Ana Sayfa Gündem Başarılı etkinlik yöneticisini diğerlerinden ayıran özellikler

Başarılı etkinlik yöneticisini diğerlerinden ayıran özellikler

Özlem SELLER

“Başarı istenmediği yere gelmezmiş!
Bazı işler memuriyet sürecinden daha farklı saatlerde sahada olmayı gerektirir. Kariyerinizi etkinlik planlayıcısı olarak çalışmak, bağımsız bir şirket kurup orada bu işi yapmak veya bir etkinlik planlama firmasında çalışarak devam ettirmeyi düşünüyorsanız, bu rol için uygun olduğunuzdan emin olun. En başarılı etkinlik planlayıcıları etkileyici bir dizi beceri setine sahiptir. Bu becerilerden en önemlisi insanları organize etmek ve istenilen işi yapmaya adımı atmaya motive etme becerisidir. Yaklaşık otuz yıla yaklaştığım şu günlerde geriye baktığım zaman etkinlik yönetmek için en az beş beceriye ihtiyaç olduğunu görmekteyim. Bu beceriler başarınızı artırabilir veya bozabilir. Neden bozabilir ve neden ‘arttırır’ı öğrenmek istiyorsanız yazımı okumaya lütfen devam ediniz.

Başarı orada, burada, şurada değil. Başarı…
Almanların söyledikleri bir söz var. Derler ki: “Kadınlar şeytandan, şeytan pırlantadan korkar” diye… işte bu söz Alman pazarında pırlanta sattıran bir söz. Aslında pırlanta denilen şey kömürün toprak altındaki bin yıllık etkinliğinin meyvesi. Düşünsenize kömürün etkinlikleri en sonunda elmasa dönüşüyor ve kesim biçimine göre pırlanta adını alıyor ve kesim biçimine göre de artan bir fiyat eşiğine sahip. Değerini arttıran kesim biçimi yani sunumu. Lakin kesim biçimi için hangi kesim daha çok ışığı yansıtır önemli bir Ar-Ge sürecinden oluşuyor. Prenses, yuvarlak, baget, faset, markiz, kapüşon, damla, oval, asscher, damla, kalp hangi kesim seçilecek. Taşın büyüklüğüne göre fire ne olacak? Fire olan taşların dereceleri hangileri onlardan toplama hangi kesime dönüşecek o kadar çok ayrıntı var ki. İşte o ayrıntılı ve doğru Ar-Ge ile düşük kaliteli bir taşın bile çok hızlı alıcı bulabilmesini ve kuyumcuların maliyetlerini daha karlı olacak şekilde yönetmelerini sağlıyor. Her işte olduğu gibi etkinlik işinde de böyle önemli ayrıntılar var. Etkinlik planlamada da başarı ayrıntıda gizlidir. Ve birçok detay var. Müşterinizi mutlu tutarken, sayısız görevi, birden fazla tedarikçiyi ve sürekli olarak yapılacaklar listelerini aynı anda takip etmek, bazıları için zor olabilir ve diğerleri için göz korkutucu olabilir. Detaylardan sıkılmıyor ve detaylarda boğulmuyorsanız çok keyifli de olabilir.

Başarılı bir organizasyon planlaması için yüksek düzeyde organize olmak şarttır. Özel hayatında “günlük -haftalık-aylık yapılacaklar listesi” hazırlayan ve yapanlar için, organize olmak doğal olarak gelebilir. Dün ne yediğini, yarın ne yemek isteyebileceğini tahmin bile edemeyecek kadar programsızlığı seven, son teslim tarihlerini hatırlamak veya işe giderken yoldan kısa alışveriş yapıp akşam olmadan unutmadan terzideki tadilatları almakta zorlananlar için, organize olmak daha fazla çaba gerektirebilir ya da organize olma süreci bir kabusa dönüşebilir.

Etkinlik planlamacıları çoklu düşünebilme ve çok şeyi aynı anda yapabilme becerisine sahiptir. Bir seferde bir etkinliği yönetebilir veya aynı anda birden fazla etkinliğin de planlama aşamasında olabilirler. Yıllık ekinlikler, konserler, çocuk etkinlikleri, sosyal sorumluluk projeleri, atölyeler, seminerler konferanslar gibi bazı etkinlikler bir yıldan fazla süren bir planlama gerektirdiğinden, etkinlik planlamacıları uzun süre boyunca düzenli kalmalıdır.

