Ana Sayfa İNDEKS AYD AVM’lerde asansöre yeni ayar

AVM’lerde asansöre yeni ayar

AVM’lerde salgına karşı alınan önlemleri artık TSE onaylayacak. Artık AVM’lerde asansör kullanımı değişecek, dezenfeksiyon artacak, yeme içmede masa mesafeleri daha genişleyecek.

AVM’lerde Covid-19’a karşı yeni dönem başlıyor. Türk Standardları Enstitüsü’nün (TSE) talepte bulunan alışveriş merkezlerine ‘TSE Güvenli Hizmet Belgesi’ verecek. AVM’lerde yeme içme merkezlerindeki masa mesafelerinden asansörlerin kullanımına, dezenfeksiyondan lavaboların temizliğine kadar belirlenen yeni standartlar geçerli olacak. Kurallara uyulup uyulmadığı çifte denetimle kontrol edilecek.

Halka güven verecek
TSE Başkanı Adem Şahin, AVM’leri belgelendirerek halka güven vermeyi amaçladıklarını belirterek, “Bu belgeyi alan AVM yönetimi, oluşturduğu kendi izleme takımıyla ve yine bizimle birlikte sürekli kendisini yenileyerek bu tedbirleri gözden geçirmek mecburiyetinde. Bugün aldığımız tedbir yarın geçersiz, yarın aldığımız tedbir de öbür gün belki daha sıkılaştırılması gereken tedbir haline gelebilir” dedi.

TSE Güvenli Hizmet Belgesi’ni alan AVM’lerin nasıl denetleneceğini de anlatan Şahin, “Bunlar süreli belgeler, süreç de dinamik. AVM yönetimleri belgeyi aldıktan sonra bunu kendileri denetleyecekler ama biz de bu denetimlere ve kurallara bağlı kalınıp kalınmadığı noktasında denetimimizi yapacağız” diye konuştu.

Şahin, sosyal mesafe, ateş ölçümü, dezenfektan ve maskeye kolay erişim, havalandırma sistemlerindeki gerekliliklere ilişkin bildiriler gibi önlemlerin uygulanıp uygulanmadığına müşterilerin de dikkat etmesi gerektiğine dikkat çekerek, kendilerinin de denetleyeceğini ancak en büyük denetimin müşterinin denetimi olacağını kaydetti.

Standart sağlanacak
Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, TSE ile imzaladıkları iş birliği protokolünün önemine işaret ederek, “Biz AVM’lerde Covid-19’a karşı çok ciddi manada önlemler aldığımızı iddia ediyorduk ama bu iddianın bir kamu kurumu tarafından doğrulanması bizim için son derece önemli” ifadelerini kullandı. Altaş, bu belge için başvuruların başladığını aktararak, AYD üyelerinin bunu sabırsızlıkla beklediğini ve çok ciddi bir başvurunun olacağını tahmin ettiklerini belirtti. Hüseyin Altaş, AVM yönetimlerinin bu merkezlerin yaşaması için belirlenen kurallara uymak zorunda oldukları bilincini taşıdıklarını da ifade ederek, “Bütün yönetim merkezlerimizi uyarıyoruz. Bu belgeyi almak yetmiyor, bunun devamını da sağlamalısınız. Belgeyi kaybedenler çok ciddi bir prestij kaybederler. Bu nedenle onu kaybetmemek için her gün neredeyse bu denetimleri yapmak zorundalar” uyarısında bulundu.

Farklı tedbirler geliyor
Hüseyin Altaş, Türkiye’deki 436 AVM’nin her birinde önlemlerin farklı alınabildiğini belirterek, TSE Güvenli Hizmet Belgesi ile standardizasyonun sağlanmış olacağını ve halkın buralara güvenle girip çıkabileceğini dile getirdi. Altaş, AVM’lerde farklı önlemlerin alınıp alınmayacağıyla ilgili de, “Uygulanan tedbirlere ek olarak yeme içme merkezlerindeki masa mesafelerinin biraz daha açılması, asansörlerimizin tek kullanımdan sonra dezenfekte edilmesi, sadece yaşlıların ve 15 yaş altının buraları kullanması, yürüyen merdivenlerin daha sık dezenfekte edilmesi ve lavabolara el değmeden girip çıkabilmek gibi önlemlerimiz var” bilgisini verdi.

“Girişlerde yüzde 60’ı yakaladık”
Hüseyin Altaş, Covid-19 salgını sürecinin AVM ziyaretçi sayıları ve cirolarına etkilerine de değinerek, şunları söyledi: “AVM’ler 11 Mayıs’ta açıldıktan sonra giriş sayılarımız salgın öncesi döneme göre yüzde 20’lerde kalmıştı. 1-30 Haziran döneminde yüzde 50’leri yakaladık. Temmuz ayında da yüzde 60 düzeylerine çıktı. Ağustos itibarıyla yüzde 65’leri bekliyoruz çünkü temmuzda bir bayram hareketliliği de vardı.

Sinema, çocuk oyun alanları ve restoranlar geç açıldığı için onların bize bir negatif etkisi oluyordu, onlar da düzeliyor. Giriş sayılarında yüzde 50-60’ları yakalamış olmak bizim için memnuniyet verici.”
Kaynak:Milliyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here