Ana Sayfa Gündem EuroShop 2023 yaklaşırken…

EuroShop 2023 yaklaşırken…

EuroShop 2023 odak noktası “Sürdürülebilirlik” fuarda sekiz boyutta ele alınacak.

Pınar SALMAN

Perakendecilerin ve görsel mağaza tasarımcılarının çok iyi bildiği ve takip ettiği gibi her üç yılda bir dünya perakendecilerinin buluştuğu bu eşsiz fuar ve etkinlikler zinciri bu kez 26 Şubat- 2 Mart tarihleri arasında Düsseldorf’ ta yeniden düzenlenmekte.

Bu kez fuarda çağımızın sorunu olan iklim değişikliği ve enerji krizine yoğunlaşılacak, ayrıca çevre ve kaynakların korunmasına yönelik kaynak tasarrufu sağlayan ürün ve hizmetler vurgulanacak.

Fuarda, katılımcıların sekiz farklı alanda, ürünlerini ve hizmetlerini geleceğe hazırlamaya ne kadar yoğun bir şekilde odaklandıklarına şahit olacağız.

1. Mağaza Tasarımı ve Görsel Mağazacılık

Görsel mağaza tasarımının en önemli unsurlarından biri perakendecilerin anlatmak istedikleri sezon hikayeleri için farklı malzemeler kullanabilmektir. En sürprizli malzeme ile en etkili sunumları tasarlayabilmek ve perakendecinin vermek istediği mesajı müşterisine en yalın ve net bir şekilde aktarabilmektir. Hem de tüm bunları belki de tasarım ömrü bir ayı geçmeyecek olan bir sunumda hiç tükenmeyen bir motivasyonla her defasında başarıyla yapabilmektir.

Sektörde bir firma var ki, kahve telvesinden yapılmış abajurlar, yıpranmış, parçalanmış jean pantolonlardan yapılmış kasalar, tamamen biyolojik olarak parçalanabilen vitrin mankenleri ve sürdürülebilir mağaza mobilyaları uzun süredir müşterilerin alışveriş deneyimine farklı tasarımlarıyla katkıda bulunuyor.

• PPM, mağaza tasarımı konusunda uzman bir firma, ‘’azalt, yeniden kullan, geri dönüştür’’, ana fikri ile çalışan şirketin CEO’su Frank Bittel son gelişmeleri bizim için şu şekilde özetlemekte: Planlama aşamasında olduğu gibi, mümkün olduğunca az malzeme kullanmaya ve malzemelerin ve/veya mobilyaların daha sonra yeniden kullanılmasını sağlamaya zaten dikkat ediyoruz. Müşterilerimizin mağaza konsepti bunu sağlıyorsa, hala kullanılabilir olanı yeniliyoruz. Mağazanın yapısı bozulursa, mobilya ve malzemeleri başka projeler için tekrar kullanmaya veya en azından temiz bir şekilde geri dönüştürmeye çalışırız, buna ek olarak PPM mobilyaların eko-dengesinin kavramsal aşamada kurulmasını sağlayan bir araç geliştirmiştir, bu da müşterilerimizin çok erken bir aşamada malzemelerle ilgili kararlar almasını ve kaynak israfını önleme fırsatı veriyor.”

Firma fuarda yeni geliştirdiği yöntemleri paylaşacağı için ve tam da bize uygun bir sistemle çalıştıkları için bence Türk mağazacıların ilgisini çekecek gibi gözüküyor.
https://ppm-online.com

• UMDASCH, mağaza tasarım ve ekipmanları konusunda Migros’ta çalıştığım yıllardan beri her seferinde acaba ne yeniliklerle EuroShop’a katıldı diye merakla izlediğim bu Avusturyalı firmanın Pazarlama Direktörü Petra Böttinger- Barth, Duisburg’da bir Inovasyon Merkezi işlettiklerini ve bu dönemde özellikle ekolojik mağaza malzemelerine odaklandıklarını vurguluyor “EuroShop 2023’te yenilikçi, sürdürülebilir bir müşteri yolculuğu için geniş bir tasarım seçenekleri yelpazesi sergileyeceklerini” belirtiyor.

Euroshoq 2020’de “Sıvı Dağıtıcısı” çözümüyle, yıkama maddeleri ve şampuanlar gibi sıvılar için yeniden doldurma istasyonu tasarımıyla karbon ayak izi açısından kısa sürede geleneksel, kullanıma hazır tek kullanımlık kapları geride bırakarak, perakende alanında çığır açtı. Bu kez de kaynak tasarrufu sağlayan ürün yenilikleri üzerinde durduklarını belirten firmanın yeni tasarımlarını, EuroShop 2023 ziyaretimde yerinden ve eşzamanlı sizlere aktarıyor olacağım.
https://www.umdasch.com/en/home

2. Malzemeler ve Yüzeyler

Sürdürülebilirlik için malzemelerin ve yüzeylerin önemini tüm perakendeciler bilir. İspanyol dekoratif panel üreticisi Panespol, gezegeni korumak için Birleşmiş Milletler’in 17. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefine odaklanıyor ve tamamen biyolojik olarak parçalanabilen ve/veya geri dönüştürülmüş ham maddelerin artan kullanımına odaklandıklarını belirtiyor. Ben de bu konunun uslanmaz bir takipçisi olarak firma yeniklerini merakla bekliyorum.
https://panespol.com/en/

3. Aydınlatma

Görsel mağaza tasarımının başarısı ışığın doğru kullanılması ile istenilen alanlarda tasarımı ön plana çıkartabilmektir. Aynı zamanda perakendecilerin ve mağazacıların enerji maliyetlerinin yüksekten en önemli kalemlerden biri de aydınlatmadır. Yıllardır modern LED ışık kaynakları ve verimli kontroller ile enerji tüketiminin azaltılmasına önemli ölçüde katkıda bulunulduğunu seminerlerimde mağazacılarla paylaşmaktayım.

