Ana Sayfa İNDEKS Defacto DeFacto’dan yüzde 100 sıfır atık, yüzde 100 yenilenebilir enerji hedefi

DeFacto’dan yüzde 100 sıfır atık, yüzde 100 yenilenebilir enerji hedefi

DeFacto, 2014 yılında imzaladığı BM Küresel İlkeler Sözleşmesi doğrultusunda hazırladığı yol planı ile 2050 yılında İklim Pozitif Marka olmayı hedefine koyarak dünyaya ve gelecek nesillere verdiği önemin altını bir kere daha çizdi. Marka, bu kapsamda 2023 yılına dek yüzde 100 Sıfır Atık, 2030 yılına dek yüzde 100 yenilenebilir enerji tüketimi gibi sektörün çehresini değiştiren hedeflerle dünyanın geleceğine hizmet ediyor.

2025 yılında faaliyet gösterdiği ülke sayısını iki katına çıkartarak 180’e yükseltmeyi hedefleyen DeFacto, globalleşme stratejisinin merkezine sürdürülebilirliği alıyor ve tüm operasyonlarında sürdürülebilir değerler yaratmaya odaklanıyor. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi kapsamında yeni yol haritasını açıklayan DeFacto, çevre dostu ürünler için hammadde tedariğinden başlayarak ürün döngüsü boyunca iyileştirme çalışmaları gerçekleştiriyor. Aynı zamanda ulaştığı nihai tüketicinin de karbon ayak izini azaltmasına destek olacak adımlar atıyor. Böylece bir yandan tüketicilerin ilk tercihi olmaya devam ederken bir yandan da dünyanın sürdürülebilirliğine hizmet ediyor.

DeFacto, sürdürülebilir modaya öncülük ediyor
Pet şişe gibi doğaya zarar veren atıkları geri dönüştürerek elde edilen tişörtler ve susuz üretilen pantolonlar gibi sürdürülebilirlik alanında uzun yıllardır yenilikçi çalışmalara imza atan marka “DeFacto Life” çatısı altında bu çalışmalarına ivme katıyor.
Her bir DeFacto Life ürünü, organik pamuk, BCI pamuk ve geri dönüştürülmüş polyester gibi sürdürülebilir kaynaklardan elde edilmiş materyaller üretiliyor. Bu kapsamda 2022 yılında Better Cotton Initiative üyesi olan marka 2023 yılında BCI pamuk kullanımını yüzde 15’e yükseltmeyi hedefliyor. Bunun yanında enerji ve su tasarrufu yapan ve kimyasal kullanımını kısıtlayan üretim yöntemleri geliştiriyor ve bu sayede ilkim üzerindeki olumsuz etkileri azaltarak sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek için çalışmaya devam ediyor.

DeFacto Life’ın en yenisi ise Elma Derisi DeFacto Life Koleksiyonu. Bu koleksiyondaki tüm ürünler elmaların endüstriyel olarak işlenmesinden sonra geriye kalan elma kabuğu ve posa atıklarının geri dönüştürülmesiyle üretildi. Moda sektöründe vegan deri kullanımının öncü uygulamalarından biri olan koleksiyon DeFacto’nun güçlü sürdürülebilirlik hedeflerinin ve yenilikçiliğinin bir simgesi olarak dikkat çekiyor.

Tasarımdan ürüne, üründen üretime, üretimden müşteriye kadar tüm süreçlerde sürdürülebilirlikten güç alarak dünyayı, insanları ve toplumu daha iyi bir noktaya getirmeye katkı sağlayan DeFacto bir yandan da paydaşlarının çevre yasalarına uyumunu denetimlerle sorguluyor ve gelişimlerini destekliyor. Teknoloji alanındaki gücünü sürdürülebilirlik hedeflerini gerçekleştirmek üzere kullanan marka ham maddeden ürüne döngüsellik ve izlenebilirlik için kendi yazılımlarını geliştiriyor ve bunları tedarikçileri ile de paylaşıyor.

DeFacto, sürdürülebilirlik alanında güçlü hedefleriyle 2050 yılına hazırlanıyor
Globalleşme vizyonu ve sürdürülebilirlik stratejisi doğrultusunda DeFacto, 2023 ve 2030 yıllarını baz alan öncü hedefler belirledi. Bu dönemde marka, koleksiyonlarının yüzde 35’ini sürdürülebilir kılmaya, hammaddelerinde ise yüzde 20 sürdürülebilir pamuk ve geri dönüştürülmüş polyester kullanmaya odaklanacak. Aynı zamanda tüm ambalaj ve paketlerinin yüzde 100 geri dönüşümlü ve sürdürülebilir, ürün etiketlerinin ise yüzde 100 sürdürülebilir FSC sertifikalı olmasını sağlayacak. Bu süreçte eko verimli mağaza hareketini de hayata geçirecek olan DeFacto, Sıfır Atık Prensibi ile operasyonlarından kaynaklı tüm atığın geri dönüştürülmüş ve yeniden kullanılmış olmasını da hedefliyor.

2030 yılında ise DeFacto, koleksiyonlarının yüzde 90’ını sürdürülebilir kılacak. Kapsam 1 ve 2 sera gazı emisyonlarını yüzde 55, kapsam 3 sera gazı emisyonlarını ise yüzde 25 azaltacak. Ayrıca 2030 yılında kendi lokasyonlarında yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanımı hedefi doğrultusunda yatırım çalışmalarını da başlattı.

Tüm bu çalışmalarıyla DeFacto emisyonlarını sıfırlayarak 2050 yılına ‘iklim pozitif marka’ olarak girmeyi hedefliyor. Bu doğrultuda marka, sürdürülebilir geleceğin inşa edilmesinde aktif rol almaya devam edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here