Etkinlik planlamacıları için kurumsal araçlar, kayıt izleyen yazılımdan form ve e-tablo şablonlarına kadar çoktur. Her proje için özelleştirilmiş olan bir etkinlik planlama kontrol listesi , doğal organizasyon kabiliyetinizden bağımsız olarak sahip olabileceğiniz en değerli araçlardan biridir. Hatta can kurtaran aracınız acil yardım ambulansınızdır. Aklınıza gelen her şeyi yazmak ve doğru sıralamaya koymak aynı anda birçok süreci yürütmeyi olanaklı kılar.

Sizin için en iyi olan örgütsel bir sistem belirleyin, çünkü organize olmak, organize olarak yaşamak sizin hayatınızın etkinliğidir. Planlama etkinlik yöneticisinin kariyeri için önemlidir.

Etkinlik planlayıcıları kendi imzalarını atarlar
Bütün etkinliklerin ortak noktası nedir? İnsanlar.
Başarılı etkinlik planlamacıları yakışıklı, güzel, manken gibi tiplerden oluşmaz. Ülkemizde sarışın hanımlar, yakışıklı beyler algısı olsa da tombul, kel ve esmer etkinlik yöneticileri dışsal bu biçimlemelerinin dışında gayet iyi konuşan, iyi iletişim kuran kişilerdir. Dış görünüş belki kapıyı açabilir ama içeride kalmanızı sağlamaz bu yüzden iyi bir etkinlik yöneticisi olmak istiyorsanız sürekli kendinizi geliştirmeye çalışmalısınız.

Etkinlik planlama, iş sonuçlarının yani etkinliğin kendisinin büyük veya küçük bir grup insanı içereceği bir sosyal meslektir. İnsanları anlamak ve onlarla konuşmaktan zevk almak işin bir parçası. Lakin bu, bir etkinlik planlayıcısı olarak, günün çoğunu müşteri yemeklerinde geçireceğiniz ve sosyal etkinliklerde kokteyl alacağınız anlamına gelmez.

Etkinlik planlama zor bir iştir ve en başarılı kişilere baktığımızda günlerinin büyük birçoğunu telefon ya da bilgisayarla masa başında, süreç izlemede harcandığını görmekteyiz. Bununla birlikte, bu ortak olay planlama görevlerinden birini ele alırken, zarif ve akıllıca alım süreci yönetmek şarttır:

• İş yapan tedarikçilerle alım süreci yönetimi -gerektiğinde pazarlık,
• Menüleri, promosyonları, kampanya katılım evraklarını, biletleri gibi her şeyi yönetecek iş planı yapmak ve uygulayıcılarla, iş dağılımı görüşmesi ve toplantı,
• Satıcılarla / kiralama şirketleri ile toplantı,
• Etkinlik uygulama fikirlerinizi müşteriye doğru anlatmak,
• Her zaman ve her yerde ağ bağlantısı, kriz-kaos-güvenlik önlemleri
• Açık hava etkinliklerinde iklim göstergeleri, sıcaklık, yağış, ısı ve haşerat ve nem önlemi,
• Etkinlik personelini denetleme,
• Etkinliğiniz üzerinde çalışmak ve misafirlerle ve işçilerle etkileşimde bulunmak,
• Gibi işin gerektirdiği tüm ayrıntıların atlanmadan iş planına alınması ve takibi.

Günlük hayatta çoğumuz, etkileşimde olduğumuz, hoş insanları özellikle daha iyi hatırlıyoruz ve bu etkileşim her iki taraf için daha yapıcı bir deneyim olmasını sağlıyor. O deneyim bize farklı kapıları açıyor. O deneyim insanların bizi daha az yormalarını sağlıyor. İşimizde farklı insanların kişiliklerini farklı insanlarla nasıl ilişkilendireceğinizi, birisiyle nasıl bağlantı kuracağınızı ve olumlu bir izlenim nasıl bırakacağını bilmek başarının anahtarıdır. Hiç kimse, konuşması ve anlaşılması zor veya kaba olan, kötü kokan ve profesyonel olmayan biriyle çalışmak veya onlara iş vermek ya da yardım etmek istemez, bu nedenle, önemli bir etkinlik planlama becerisi olarak “kabul edilebilir” olunması gerektiğini unutmayın.

