Ana Sayfa İNDEKS Akademetre AVM endeks artışı sürüyor

AVM endeks artışı sürüyor

PAYLAŞ
Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Ağustos ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi Ağustos 2015 döneminde 2014 Ağustos ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 15,4 artışla 187 puana ulaştı.

AVM endeks artışı sürüyor. AVM’lerdeki kiralanabilir alan metrekare başına düşen cirolar Ağustos 2015’te bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında 25 puan arttı ve verimlilik metrekare başına 713 TL’ye ulaştı. Verimlilik, İstanbul’da 772 TL, Anadolu’da ise 674 TL olarak gerçekleşti.

ayd1
Ağustos ayında en yüksek ciro artışı ‘diğer’ kategorisinde
Geçtiğimiz yılın Ağustos ayı ile karşılaştırıldığında 2015 Ağustos döneminde kategoriler bazında ciro endeksi yüzde 15’lik bir artış gösterdi. En yüksek ciro artışı ise diğer alan cirolarında yüzde 30’luk artışla yaşandı. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayı ile karşılaştırıldığında endeks teknoloji kategorisinde yüzde 22, yiyecek kategorisinde yüzde 13, giyim ve ayakkabı-çanta kategorilerinde yüzde 10, hipermarket kategorisinde yüzde 8’lik artış gösterdi.

ayd2
Ziyaret Sayısı Endeksi
Ağustos 2015 verilerini bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırdığımızda ziyaret sayısı endeksinde bu dönemde yüzde 4’lük bir artış olduğunu görüyoruz. Ziyaret sayısı endeksi Ağustos 2015 döneminde 104 puana ulaştı.

ayd3Hulusi Belgü verileri değerlendirdi
AVM Endeksi Ağustos 2015 sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü “AVM endeksi Ağustos 2015 döneminde bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 15,4 oranında arttı. AVM endeksi 2015 yılının başından beri bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında sürekli olarak artış kaydetti. Önemli miktarlarda harcama yapan Orta Doğu ülkeleri ağırlıklı yabancı turist varlığını kış dönemine oranla daha durgun geçen yaz sezonundaki bu artışların en önemli nedeni olarak görüyoruz. Bunun yanı sıra sezon indirimlerinin başlamış olması da giyim ve ayakkabı-çanta gibi sezonluk ürün kategorilerinde ciro artışını beraberinde getirdi. Sektör olarak ani kur artışlarının yaşandığı Ağustos verileri dikkati takip ediyorduk ve bu nedenle yaşanan artış tüketici eğilimleri açısından da anlamlı. Kasım ayı başında açıklanacak olan Eylül ayı ve 3.çeyrek verilerinin de benzer bir seyir izleyeceğini düşünüyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here