Ana Sayfa Gündem “Cookshop Markalar Topluluğu olarak bir dünya markası olmayı hedefliyoruz”

“Cookshop Markalar Topluluğu olarak bir dünya markası olmayı hedefliyoruz”

Cookshop Markalar Topluluğu CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Gengeç, 2023 yıl sonunda toplam 70 mağazaya ulaşmayı planladıklarını belirterek, 5 yıl içerisinde halka arz planladıklarını dile getirdi. Cookshop, Magnolia Shop ve Cookbox markalarını çatısı altında bulunduran Cookshop Markalar Topluluğu olarak önümüzdeki 2 yıl içerisinde İstanbul’dan çıkan bir dünya markası olmayı hedeflediklerini belirten Gengeç, “Bütün hedeflerimizi de bu strateji doğrultusunda güncelleyerek ilerliyoruz. 2023 yılı 1,3 milyar TL ciro ile kapamayı öngörüyoruz” dedi. Cookshop Markalar Topluluğu CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Gengeç, AVMDergi.com’un sorularını yanıtladı.

Röportaj, AVMDergi.com

Öncelikle Cookshop Markalar Topluluğu’nun hikayesini dinleyebilir miyiz sizden?
Ayşe Kazancı tarafından kurularak 2008 yılında ilk şubesini Nişantaşı’nda açan Cookshop, Türkiye’nin “all day casual dine” kategorisindeki en büyük zincir restoranlarından biridir. Dünya mutfağının önde gelen lezzetlerini lokal dokunuşlarla harmanlayarak yeniden yorumlayan Cookshop, özel reçetelerle oluşturulan yiyecek ve içecek menüsünün gücü ve gelişim odaklı yenilikçi kimliği ile sektörünün en hızlı büyüyen şirketidir. Pandemi dönemini de kapsayan 2020 – 2022 yılları arasında yüzde 120 büyüme sağladık. Cookshop olarak sektörel deneyim ve bilgimizi harmanlayarak 2022 yılında Arka Bahçe, Magnolia Shop ve Cookbox markalarını yarattık. Arka Bahçe markamızda misafirlerimize restoran deneyimi sunuyoruz. Cookbox, markalarımızın en geç üyesi ve sıra dışı bir yemek deneyimi vadediyor. Magnolia Shop ise keyifli ortamı, birbirinden lezzetli seçenekleri, taptaze kahvesi ve hizmet kalitesiyle Türkiye’nin yeni buluşma noktası olacak. Cookshop Markalar Topluluğu olarak; tüm operasyonlarımızı merkez ofis üzerinden kendimiz yürütüyoruz. Bu özelliğimiz de bizi sektörümüzde tüm rakiplerimizden ayırarak öncü ve farklı bir noktaya taşıyor. Yenilikçi konsept ve projelerimizle yeme içme sektörüne yeni bakış açıları getirmeye devam ediyoruz.

Cookshop Markalar Topluluğu’nun kaç mağazası bulunuyor, ağırlıklı olarak hangi bölgelerde?
Cookshop Markalar Topluluğu’nun toplam 47 şubesi bulunuyor. Bunlardan 33 tanesi Cookshop, 2 tanesi Cookbox, 4 tanesi Arka Bahçe’den oluşuyor. Meydan İstanbul’da açtığımız pop- up deneyim alanımız ve Nişantaşı Citys’de yer alan şubemiz ile Magnolia Shop markamızda 8 lokasyona ulaştık. Önümüzdeki ay Cookshop ile İstanbul Koşuyolu’nda yeni konseptli şubemizi açıyoruz. Magnolia Shop ile de İstanbul Hilltown Küçükyalı ve İzmir İstinyepark’ta kahve severler ile bir araya geleceğiz.

Magnolia Shop hızla büyüyecekMagnolia Shop epey ilgi görüyor. Nasıl kuruldu, nasıl bir büyüme gösteriyor, sizden dinleyebilir miyiz?

