Ana Sayfa İNDEKS Carousel Carousel, çeyrek asırdır ziyaretçilerini ağırlıyor

Carousel, çeyrek asırdır ziyaretçilerini ağırlıyor

1995 yılında İstanbul’un 4. alışveriş merkezi olarak kapılarını açan, atlıkarıncasıyla gönüllerde taht kuran Carousel, bu yıl 25. yılını kutluyor. Carousel İcra Kurulu Üyesi Orhan Demir, çeyrek asırdır ziyaretçilerini ağırlayan AVM’nin başarı hikayesini, 14 ay süren renovasyon sürecini, pandemi önlemleri çerçevesinde yaptıkları yatırımları AVMDergi.com’a anlattı.

Röportaj, Fulya BAYRAKTAR

Carousel, bu yıl dile kolay 25. yılını kutluyor. 25 yılda hem Carousel’in Bakırköy’e hem de Bakırköy’ün Carousel’e kattıklarını sizden dinleyebilir miyiz? Carousel 25 yıldır nasıl bir yaşam merkezine döndü?
Türkiye’nin öncü AVM’lerinden biri olarak, 1995 yılında Bakırköy’de kapılarımızı açtık. Carousel’i ziyarete açtığımız ilk gün daha önce hiç görülmemiş bir yoğunlukta misafir ağırladık. Bakırköy ve İstanbul için adeta bir yaşam merkezine dönüşen Carousel’e 125 bin kişinin geldiği günler de oldu. Yıllar içerisinde çok sevilen atlıkarıncamızla birlikte gönüllerde taht kurmayı başardık. Aileler çocuklarını eğlendirmek için İstanbul’un dört bir yanından ve çevre illerimizden atlıkarıncamız için geliyor.

Çocukların yüzündeki gülüşler bizim ne kadar doğru bir yatırıma imza attığımızı adeta kanıtlıyor. İstanbul’da büyüyen neredeyse her çocuğun anısında atlıkarıncamız yer alıyor. Gerçekten çok duygusal geri bildirimler alıyoruz. O yılların çocukları, şimdinin yetişkinleri oldu. Onlar da şimdi kardeşlerini ya da çocuklarını getirmeye başladı. Atlıkarıncamızla öyle anılar biriktirdik ki hayata geçirmiş projelerimize ve etkinliklerimize konu oldu.

Bakırköy’ün en keyifli buluşma merkezlerden biriyiz. İstanbul’un en nezih restoran ve kafelerine de ev sahipliği yapıyoruz. İstanbul’un her kesiminden misafirlerimizin olduğunu söyleyebilirim. 82 bin metrekarelik kapalı alan içinde 26 bin metrekarelik kiralanabilir alanı bünyemizde barındırıyoruz.

Sinema salonlarımız, uzman eğitmenler ve özel tasarım stüdyolarına sahip spor salonumuz, çocuklara yönelik eğlence&bowling salonumuz ve birbirinden farklı oyun alanlarıyla birlikte toplamda 102 markamızla, ziyaretçilerimize aynı zamanda sosyal bir yaşam alanı da sunuyoruz.

“Carousel, sektörün okulu oldu”

Sizce bu kadar yıl Carousel’in başarısının altında neler yatıyor?
Bu 25 yıl içinde İstanbul’un ilk AVM’lerinden biri olmanın çok sayıda avantajını yaşadık. 25 yıldır kaliteli hizmet anlayışımızdan ödün vermedik, her şeyin orijinalini kullanmaya özen gösterdik ve en prestijlisini seçtik. Bundan dolayı da hiçbir maliyetten kaçınmadık. 25 yıla dayanan bir deneyim ve köklü bir tecrübe edinmiş olduk. Bu deneyimi ise bizlerle aynı yolda yürüyen markalarımızla paylaştık. Yakaladığımız sinerjiyle birlikte başarılı bir ivme yakaladık. Misafirlerimizin ilgisi ve Carousel’e olan inancı da yıllar içerisinde katlanarak arttı. Atlıkarıncamız önemli bir simgeye dönüştü. Açılışımızdan bugüne kadar, 25 yıllık süre içerisinde hem çocukların hem de çocuk ruhlu olanların anılarında yer aldı. Bu derecede büyük bir yatırımın başarıya ulaşmasında en önemli faktör çekirdek kadronun niteliği ve tecrübesidir.

Carousel’in 25 yıla dayanan köklü tecrübesi sektörün gelişmesinde önemli rol oynadı. AVM’mizin yönetiminde yer alan birçok yöneticiyi geliştirerek, sektöre kazandırdık. Deyim yerindeyse Carousel, sektörün okulu haline geldi. 25 yıl boyunca bizim sayemizde perakende sektörüne yön veren markalar oluştu. Özellikle ilk mağazasını Carousel’de açan markaların global platformlarda marka bilinirliğine ulaşması yapması bizi gururlandırıyor.

