Ana Sayfa Tasarım Balenciaga’nın yeni mağazasında ‘ham mimari’ konsepti

Balenciaga’nın yeni mağazasında ‘ham mimari’ konsepti

Moda markası Balenciaga, Londra’daki eskimiş ve yıpranmış yüzeylere ve açıkta kalan yapı elemanlarına sahip amiral mağazasını yeniledi.

Batı Londra’da lüks bir alışveriş destinasyonu olan Sloane Caddesi’nde yer alan Balenciaga’nın amiral mağazası, markanın yeni konseptini tanıtıyor. İki kata yayılan ve toplam 722 metrekarelik yeni yenilenen mağaza, “ham mimari” konseptiyle yenilendi.

Mağazanın içi eskitilmiş ve patinajlı betonla kaplandı. Mağazanın dış cephesi, vitrini bitişik yapılara bağlamayı amaçlayan eski beton bantların arasına yerleştirilmiş geniş tabandan tavana pencereler ile ton belirlenmiş. İç mekanda ise eskitilmiş beton ile olarak, zeminler ve tavanlar kaplanmış. Sütunlarda çatlak ve lekeli yüzeylere yer verilmiş.

Boyalı beton zeminler arasında aralıklı olarak lekeli ve çatlak kolonlar yer almış ve bir şantiye görünümü ve hissi kurgulanmış. Betonun bitmediği yerlerde, zeminler, altındaki zemine saçılmış moloz, moloz ve inşaat atıklarını ortaya çıkaran büyük cam panellerle donatılmış.

Mağazanın içinde bir asansör çekirdeği, bitmemiş görünümü ile kullanılmış. Asansör çekirdeğini çevreleyen perakende alanında, Balenciaga’nın aksesuarlarının sergilenmesi için dökme beton raflara yer verilmiş.

Mağazadaki cam zemin ile aşağıdaki moloz ve inşaat malzemeleri vurgulanmış. Alanın ortasındaki karanlık bir merdiven ile üst kata erişim sağlanmış. Duvarları karartılmış betonla kaplanmış, yukarıdaki tavan ise gün ışığını taklit etmek için mavi ve beyaz ışığı yayan yarı saydam bir levha ile donatılmış. Lekeli beton duvarlar raflar ve aynalar ile kaplanmış.

Kabloları, boruları, aydınlatma ve havalandırma sistemlerini vurgulamak için kümeler halinde düzenlenmiş, metal ağ panellerden yapılmış bir asma tavan kısmen mağazanın tamamına yerleştirilmiş.

Eskitilmiş deri ve lekeli beyaz koltuklar, çapraz kesimli metal rafları destekleyen kaba kenarlı bölme duvarları arasına yerleştirilmiş. Dijital ekranlar, LED ışıklar ve alüminyum ekranlar sıkıntılı görünümle kontrast oluşturulmuş.

“Ham mimari” konsepti ile dış cepheler, alışveriş seviyeleri ve farklılaştırılmış yüzeyler, mekanın çevresine ve geçmişlerine de gönderme yaparak markanın özgülüğüne anlam kazandırılmış.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here