Ana Sayfa Gündem AVM’lerde kur krizine çözüm

AVM’lerde kur krizine çözüm

Hakan YILDIZ

Alışveriş merkezinin varlık nedeni olan ‘ziyaretçi – kiracı – yatırımcı’ denkleminin yarattığı ekonomik performansa odaklanan bu strateji gelecekteki başarının anahtarı haline gelecektir. Yalnız ‘Kur Krizine Çözüm’ olan bu stratejiyle birlikte, gelin kazanmayı mümkün kılanın ne olduğuna bakalım.

– Her alışveriş merkezi sadece kiracıya yer vermek değil, onun ile birlikte kazanmak ister. İşte bu yüzden her alışveriş merkezi sadece rekabet etmek değil kazanmak için oynamalıdır.

– Oyunu kazanmak için alışveriş merkezi birinci önceliği nakit elde etmeye yani kira tahsilatlarını maksimumda tutmaya, ek gelirleri arttırmaya ve harcamaları azaltmaya verip ikinci önceliği ise ziyaretçi yaratmaya ve onları elde tutmaya vererek yüksek kur ortamında bile kolaylıkla para akışı elde edilebilir.

– Yalnız yüksek kurlar nedeniyle maliyetlerin fırladığı bu dönemde sektördeki başarının anahtarı, alışveriş merkezinde bir kazanma kültürü oluşturma yani mevcut kiracıları tutma, yeni kiracılar kazandırma ve tüm kiracıların yüksek cirolar elde etmesi için onları motive eden yatırımcının zenginleşmesi yönünde olacaktır.

Sonuçta her alışveriş merkezinin belli becerilere ihtiyacı vardır ama en önemlisi para kazanma becerisidir. Çünkü herkes çok iyi bilmektedir ki, bugün artık ekonomik bir başarı olmayınca diğer bütün yönetim becerilerinin en ufak bir anlamı bile yoktur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here