Ana Sayfa İNDEKS Akmerkez “Akmerkez başarısını gelecek yıllara taşıyacak”

“Akmerkez başarısını gelecek yıllara taşıyacak”

Akmerkez sürekli yenilenerek, seçkin markaları ve güçlü imajıyla neredeyse 30 yıldan bu yana ziyaretçilerini ağırlıyor. 1993 yılından bu yana kentin en gözde buluşma noktası olmayı sürdüren Akmerkez, kullandığı elektriği yenilenebilir kaynaklardan karşılaması sebebiyle IRECS tarafından da sertifikalandırıldı.

Akmerkez AVM Genel Müdürü Hakan Tümkaya, “Akmerkez, sergilediği üstün performansla çizdiği başarılı tabloyu gelecek yıllara taşıma ilkesiyle çalışmalarına aralıksız devam ediyor” diyor.

Röportaj, AVMDergi.com

Hakan Bey, Akmerkez neredeyse 30 yıldan bu yana hayatımızda. Akmerkez’in dile kolay 30 yıllık başarısının altında hangi kriterler yatıyor?
Akmerkez kurulduğu günden bu yana bünyesinde yer alan seçkin marka ve mağazaları, alışveriş noktaları, eğlence ve yeme-içme alanlarıyla, keyifli deneyimin adresi ve kentin en gözde buluşma noktası olmaya devam ediyor. Düzenli olarak yaptığı müşteri araştırmaları doğrultusunda ve uluslararası alandaki değişimler ile sektör ihtiyaçlarını yakından takip ederek kendisini sürekli güncelledi ve her daim çağdaş kalmayı başardı. Tüm bunların yanında geleceğe yatırım yapma ilkesiyle hayata geçirdiği sürdürülebilirlik faaliyetleri Akmerkez’i topluma değer katan önemli bir marka haline getirdi. Akmerkez, sergilediği üstün performansla çizdiği başarılı tabloyu gelecek yıllara taşıma ilkesiyle çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Akmerkez’in iddialı olduğu konular nelerdir? Yarattığınız algıyı destekleyecek, geliştirecek çalışmalarda en çok neye önem veriyorsunuz?
Akmerkez’de sürdürülebilirliği ve misafirlerimize keyifli bir deneyim sunmayı her zaman ön planda tutuyoruz ve bu konularda çok iddialıyız. 2017 yılı itibarıyla şehirde de kendi gıdamızı yetiştirmenin mümkün olduğunu göstermek amacıyla alanında bir ilk olan ve hala büyük bir özenle devam ettiğimiz “Terasta Tarım” projemizi hayata geçirdik. “Tasarım Pazarı”, “İpek Hanım Çiftliği”, “Floral Fest” gibi Akmerkez ile özdeşleşen etkinliklerle yerel, etik, doğal gıdayı teşvik ediyor ve sürdürülebilir üretim yapan küçük üretici, marka ve kadın girişimcileri destekliyoruz. “Akmerkez Açık Hava Sineması” ve “Çocuklara Özel Resim Müzayedesi” gibi projelerimizle misafirlerimizi sanatla buluşturuyoruz., Akmerkez kuruluşundan bu yana yağmur sularını sarnıçlarda toplayarak bu suyu peyzaj alanlarında kullanıyordu, son dönemde yaptığımız yatırımlar ve iyileştirmelerle bu kapasiteyi daha da arttırarak 150 metreküpe çıkardık ve peyzaj alanlarının tamamının su ihtiyacını buradan karşılıyor ve sürdürülebilirlik ilkelerimizi destekleyen adımlar atarak, çevre bilincine bu anlamda katkı sağlıyoruz. Tüm enerji kaynaklarını en verimli şekilde kullanıyor, her yıl aldığımız aksiyonlarla karbon salınımını azaltıyoruz. Daha sürdürülebilir alışveriş merkezlerinin mümkün olduğu inancıyla çalışmalarımıza ve araştırmalarımıza devam ediyoruz. Seçkin marka karmamız, ferah teras alanlarımız, birbirinden şık restoran ve kafelerimizle sosyal hayatın merkezinde yer alıyoruz. İş, sanat, kültür ve eğlence çevrelerini özenle planladığımız etkinliklerimizde bir araya getiriyor, şehrin içinde nefes aldıran atmosferi ile misafirlerin vazgeçilmezi olan Üçgen Teras’ta renkli ve eğlenceli aktivitelerle huzurlu molalar sunuyoruz.