Önce dinle ve açıkça iletişim kur
Etkin iletişim becerileri birçok meslek için çok önemlidir. Etkinlik planlamasında yanlış iletişim hem etkinlik planlayıcısı hem de müşteri için sayısız soruna kaosa yol açarak hüsranla sonuçlanabilir ve basit bir yanlış anlaşılma felaket sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle, müşterinin ihtiyaçlarını anlayabilmeniz için dinleme yeteneği çok önemlidir.

İşte birkaç iletişim örneği ve bu etkinlik planlama becerilerinin etkinlik planlamada nasıl kullanıldığı:

Yazılı iletişim:
• Potansiyel bir müşteri için etkinlik önerileri yazma
• Sunumunuzu sürekli güncellemek
• Müşteriler ve satıcılar için yeni teklifler öneriler yazmak
• Etkinlik fikirlerinizi etkili bir şekilde iletme
• Etkinlikleriniz için sürekli yeni taslak metinler tasarımlar hazırlamak, konuklarınıza katılımcılarınıza teşekkür belgesi, teşekkür notu gibi çalımalar

Sözel iletişim:
• Bir olayın kapsamını ve amacını açıklayabilme ve bunu gerektiğinde 30 saniye ye kadar özetleyebilme
• Etkinlik fikirlerinizi etkili bir şekilde anlatabilme
• Müşteriniz size söylemeden endişe edebileceği şeylere nasıl çözüm sunacağınızı o sormadan düşünmüş olmak ve söylemek.
Bu iki konuda sürekli gelişmeye çalışın. Ben artık biliyorum demeyi unutun.

Etkinlik planlayıcıları yaratıcıdır
Başarılı etkinlik planlamacılarının yaratıcı ve etkin sonuç alınacak fikirleri vardır. En usta etkinlik yöneticilerinde ayrıca üst seviyede bu yaratıcı fikri somut bir şeye dönüştürme yeteneği vardır. Etkinlik planlamacıları herkesten ilham alabilir ve hayata geçirebilir. Bir 23 Nisan şenlikleri için sıra dışı bir şenlik bir parti teması geliştirmekten, küçük bir bütçeye uygun, ekonomik bir doğum günü çözümü bulmaya kadar, bir etkinlik planlarken yaratıcılık esastır. Hatta satış arttırma etkinliğinde işe eyleme geçirecek cirolara yansıyacak adımları attıracak havuçları (motivatörleri) kullanacak kadar satış ve pazarlamaya hakimdir.

Yaratıcılık aynı zamanda problem çözmede de rol oynar. Sorunlara çözüm geliştirmek için yaratıcı bir şekilde düşünebilmek, etkinliğinizin başarısını olumlu yönde etkileyebilir.

Etkinlik planlayıcıları çok görevliler
Etkinlik planlama sürecinin çeşitli aşamalarında, yönetilmesi gereken çok sayıda iş ve görevler bütünü vardır. Bir konser etkinliği organizasyonu için bir taraftan konaklamanın yapılacağı oteli araştırırken, diğer taraftan sahne ve ses sistemi kurulumu için potansiyel ekiplerle görüşmek için bir firma ile görüşüyor, bir taraftan konser sonrası gidilecek kutlama yemeği için yemek şirketi ile menü planlaması yapıyor, kiralık araç hizmeti sunan satıcılarla görüşüyor ve diğer alternatif ulaşım seçeneklerini araştırıyor olabilirsiniz. Ve bu sadece bir olay için. Planlama aşamalarına aynı anda birden fazla etkinlik ekleyin ve sonuçta bir “abrakadabra” hareketi olur. Başarılı etkinlik planlamacıları, etkin bir şekilde çoklu görevlerin nasıl gerçekleştirileceğini bilmeli ve etkinliğin birçok yönünü aynı anda ilerleterek, bu görevlerden herhangi birine topu düşürmeden akışı canlı tutmalıdır.

Etkinlik planlamasındaki kritik başarı faktörü başka şeylerin dikkatini dağıtmadan veya dikkatinizi gerektiren sayısız ayrıntıdan etkilenmeden, her bir işe öncelik verme ve odaklanma yeteneğinde yatmaktadır. Sakin, odaklanmış ve esnek kalmak, başarılı çok görevlinin özellikleridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here