketicilerle yeni ve farklı deneyimlerle birlikte yeniden ve çok güçlü bağlar oluşturacağımıza inanıyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here