Ana Sayfa İNDEKS ENS Danışmanlık ‘Geç aksiyon alan AVM’ler rekabette geri kalacak’

‘Geç aksiyon alan AVM’ler rekabette geri kalacak’

Sektörde uzun ve başarılı deneyimlerinden sonra ENS Danışmanlık’ın kuruculuğunu üstlenen Emre Şen, aldığı projelerle adından söz ettirmeye devam ediyor. Yenilenen, gelişen AVM’lerin çok daha başarılı olacağını anlatan ENS Danışmanlık Genel Müdürü Emre Şen, her AVM’nin aksiyon alması gerektiğini, bu kararları geç alan AVM’lerin rekabette geride kalacağını düşündüğünü dile getirdi. Bugün toplam 18 alışveriş merkezine yönetim, kiralama, ortak gider optimizasyonu ve finansal danışmanlık hizmeti veren ENS Danışmanlık Genel Müdürü Emre Şen, AVMDergi.com’un sorularını yanıtladı.

Röportaj, AVMDergi.com

Emre Bey, sektörde uzun yıllara dayalı bir deneyiminiz bulunuyor. Öncelikle deneyimlerinizi sizden dinleyebilir miyiz?
Marmara Üniversitesi Almanca İşletme bölümünden mezun oldum ve aynı üniversitede yüksek lisansımı AVM Gider Yönetimi alanında tamamladım. 2001 yılında AVM sektörüne Akmerkez ile adım atarak sırasıyla Capitol Alışveriş Merkezi Genel Müdür Yardımcılığı, Sanko Park Alışveriş Merkezi Genel Müdürlüğü ve son olarak 7 yılı aşkın bir süre, Alman fon şirketi olan Prime Development ile AVM Yönetim Direktörlüğü görevlerini üstlendim.
AVM Yatırımcılar Derneği’nde AVM Yönetim komitesi üyeliği ve aynı zamanda AVM Yöneticileri Platformunun Genel Sekreterlik görevini yürütmekteyim. ICSC tarafından verilen ve AVM sektörünün önemli sertifikalarından olan CSM (Certified Shopping Center Manager) sertifikası sahibiyim.

Üst düzey sorumluluk aldığım her dönem, Capitol Alışveriş Merkezi’nde CapGetir, Sanko Park Alışveriş Merkezi’nde Sanko Park Akademi projeleri ile farkındalık yaratan ödüllü projelere imza atarak AMPD Ödülleri’ne layık görüldüm. Bunların yanı sıra Prime Development şirketinde Stevie-International Business Awards, Marcom Awards ve European Property Awards’ta birçok ödülün sahibi oldum.

ENS Danışmanlık olarak hangi amaçlarla, hedeflerle yola çıkıldı? Gelecekteki hedeflerinizden bahseder misiniz?
ENS Danışmanlık olarak perakende sektöründe ve AVM kanalında dinamik bir bakış açısı yaratmak ve yeni yönetim modelleri geliştirme amacıyla yola çıktık. Şirketimizin kuruluşundan bugüne sektörün önemli aktörlerinden olan yatırımcıların, perakendecilerin ve tüm bileşenlerinin ihtiyaçlarına yönelik maksimum kazanç sağlayacağı farklı çözümler ve teknolojik stratejiler geliştirmeye devam ediyoruz.

Yine yenilenen ve değişen dünya perakendesinde ulusal perakende markalarımıza cadde mağazacılığı özelinde kaliteli ve sürdürülebilir hizmet vermek, hedeflerimiz arasında yer alıyor.

360 derece hizmet

ENS Danışmanlık olarak hangi konularda hizmet veriyorsunuz, çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Prensipleriniz nelerdir?
ENS Danışmanlık olarak, AVM yönetim ve AVM kiralama alanlarında hizmet vermekteyiz. Ayrıca proje geliştirme, konsept geliştirme, finansal ve mimari olmak üzere farklı alanlarda danışmanlık hizmetlerimiz bulunuyor.

Hizmetlerimize, Türkiye genelindeki cadde mağaza kiralama ve perakende danışmanlığı ve markalaşma hizmetlerimizi de ekleyerek, güçlü ve tecrübeli ekibimizle sektöre 360 derece hizmet veriyoruz.

Şirket olarak ana prensibimizin dürüst ve doğru iletişimi merkeze alıp, doğru yatırımcı, doğru perakendeci ve doğru lokasyon ile en ideal ticari şartları kesiştirmek olduğunu söyleyebiliriz.

ENS Danışmanlık toplam kaç projeye hizmet veriyor?
ENS Danışmanlık olarak, Türkiye genelinde aralarında Diyarbakır Ceylan Karavil Park AVM, İstanbul Neomarin AVM, Erzincan Park Eğlence ve Yaşam Merkezi ve Axis Kağıthane AVM’nin de yer aldığı toplam 18 alışveriş merkezine yönetim, kiralama, ortak gider optimizasyonu ve finansal danışmanlık hizmeti veriyoruz.

Yeni projeler yolda

Sizce AVM’lerin başarılı kıstasları nelerdir?
Aslında bir AVM‘nin başarı kıstası olarak tek bir madde söylemek doğru olmaz. Ancak bize göre en önemli başlıkların tarafların empatisi, doğru iletişim ve dürüstlük, teknolojik gelişmelere ve güncel değişimlere adaptasyon ve bulunduğu şehre kattığı değer olduğu kanaatindeyiz.

Yakın zamanda portföyünüze yeni projeler katılacak mı?
Evet, görüşmelerimizin devam ettiği ve anlaşma aşamasına gelinen 4 AVM projesi ve 7 başarılı perakendeci ile iş ortaklığını başlatma sürecindeyiz.

AVM sektöründeki gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz, rekabeti nasıl buluyorsunuz?
Sektör hata affetmiyor. Gelecekte işler zor gibi görünse de yenilenen ve gelişen AVM’ler (bakış açısını değiştirebilen AVM‘ler) çok daha başarılı olacaktır. Rekabet hizmet kalitesini yukarıya taşıyarak, ticari kazançları da arttıracaktır.

“Pandemi değişim ve gelişimi getirdi”

AVM sektörüyle ilgili öngörülerinizi öğrenebilir miyiz, nasıl bir sektör bizi bekliyor sizce?
Etkileri devam eden Covid -19 pandemisi, her sektöre olduğu gibi AVM sektörüne de değişim ve gelişim getirdi ve bu süreç hala devam ediyor. Ancak AVM ziyaretçilerinin değişen alışveriş alışkanlıklarına her AVM’nin aksiyon alması gerektiğini, bu kararları geç alan AVM’lerin rekabette geride kalacağını düşünmekteyim.

Cadde perakendeciliği güç kazanan bir konuma geliyor. Online satış kanalları her geçen gün üzerine koyarak geliyor ve bu yönlerdeki gelişimlerin devam edeceğini öngörüyorum. Değişen ve gelişen AVM sektöründe özellikle sağlık alanında yapılacak hamleler ile yeni bir kategorinin oluşacağını, lojistik alanında verimliliği düşük olan otopark gibi alanları değerlendireceğimizi, ulaşım konusunda güçlü projelerin ofis pazarından da pay alacağını öngörüyoruz.

Her dönem, kendi içinde zorluklar barındırıyor. Niyetlerinin iyi olması, görüş ve önerilerin doğru şekilde ifade edilerek süreçleri matematiksel figürlerle değerlendirmenin yanı sıra teknolojinin faydalarından yararlanıp hızlı, adil ve çözüm odaklı olmak, yeni dünya ve perakende düzeninde verimli sonuçlar almamızı sağlayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here