Ana Sayfa İNDEKS Bisse BİSSE, yurt dışında yeni mağazalarla büyüyecek

BİSSE, yurt dışında yeni mağazalarla büyüyecek

BİSSE Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Onur Kefeli

BİSSE, “Birlikte İlkemiz Sanatla Sanayiye Erişmek” kelimelerinden ilham alarak 1976 yılında kurularak Türk perakende sektörünün önemli aktörlerinden olmayı başardı. Bugün, üretilen BİSSE gömleklerde kullanılan kumaş, 70 milyon metrelik uzunluğuyla dünyanın etrafını 2 kez dönüyor. Güney Afrika, Almanya, Belçika, İsveç, Kazakistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Irak, Lübnan, Kanada ve ABD’de de BİSSE ile tanışmış durumda. BİSSE Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Onur Kefeli, markanın 44 yıllık hikayesini, yapı taşlarını ve hedeflerini anlattı.

Yurt içi ve yurt dışında stratejik yerlerde mağaza açılışlarının süreceğini belirten Kefeli, Kazakistan, Azerbaycan, İngiltere’de mağaza yatırımlarının olacağını, Dubai’de ise mağaza açan ilk Türk hazır giyim markası olacaklarını söyledi.

Röportaj, Fulya BAYRAKTAR

BİSSE, 1976 yılında başlayan bir yolculuğu sürdüren önemli markalardan… Sizce bir markanın bu kadar uzun soluklu olmasının altında yatan başarı sırları nelerdir?
BİSSE olarak 44 yıl önce, kaliteden asla ödün vermeden marka olma ilkesiyle “Gömlek üretmek sanattır ve bu sanatı tamamlayan unsurlar da detaylardır” prensibiyle yola çıktık. Bugün ülkemizin yüzde 100 yerli hazır giyim markası olarak ilk günkü gibi yolumuza devam ediyoruz. O günlerde “Birlikte İlkemiz Sanatla Sanayiye Erişmek” kelimelerinden” ilham alınarak kurulan BİSSE, 2001 yılından bu yana kendi tesislerinde ürettiği gömleğin yanı sıra erkek giyiminde gömleğinin ulaştığı kalite ve deneyimi dış giyime de taşımayı başardı.

Bugün için “ihraç edilen ilk Türk markası olması” ya da dünyadaki önemli fuarlarda “dünyaca ünlü firmalarla birlikte yer alan ilk Türk markası olması” gibi başarılara sahip yüzde 100 yerli bir erkek hazır giyim markasıyız.

Ürettiğimiz gömleklerde kullanılan kumaş, 70 milyon metrelik uzunluğuyla dünyanın etrafını 2 kez dönüyor. Dünya gömlek üreticileri arasında kalitemizle ilk beş içinde yer alıyoruz. Bunun yanı sıra Güney Afrika, Almanya, Belçika, İsveç, Kazakistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Irak, Lübnan, Kanada ve ABD’ye ihracat gerçekleştiriyoruz.

Böyle bir başarının altında işine olan bağlılık, hep geleceği hedeflemek, hedeflerinden ve hayallerinden vazgeçmemek yatıyor. BİSSE’yi BİSSE yapan babam, idolüm ve yol göstericim olan Mustafa Kefeli’nin emekleri yatıyor. Bizler yılmadan çalışan, gücün ve itibarın çok çalışmaktan geldiğine inanan bir aileyiz.

Sanıyorum ilk Bisse mağazanızı 1988’de Galleria’da açtınız. AVM sektörünün markanız üzerinde etkileri neler oldu?
BİSSE olarak ilk mağazamızı Türkiye’nin ilk AVM’si Galleria’da, 1988 yılında açtık. Akmerkez’deki mağazamı ise 1993’te müşterilerimizle buluşturduk. Bugün için mağazalar, cadde ve AVM olmak üzere iki kategoriye ayrılıyor. Cadde mağazaları, ilk etapta hedefleriniz doğrultusunda açılışını gerçekleştirdiğiniz ilçede ya da semtte müşterilere ulaşıyor. AVM’lerle birlikte bir günde farklı hedef kitlelerden yüksek oranda müşteriye ulaşma imkânınız oluyor. Dolayısıyla hazır giyim sektörü için AVM’ler tatlı bir rekabetin yaşandığı, markayı inovatif çözümlere yönelten ve müşterilerin tercihi olabilmek için müşteri odaklı çözümler üreten platformlar anlamına geliyor diyebiliriz.