Akmerkez marka karmasını genişletiyor

Akmerkez, mağazalarını yeni markalarla genişletiyor. Marka karmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Akmerkez güçlü marka karması ve mağaza çeşitliliği ile misafirlerine en iyi şekilde hizmet verme hedefiyle yıllardır kendini yenileyen bir yaklaşımla sektörün en önemli markalarından biri olarak yoluna devam ediyor. Halihazırdaki 160 mağazası ile misafirlerine iyi ve keyifli bir alışveriş deneyimi sunan Akmerkez; gerçekleştirilen müşteri araştırmaları ve misafir anketlerinden elde edilen veriler ile sektördeki yenilik ve değişimleri de takip ederek marka karmasını sürekli yeniliyor ve yeni markalarla genişletiyor. Bu gelişmeler ışığında yakın dönemde; elektronik market kategorisinde Teknosa, uluslararası hazır giyim markası Falconeri ile aynı grubun erkek iç giyim markası Intimissimi Uomu, kadın giyim kategorisinin önemli markalarından İpekyol, çok yönlü ve zamansız tasarımları ile beğeni kazanan Dahlia Bianca, spor giyim ve outdoor ürünlerdeki marka çeşitliliği ile misafirlerimizin beğenisini kazanan The Moose Bay, optik & güneş gözlüğü modasının en yeni koleksiyonlarını sunan Kuvars Optik en yeni mağaza konseptleriyle Akmerkez misafirlerine hizmet vermeye başlarken; aynı zamanda Happy Moon’s Grup’un yeni markası No. 54 Steak & Grill ile Türkiye’nin ilk uzman kadın kasabı Semra Doğan tarafından açılan Barbecue Terrace by Kasap Abla da açılış yaparak misafirlerimize hizmet vermeye başladılar ve şimdiden çok talep gören restoranlarımız arasında yerlerini aldılar.

Şehrin ortasında “Terasta Tarım”

Üçgen Teras ile şehrin ortasında misafirlerinize nefes alan bir atmosfer sunuyorsunuz. Üçgen Teras, Akmerkez’e ve misafirlerine nasıl bir değer katıyor?
Üçgen Teras, şehrin içinde olup yine de şehirden uzak kalmak isteyenler için tasarlandı. Burada gün boyunca, çimlerde uzanıp gökyüzünü izlemek, gün içinde devam eden müzik yayınıyla keyifli saatler geçirmek, yenilenen çocuk parkında çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirmek, yaz aylarına özel düzenli spor etkinliklerine, yoga festivaline ve açık hava sinemasına katılmak mümkün. Burada düzenlediğimiz etkinliklerle yoğun şehir yaşamına maruz kalan misafirlerimizin hayatına dinginlik ve renk katıyoruz.

Akmerkez, Türkiye’de bir ilk olan “Terasta Tarım” projesini başlattı. Proje nasıl doğdu, “Terasta Tarım”ı sizden dinleyebilir miyiz?
Terasta Tarım projemizi EK BİÇ YE İÇ iş birliği ile Üçgen Teras’taki 750 metrekarelik alanda 2017 yılında hayata geçirdik. O günden beri de en değer verdiğimiz projelerimizden biri olarak devam ediyor. Doğanın mükemmel dengelerinden birini Akmerkez gibi şehrin ortasında hatta binaların arasında kurmak oldukça heyecan verici. Bu projeyle aslında şehirlerde sağlıklı gıdaya, tarıma ve toprağa ulaşmanın zorlaştığı, gıda üretimine yabancılaşmaya başladığımız bir dönemde, bir adım daha ileriye gitmek ve insanların doğa ile yeniden bağlantı kurmasını sağlamak; permakültür prensiplerinin her ortamda uygulanabileceğini, kimyasal kullanmadan İstanbul’un merkez bölgelerinde bile üretim yapılabileceğini ve bu yöntemleri geliştirip yayabilirsek şehirlerimizde sürdürülebilir, sağlıklı ve keyifli bir yaşamın mümkün olabileceğini göstermek istedik.

Bahçede ayçiçeğinden, yerfıstığına, reyhana, lavantaya kadar meyvelerini, yapraklarını, köklerini ve tohumlarını yiyebildiğimiz 165’in üzerinde farklı bitki var. Lif kabağı, keten, pamuk gibi birtakım başka egzotik türler de denedik. Ayrıca bahçede hem arıları ve faydalı böcekleri çeken ve tozlaşmaya olanak sağlayan yenilebilir çiçekler de bulunuyor.

Terasta Tarım alanında daha büyük kitlelerin şehirde toprakla buluşmasını sağlamak ve deneyimi zenginleştirmek amacıyla ağırlamalar, etkinlikler ve davetler de gerçekleştiriyoruz. Bunun yanı sıra 2020 yılının Haziran ayında hayata geçirdiğimiz Gönüllü Programı ile şehrin ortasında toprağa dokunmak ve kentsel tarım ilkelerini öğrenerek çalışmalara katkıda bulunmak isteyenleri bu deneyimi birlikte yaşamak için çarşamba günleri Akmerkez’e davet etmeye başladık. Projemiz ilgili şehirlilerin katılımıyla her carşamba ve cumartesi sürüyor. İş birliklerini de önemsiyor, farklı kitlelere ulaşmaya gayret ediyoruz.