14 ay süren renovasyonla Carousel yenilendi

Carousel’de aynı zamanda pek çok yenilenme çalışmaları da yapıldı, çalışmalar hakkında bilgi alabilir miyiz?
14 ay gibi rekor sayılabilecek kadar kısa bir sürede faaliyetimize ara vermeden geniş kapsamlı bir renovasyon süreci geçirdik. Şimdi ise misafirlerimizi uçtan uca donatılmış teknolojik altyapımız ve modern yüzümüzle ağırlıyoruz.

İleri teknoloji ile tasarladığımız 34 metre yüksekliğinde özel camla kaplı piramitimiz merkez uzay çatının üzerinde bulunuyor ve iç mekandaki sera etkisini yok edici bir fonksiyon üstleniyor. Çatımız ayrıca gün ışığı altında ferah bir dolaşım imkanı da sağlıyor. Tamamen dolu olduğumuz zamanlarda bile uğultuyu engelleyen çok özel bir akustik sisteme sahibiz. Renovasyon sürecinin ardından, aramıza katılan yeni markalarımız ve ana cadde üzerindeki restoranlarımızla beraber estetik bir sinerji de yakaladık. Carousel’de yepyeni ve modern bir dünya oluşturduğumuzu gururla söyleyebilirim.

Şu an yenilenen modern yüzümüzle ziyaretçilerimizi ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Carousel olarak sektöre kazandırdığımız birçok yenilikle birlikte her geçen gün kendimizi ziyaretçilerimizin talepleri doğrultusunda geliştirmek, bize olan güvenlerini pekiştirmek ve ziyaretçilerimize keyifli bir alışveriş deneyimi yaşatmak üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Carousel, 25. yılını özel kampanyalarla kutlayacak


Pandemi nedeniyle etkinlikler sekteye uğradı ancak sizin yine de yıldönümüyle ilgili çalışmalarınız olacak mı?
Her şeyden önce tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan pandemi sürecini göz ardı etmeden gerekli tüm kurallara uyarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 25.yılımızda tüm gerekli önlemleri alma konusunda Carousel olarak sektöre öncülük ettik ve bu doğrultuda pandemiye özel ek yatırımlar yaptık. Aslında bakarsanız çok şatafatlı 25. yıl etkinlikleri planlıyorduk. Ancak salgının yaşatmış olduğu duygusal tahribat nedeniyle maalesef bu dönemde bazı projelerimizi hayata geçirmek uygun olmayacaktır. Üst düzey aldığımız önlemlerle birlikte sağlıklı bir ortamda 25. yılımızı birbirinden farklı kampanyalar ile kutlayarak, misafirlerimizi memnun edeceğiz. Carousel olarak perakendecilik sektörünün lider markası olmaya, birçok yeniliği ve güzelliği misafirlerimizle tanıştırmaya devam edeceğiz.

Pandemi önlemlerine 200 bin dolar yatırım

Pandemi, Carousel olarak yatırımlarınızı nasıl etkiledi?Salgının başladığı ilk günden itibaren tüm güncel yönetmelikleri yakından takip ederek Carousel’de hijyen ve sosyal mesafeyi korumaya yönelik bir dizi önlem ve tedbir aldık. Aslında biz, açıldığımız ilk günden bu yana sterilizasyon uygulamalarına çok önem veriyoruz ve AVM’nin her noktasında periyodik olarak hijyen çalışmaları yapıyoruz. Şimdi bunlara ek olarak yeni ve teknolojik sistemler de kullanmaya başladık.

Carousel olarak 25 yıldır misafirlerimize sunduğumuz iklimlendirme sistemimizle Türkiye’deki birçok AVM’den farklılaşıyoruz. Havalandırmamız ile temiz, sağlıklı ve güvenli bir ortam sunuyoruz. Carousel’de hem mağazalarımıza hem de ortak kullanım alanlarına dış ortamdan yüzde 100 doğal hava sağlayan ve ortamdaki havayı dışarıya tahliye eden çok özel bir iklimlendirme sistemi kullanıyoruz. Bu sistemle dış ortamdan alınan tüm havanın, öncelikle F5 – F7 dediğimiz özel filtrelerden geçmesini sağlıyor ardından da nem ve hava kalitesi sensöründen geçirerek otomasyon kontrollerini yapıyoruz. Bu kontroller sonucunda içeri verilen hava dışarıdaki havadan daha iyileştirilmiş bir şekilde mağazalarımıza ve AVM ortak alanlarına temiz hava dağıtımı yapılmaktadır.

Havalandırma sistemimizi yüzde 100 kapasiteyle çalıştırıyoruz. Sistemin bakım ve periyodik muayenelerini global iş ortaklarımız ve deneyimli ekibimizle birlikte özenle ve sıklıkla gerçekleştiriyoruz. Resmi kurumların yürürlüğe aldığı tüm gereklilikleri eksiksiz yerine getiriyoruz. Koronavirüs döneminde pandemiye özel yaklaşık 200 bin dolar yeni teknolojik yatırımlara imza attık.