Magnolia Shop’un kuruluşu ikonik Magnolia tatlımız ile başladı. Biliyorsunuz Magnolia’nın Türkiye’deki marka tescili bize ait, bizden başka kimse bu isim ile bu reçetede tatlılar üretemiyor. İlk şubemizi geçtiğimiz sene haziran ayında City’s İstanbul’da açtık. Bugün geldiğimiz noktada 8 şubesi ile Magnolia Shop Coffee Co nitelikli kahve severlerin uğrak noktası haline geldi. Magnolia Shop Coffee Co’nun zengin menüsünde espresso bazlı sıcak içecekler, latte ve mocha gibi leziz kahveler, özel harman çaylar, yenilikçi soğuk kahve çeşitleri ve Bubble Tea’ler ile fit öneriler yer alıyor. Aynı zamanda ekşi mayalı bazlama tosttan dana jambonlu kruvasan sandviçe, Lotus Magnolia’dan San Sebastian Cheesecake’e birbirinden lezzetli seçeneklerimiz var.

Misafirlerimize lezzeti ve konforu bir arada bulacakları benzersiz bir ortam yaratıyoruz. Önümüzdeki günlerde açacağımız İstanbul Hilltown Küçükyalı ve İzmir İstinyepark şubelerimiz ile sayımızı hızla 10’a çıkaracağız. 2023 yıl sonuna kadar 35 şubeye, 2024 yıl sonuna kadar da 60 şubeye sahip olmayı planlıyoruz.

Franchising sisteminizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
Mevcutta Bakü ve İstanbul Vadi İstanbul şubeleri hariç tüm operasyonu merkezden yürütüyoruz. Türkiye operasyonu kendimiz yönetmeye devam edeceğiz. Yurt dışında ise hedef ülkelerde master franchise’lar vererek ilerleyeceğiz. Hedef ülkelerimiz Almanya, Hollanda, Fransa ve İngiltere gibi ülkeler. Şehir merkezlerinde hem turist hem de nüfusun yoğun olarak rağbet ettiği ana caddeler, popüler alışveriş merkezleri, deniz kenarında yer alan alanları seçeceğiz. Hem aile hem iş odaklı çevrelere yakın, ziyaret trafiğinin yüksek olduğu noktalar radarımızda yer alıyor.

Lokasyon seçiminde nelere dikkat ediyorsunuz? Önceliğiniz AVM’ler mi, caddeler mi?
Lokasyon seçimlerimizi markalarımızın konumlandırmasına, pazar analizleri ile potansiyel ve hedeflediğimiz misafir kitlesine göre değerlendiriyoruz. Bu kapsamda da AVM ya da cadde gibi bir ayrımımız yok. Hem AVM içi hem cadde üzeri yeni şubeler tüm Türkiye çapında planlarımız arasında yer alıyor.

“Yenilenebilir enerjiye yatırım yapıyoruz”Nasıl bir iddiaya sahip Cookshop’? En çok hangi konularda kendine güveniyor?

Cookshop Markalar Topluluğu olarak sürekli gelişim ve değişime inanan bir şirketiz. Bu niyetle de misafirlerimize dokunduğumuz her noktada en iyisini hedefliyoruz. Yalnızca iyi yemek değil; iyi servis, etkili ve başarılı iletişim, yerine ve zamanına uygun müzik, misafirin kendini rahat hissetmesi, fiyat-kalite performansı, güvenli gıda sunmak, teknolojiye ayak uydurmak, sürdürülebilirlik projeleri bunlardan sadece birkaçı. Tüm bu dinamikler ve fazlası ile sektörümüzde örnek olacak hikayeler yazmayı misyon edindik. Örneğin, Cookshoppers ismini verdiğimiz uygulamamız ile misafirlerimize dijital sadakat programı sunuyoruz. Üye olan misafirlerimiz restoranlarımızı ziyaret ettikçe sadakat programından ödüller kazanıyor. Mağazalarımızın hepsinde ambiyansa çok özen gösteriyoruz. Bizi farklılaştıran mimari yapımızda yüksek tavanlı, doğa dostu yeşillikler içerisinde bir atmosferin izlerini görürsünüz. Trendler ile lokal dokunuşları harmanladığımız özel reçetelerimiz ayrıştığımız bir diğer noktamız. Cookshop Markalar Topluluğu’nun ürünlerinde yapay tatlandırıcılar, renklendiriciler, katkı maddeleri, sağlıksız ve kalite standartlarını karşılamayan ürünler kullanılmaz. Tüm ürünler doğal ve katkısızdır. Yemeklerde sadece zeytinyağı kullanıyoruz. Mevsiminde taze meyve ve sebzeler günlük olarak seçilir ve mağazalara gönderilir. Konfor, estetik ve rahatlığı lezzet ile buluşturmayı öncelikli sayıyoruz diyebilirim. Sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde yenilenebilir enerjiye yatırım yapıyoruz. GES projemiz kapsamında güneş enerjisinden elektrik üretimi tesisimizi kurmak adına çalışmalara başladık. En kısa zamanda hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