Dubai’ye ilk Türk hazır giyim markası


2010 yılında Brüksel mağazanızın açılışının ardından o caddeye BİSSE ismi verildi. Şu anda yurt dışında toplam mağaza sayısınız ve yabancıların tüketim tercihlerini öğrenebilir miyiz?
Bugün için yurt dışında 7 mağaza ile hizmet veriyoruz. Bu sayıyı artırmayı hedefliyoruz. Abu Dhabi, Dubai, Kazakistan, Azerbaycan gibi ülkelerde mağazalar açacağız. Hatta Dubai’de mağaza açan ilk Türk hazır giyim markası olacağız.

Peki, Türkiye genelinde nasıl bir organizasyona sahipsiniz? Mağazalar ağırlıklı olarak nerelerde? Kaç mağazanız bulunuyor?
İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Konya, Kayseri, Diyarbakır, Erzurum, Mersin ve Gaziantep olmak üzere Türkiye’nin 11 şehrinde 28 mağaza ve 450 satış noktası ile müşterilerimize ulaşıyoruz. Bu şehirlerdeki mağaza sayılarına baktığımızda İstanbul, 12 mağazamızla en çok faaliyet gösterdiğimiz şehir olarak öne çıkarken İstanbul’u İzmir ve Ankara takip ediyor.

8 saniyede bir gömlek

Üretim sürecinizden bahseder misiniz? Tasarım aşaması nasıl başlıyor, hangi süreçlerden geçiyor ürünler?
Bir kumaşı, yaklaşık 8 saniye içinde gömleğe dönüştürebiliyoruz. Tasarımdan kesime, boyamadan yıkamaya, ütülenmesinden kalite kontrolüne kadar meşakkatli bir süreç yaşanıyor. Yalnızca gömlek değil, uzun yıllardır takım elbise, ceket, klasik pantolon, spor pantolon, denim, bermuda, t-shirt, mont, kaban, ayakkabı, kemer, cüzdan, şal, kravat, kol düğmesi, atkı-bere de üreten bir markayız.

2020’nin başından bu yana hepimiz zor günler geçirdik. Pandemi BİSSE’yi nasıl etkiledi? Hem sonuçları hem de önümüzdeki dönem aldığınız kararlarlar neler oldu?
2020’ye hem üretim hem de ihracat anlamında belirlediğimiz hedeflerle başladık. Ancak Mart ayı başı itibarıyla tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını ile bizler gibi hemen hemen tüm sektörlerde atılacak adımların şekli ve zamanlaması değişikliğe uğradı. Bu süreçte çalışanlarımız ve müşterilerimizin sağlığını gözeterek İçişleri ve Sağlık bakanlıkların yönergelerini uygulamaya aldık, AVM’lerin kapanma kararı doğrultusunda mağazalarımızla birlikte online mağazasında faaliyetlerine ara veren ilk marka olduk. Faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda dezenfeksiyon işlemleri gerçekleşirdik.

Pek çok üretici firma gibi biz de seferberlik ilan ettik. Virüsle savaşa uzmanlığımız olan tekstil üretimiyle destek verdik. Başta sağlık personelimiz olma üzere tüm halkımızın cerrahi maskeye olan ihtiyacına cevaben ilk etapta Sağlık Bakanlığımıza 500 bin adet cerrahi maske bağışladık. 1 Haziran itibarıyla fabrikamızda ve mağazalarımızda faaliyetlerimize mevcut hijyen şartları ve sosyal mesafe kuralı çerçevesinde geri dönüş yaptık.

Önümüzdeki dönem proje ve yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Mağaza sayınızla ilgili hedefiniz nedir?
Yurt içinde ve yurt dışında stratejik değerdeki yerlerde mağaza açılışları gerçekleştireceğiz. Dubai, Kazakistan, Azerbaycan, İngiltere’de mağazalar açacağız. Hatta Dubai’de mağaza açan ilk Türk hazır giyim markası olacağız. Dolayısıyla lokasyon seçimi, mağaza konsepti, ürünüler ve koleksiyonlar çerçevesinde son derece yoğun bir çalışma sürdürüyoruz. İnternet sitemizi yeniledik, e-ticaret tarafında daha da güçlü bir hale geldik.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here