Markalar, bir AVM için önemli bir referans. Marka karmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Migros Market, Vakko, Mango, Mudo, Benetton, Derimod, Decathlon, Defacto, E-bebek, Desa, Polo Garage, Damat, ADL, Mavi, Colin’s, Kiğılı, Deichmann, Sevil Parfümeri ve Kemal Tanca gibi ülkemizin önde gelen tekstil, ayakkabı ve aksesuar markaları alışveriş merkezimizde yer alıyor. Ayrıca kitaptan müziğe, filmden kırtasiyeye kadar geniş bir yelpazede hizmet veren D&R ile eğlence ve oyuncak dünyasından birçok ürünü bulabileceğiniz Toyzz Shop’da Carousel’de misafirlerini bekliyor.

Uzak doğu mutfağının yıldızlarından Chinese Sushi Express ile Meksika mutfağının önde gelen restoranlarından Escobar’ın yanı sıra Hayal Kahvesi, Leman Kültür, Mado, Alaçatı Muhallebicisi ve Starbucks gibi yeme içme sektöründe zengin ürün çeşidi ve eşsiz lezzetleriyle öne çıkan mekanlara da ev sahipliği yapıyoruz.

Önümüzdeki dönem projeleriniz ve yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle kolay unutulmayacak tarihi bir dönemden geçiyoruz. Devletlerin, kurumların ve global olarak nitelendirdiğimiz büyük şirketlerin dahi öngörülerinde yer almayacak derecede tüm insanlığın sosyal ve ekonomik tüm hareketlerini kısıtlayan bir süreç geçirdik ve bu sürecin etkilerini bir süre daha görmeye devam edeceğiz. 2021 yılında Carousel için yeni ve verimli projeler geliştirmeye odaklanacağız. Carousel olarak sektörünün lider markası olmaya, birçok yeniliği ve güzelliği misafirlerimizle tanıştırmaya devam edeceğiz.

Perakendecilere kira indirimi

İş ortaklarınızın kira ödemelerinde nasıl bir düzenleme yaptınız?
Her dönemde olduğu gibi 25. yılımızı kutladığımız bu günlerde de kiracılarımızı desteklemekten onur duyuyoruz. Pendeminin etkilerinin devam ettiği bu süreçte, markalarımıza yönelik hazırladığımız ekonomik destek paketinin süresini uzatmaya karar verdik. Uygulamaya alınan bu paketle aynı zamanda milli ekonomiye de katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

Carousel olarak pandeminin görüldüğü ilk tarihten itibaren iş ortaklarımızı mağdur etmemek için özel çaba harcadık. Mart ayı kira bedelinin yüzde 50’si ile Nisan ve Mayıs aylarının kira bedellerinin tamamını almadık. Haziran’da yüzde 60, Temmuz’da yüzde 50, Ağustos’ta yüzde 40 ve Eylül’de ise yüzde 30 oranında kira indirimi uyguladık.

Şimdi ise her zaman olduğu gibi iş ortaklarımıza olan desteğimizi devam ettiriyor Ekim’de yüzde 50 Kasım’da yüzde 40 ve Aralık’ta ise yüzde 30 oranında kira indirimi uyguluyoruz. Ayrıca, açıldığımız ilk günden bu yana olduğu gibi havalandırma, güvenlik, temizlik ve diğer tüm işletme giderleri için de ödeme almayarak sektörümüzde farklılaşıyoruz.

AVM’lerin perakende markalarının kurumsallaşmasında da önemli katkıları oldu değil mi? Peki bundan sonraki süreç nasıl olacak sizce?
Kayıtlı ekonominin en önemli halkalarından biri olan AVM’ler, perakende sektörünün gelişmesine ve büyümesine her daim destek oldu. Aslında bakarsanız 25 sene öncesinde perakende markalarının kurumsallığı günümüzdeki düzeyde değildi. Özellikle de ülkemizde, AVM’lerin varlığı sayesinde yerli markalarımız kurumsallaşarak tüketicilerine ulaşabilecek mekanlara sahip olabildi. Markalarımız bu sayede ülkemizdeki rüştünü ispat ederek global pazarlara ulaşmaya başladı. Müşteri sadakatinin oluşması ve ölçümlenebilen veriler elde ederek daha sağlıklı yatırım planları yapabilmelerinde de AVM mağazalarının önemli bir rolü olduğunu düşünüyorum. Yabancı markaların Türkiye pazarını keşfetmesiyle birlikte de yerli ve yabancı markalar arasında ciddi bir rekabet ortamı oluştu. Bu da perakende sektörünün gelişmesinin göstergesidir.

Taşın altına elini koyan AVM yatırımcıları, pandemi süreci boyunca perakende sektörüne en özverili desteği sunan kesim oldu. Krizleri yönetebilmek de tecrübe ve öngörülü olmayı gerektiriyor bence. Büyük darbeler alsa da ayakta kalan markalar buna en güzel örnek.

Ayrıca akıllı uygulamalar hayatımızın dört bir yanını sardı. Günümüzde mağazacılıkta ve perakendede de bu uygulamaları daha sık göreceğiz. Yatırımların da bu yönde değişeceğini düşünüyorum. Mağazaların tasarımları ve müşterilerine sunduğu hizmetler de akıllı uygulamalarla desteklenecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here