2019 yılında, Özyeğin Üniversitesi Gastronomi Bölümü öğrencilerine Terasta Tarım modeli üzerinden dersler vermeye başladık ve kentsel tarımı öğretmek için birlikte bir projeye imza attık. 2021’de, “Geleceğin Şefleri Akmerkez’de Kentsel Tarımı Öğreniyor” projesi ile İstanbul Bilgi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerinin bahar dönemi seçmeli dersi olan “Kentsel Tarım” dersinin müfredatını hazırladık ve hem pratik hem de teorik dersleri Terasta Tarım modeli üzerinden öğrettik. Usla Uluslararası Servis & Lezzet Akademisi ile geçtiğimiz yıl başlattığımız iş birliği kapsamında ise Profesyonel Aşçılık ve Profesyonel Pastacılık- Ekmekçilik Programı öğrencilerini Nisan ayında başlayan üçüncü dönem dersleriyle Terasta Tarım alanında ağırlamaya devam ediyoruz.

Son olarak Akmerkez, kullandığı elektriği yenilenebilir kaynaklardan karşılaması sebebiyle IRECS tarafından sertifikalandırıldı. Yenilenebilir enerji yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Almaya hak kazandığımız I-REC Sertifikası’na göre Akmerkez’in 2022 yılında kullanmayı planladığı 6000 Mwh elektrik enerjisi DORA3 isimli jeotermal enerji santralinden sağlanacak ve elektrik enerjisinden kaynaklanan karbon salınımı sıfır olacak. Akmerkez olarak yıllar içinde yaptığımız iyileştirme çalışmaları, LED dönüşümleri sayesinde enerji tüketimini azaltarak dolaylı Co2 salınımı en düşük düzeyde tutacak aksiyonları da hayata geçiriyoruz. Sürekli yapılan teknik çalışmalar sonucunda sağlanan tasarruflarla, son olarak 2021 yılında, emisyonu yaklaşık 3 bin 100 tona kadar düşürmeyi başardık. Yenilenebilir enerji kullanımı kapsamında aldığımız I-REC Sertifikası ile de enerji tasarrufu ve verimliliğine verdiğimiz önemi bir kez daha vurgulama şansımız oldu.

“Çağa adapte olan oyuncular başarılı olacak”

Hakan Bey, uzun zamandır AVM sektöründe önemli deneyimleriniz bulunuyor. Sizce bir AVM’nin ‘olmazsa olmazlar’ı nelerdir?
Öncelikle iş ortaklarımız ve misafirlerimiz bizim vazgeçilmezlerimiz. Tüm başarılarımızın altında onların da imzası var ve başarının ancak kollektif bir vizyon ve anlayışla yakalanabileceğini düşünüyorum. Dolayısıyla hem yöneticiler olarak bizler hem Akmerkez’in en önemli parçası olan mağaza profesyonelleri, hem de müşterilerimize güvenli ve konforlu bir hizmet sunmak için çabalayan güvenlik ve temizlik personellerinden lojistik hizmet sağlayıcılara kadar bunun parçası olan herkesin ortak bir vizyon ve anlayışla aynı hedef peşinde koşması başarının temelini oluşturuyor. Her AVM için başarıda belirleyici unsurların başında da tabi ki lokasyon ve müşteri profili gibi iki temel konu gelmektedir. Akmerkez’in bulunduğu lokasyon, hitap ettiği kitle ve güçlü imajı ile zamana meydan okuyan bir AVM olmaya her zaman devam edeceğine şüphem yok. Bunun yanı sıra; yeniliğe açık, çağa ayak uydurabilen ve sektördeki gelişmeleri yakından takip ederek buna göre aksiyonlar alabilen; değişen ziyaretçi beklentilerini ve satın alma alışkanlıklarını anlayıp buna cevap verebilecek bir yapılanma kurgulayabilen bir anlayışı oturtmak da bana göre yeni dönemde bir AVM’nin olmazsa olmazı haline geldi.

Peki, önümüzdeki dönemle ilgili olarak hem Akmerkez hem de sektör açısından öngörüleriniz nelerdir?
Dünyamız büyük bir hızla dönüşürken, pek çok zorluğu da beraberinde getiriyor. Pandemiyle birlikte tüm dünya zor bir süreçten geçti. Özellikle perakende sektöründe ciddi bir duraklama yaşandı. Akmerkez olarak finansal açıdan güçlü yapımızla, pandemi koşulları altında geçirdiğimiz iki senede de karlılığımızı koruduk. Önümüzdeki dönemlerde de hayata geçireceğimiz projelerle birlikte büyümemizi sürdüreceğiz. Aynı zamanda perakende sektöründe dijital teknolojilere dayalı içeriklerin giderek arttığı, misafir deneyiminin büyük ölçüde dijitalleştiği ve misafire birden çok kanal üzerinden ulaşıp daha kişisel teklifler sunabilmenin son derece önem kazandığı bu dönemde çok önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Bu çalışmalarımız halen aralıksız olarak sürüyor. AVM sektörü, bu değişime ayak uydurabildiği, kendini yenileyebildiği ve müşterisine çok kanaldan dokunabildiği sürece büyümeye açık bir sektör. Burada kendini çağa adapte eden oyuncular sektörde başarılı olarak varlıklarını sürdürecekler diye düşünüyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here