Ana Sayfa İNDEKS AYD ‘AVM’ler, 15 milyar dolarlık borçlarını ödeyemeyebilir’

‘AVM’ler, 15 milyar dolarlık borçlarını ödeyemeyebilir’

http://beckybanksonline.com/2016/06/cupcakes-and-books-scavenger-hunt-read-free-stuff/ Kira sözleşmelerinde döviz cinsinden kararlaştırılmış bedellerin TL olarak belirlenmesi kararından sonra Alışveriş Merkezi Yatırımcıları (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, AVM’lerin bankalara olan 15 milyar dolarlık borçlarını ödeyemeyeceğini, bankaların sıkıntıya gireceğini belirtti.

free us and canada online dating sites with instant messenger Karar göre, AVM kira sözleşmelerindeki döviz cinsinden belirlenen bedeller, 30 gün içinde TL olarak yenilenecek. AYD Başkanı Hulusi Belgü, kararın sıkıntı yaratacağına dikkat çekti. Belgü, “Sektörün 15 milyar dolarlık bir borcu var. TL’ye dönüldüğünde firmalar bankalara olan borcunu ödeyemeyebilir” dedi. Belgü AVM’lerin kiralarını günlük kurlardan belirleyeceğini söyledi.

Menkul ve gayrimenkul alım satım ile kiralama sözleşmelerinde döviz üzerinden belirlenmiş bedellerin 30 gün içinde Türk lirasına dönüştürülmesiyle ilgili Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü bu kararın bakanlık tarafından daha detaylı incelenebileceğini aksi takdirde AVM’lerin bankalara olan 15 milyar dolarlık borçlarını ödeyemeceğini belirtti.

Ayrıca yeni sözleşmelerin Türk lirasına dönülmesi halinde Belgü AVM’lerin günlük kurdan fiyatlarını belirleyeceğini söyledi. Belgü, “Belgü AVM’lerin bankalara 15 milyar dolar borcu var. Türk Lirası dönülürse her AVM kirasını günlük kurdan belirler. Aksi taktirde sektör sıkıntıya girebilir” dedi.

Bakanlığının bu konuya ilerleyen günlerde daha detaylı bir açıklama getireceğini söyleyen Belgü, “Resmi Gazete’de karar yayınlandı. Ancak daha detayları belli değil. Şu an bunların konuşmak için çok erken. Eğer tamamen TL’ye dönülürse problemler yaşanır” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here