Titizlik gösterdiğiniz konuların başında neler geliyor?
Cookshop Markalar Topluluğu’nun yer aldığı her noktada misafir ile buluştuğumuz her ana titizlik gösterdiğimizi söylemeliyim. Misafirlerimiz ile etkili ve doğru iletişimi önemsiyoruz. Bu sebeple de ekibimizle paylaştığımız “9 İnci Kuralı”nı yarattık. Bu kuralları sıralamak isterim; 1- Güler yüzle karşıla. 2- Sipariş tekrarla. 3- Yemek memnuniyeti sor. 4- İçecek tazeleme sor. 5- Masayı topla, temizle. 6- Tatlı-içecek menüsüyle masaya git ve istek sorgula. 7- Cookshoppers uygulamasını unutma. 8- Hesap üstü verirken teşekkür et ve fiş fatura sor. 9- Güler yüzle uğurla.

Misafirlerimize, kendilerini evinde hissettirecek kaliteli yemek ve içecek sunuyoruz. Bizzat kendim olmak üzere diğer tüm takım arkadaşlarım bu sürecin içine dahil oluyor. Menülerimiz için dünya trendlerini takip ediyoruz ve yerel üretme önem veriyoruz. Fiyat politikamıza da çok dikkat ediyoruz. Amacımız, yüksek fiyat koymayarak herkesin lezzetlerimizi deneyimlemesi. Açıkçası dokunduğumuz her şeye değer katmaya çalışıyoruz. Bunun da insana dair bir sorumluluk olduğunu düşünüyoruz. Örneğin elimizden geldiği kadarıyla sokak hayvanlarını beslemeye çalışıyoruz. Her şubemizde mutlaka mama kaplarımız, su kaplarımız var. Hayvan dostu bir işletmeyiz. Bizim herhangi bir şubemizde petiniz olduğu için geri çevrilmeniz söz konusu olamaz. Tüm şubelerimizde elektrik ve su tüketimimizi minimuma indirmek için çalışmalar yapıyoruz. Tüm bunların yanında şubelerimize doğanın huzurunu yansıtabilmek için bolca canlı bitkiye de hayat veriyoruz.

“2023 yılında toplam 70 mağaza hedefi”Toplam kaç kişilik bir ekip çalışıyor?

Sahada 1500 kişiye yakın bir ekiple misafirlerimizi ağırlıyoruz. Merkez ofiste 45 kişilik bir yönetim kadromuz yer alıyor. 1997 yılından beri sektördeyim. Sahada yaşayan, koklayan, ekiple arkadaş olan bir yöneticiyim. Hepimiz birlikte markayı temsil ediyoruz. Sadece ofiste masa başında çalışarak değil, sahada da bulunarak işin mutfağına girmeye özen gösteriyoruz. Merkez ofis çalışanlarımızı belli aralıklarla şubelerde, şube çalışanlarımızı da merkez ofisimizde farklı pozisyonlarda oryantasyonlara tabii tutuyoruz. Önümüzdeki yıllarda yoğun şubeleşme hedefimize paralel olarak ekip sayımızın 3000 kişiye ulaşacağını öngörüyoruz.

Önümüzdeki dönem mağaza yatırımları ve büyüme hedeflerinizden bahseder misiniz?
Cookshop Markalar Topluluğu olarak önümüzdeki 2 yıl içerisinde İstanbul’dan çıkan bir dünya markası olmayı hedefliyoruz. Bütün hedeflerimizi de bu strateji doğrultusunda güncelleyerek ilerliyoruz. 2023 yılı 1,3 milyar TL ciro ile kapamayı öngörüyoruz. 2023 yıl sonunda toplam 70 mağazaya ulaşacağız. 5 yıl içerisinde halka arz planlıyoruz Bütün markalarımız ile yurt içi ve yurt dışındaki seçkin yerlerde 100 şube ve üzeri lokasyon yer alarak milyonlarca misafirimizi ağırlayacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here