İsveçli ITAB Grubu, EuroShop 2023’te enerji maliyetlerini yüzde 50’ye kadar azaltabilen ve iyileştirebilen dinamik bir aydınlatma çözümü sergileyeceklerini duyurdu, ben de bu çözümü merakla bekliyorum. Çözüm Tasarımı Başkan Yardımcısı Chris Bright, “Günün sonunda daha kısa geri ödeme süreleri sağlayarak verimlilik oranını iki katına çıkarmayı başardık” diyor. Bakalım fuarda göreceğim ve kendisiyle bu konuyu konuşacağım sizin için.
https://itab.com

4. Perakende Teknolojisi

Sürdürülebilirlik gibi, dijitalleşme de zamanımızın mega trendlerinden biri. Kaynakları kurtarmak için dijitalleşme kullanıldığında, “çapraz tozlaşma” ortaya çıkmakta. Ancak zaman zaman, bu dijital araçlar çok fazla kaynak tüketiyor. Gittikçe daha fazla sayıda sağlayıcı bu soruna etkili çözümlerle yanıt vermeye çalışıyor.

Örneğin, dijital fiyat etiketlemesi, şu anda tüm perakende sektöründe ilgi odağı. İsviçreli Instore Solutions şirketi, pilsiz bir elektronik raf etiketi olan “Yeşil Etiket”i geliştirdi.

“Yeşil Etiketler” gerekli enerjiyi ortamdan, daha doğrusu LED aydınlatmadan almakta ve güneş modülleri aracılığıyla enerji toplamakta. Bu, pilleri ve daha sonra çok sayıda özel ağır metal atığının yanı sıra pillerin düzenli olarak değiştirilmesiyle ilgili işlerden tasarruf sağladığını paylaşan firmanın bu çözümünün, zaman içerisinde dünyamız için değeri daha iyi anlaşılacak.
https://www.instore-solutions.com

5. Perakende Pazarlama

Oechsle Display Systeme, satış promosyonu ve sürdürülebilirliğin birbirini kapsadığı üzerinde duruyor ve geçtiğimiz birkaç ay boyunca şirket malzeme girdisini atıklardan yapılan hammaddelerden, eski ürünlerden, şirket içinde geri dönüştürülmüş malzemelerden sağladı. Bir diğer deyişle döngüsel ekonomiye doğru bir adım attılar. Genel Müdür Bernd Neumaier, “Sürdürülebilirlikte bir diğer kilometre taşı, ahşap malzemeler gibi fiber bazlı malzemelerin plastiğe alternatif olarak kullanılmasıdır” diyor ve şöyle devam ediyor: “Bunun ötesinde, Oechsle şu anda selüloz veya geri dönüştürülmüş raf ayırıcılar sunan tek sağlayıcıdır. Bu ürünler üç boyutlu baskı ile üretilebilir ve üst düzey sonlandırma için uygundur. Şirket EuroShop’ta bu çözümleri ilk kez halka tanıtılacak.”
https://www.oek-display-systeme.de

6. Fuar & Etkinlik Pazarlama

Geniş formatlı dijital baskı konusunda uzmanlaşmış Bonn merkezli bir firma olan THAMM’ın sloganı “Fikirleri gerçekleştiriyoruz”. Genel Müdür Floris van Boxtel, sürdürülebilirliğe olan bağlılıkları hakkında yorum yaparken, “Alüminyum bölümümüz yüzde 30 geri dönüştürülmüş alüminyumdan oluşuyor ve yeniden kullanılabilir veya tamamen geri dönüştürülebilir” diyor. “Basılabilir malzemeler için ‘Yeşil Grafx’ serimizi seçebilirsiniz. Bu özellikle sürdürülebilir malzemeler arasında, toplanmış deniz plastiği veya yüzde 100 geri dönüştürülmüş PET şişelerden oluşur. Paneller için bile artık birçok sürdürülebilir alternatif bulunabilir: Yüzde 100 kartondan yapılmış geri dönüştürülmüş akrilik cam veya petek paneller kesinlikle EuroShop fuar standlarımızda yer bulacaktır” diye de ekliyor.

Fotoboden yetkilileri ile EuroShop 2022’de konuştum, bu kez de yenilikleri sizlere aktaracağım

EuroShop 2020’de, benim en fazla ilgimi çeken firmalardan biri olan ve üzerine istenen görsellerin basıldığı kaplama malzemesi, “FOTOBODEN™” geri dönüşümün adeta simgesiydi.

Fotogerçekçi görüntülerle özel olarak basılan bu vinil zeminler, firmanın kendi standında ve diğer birçok ticaret fuarı standında toplam 2 bin 630 metrekarelik bir alanı kapladı. Etkinlik sonunda zemin kaplamaları toplandı, daha sonra geri dönüştürüldü ve yeni fotoğraf zeminleri üretmek için kullanıldı. Firmanın Genel Müdürü Mischa-Ron Ferenschild-Baetzel malzemeyi şu şekilde özetliyor: EuroShop 2023 sloganımız olan ‘Dünyayı Özel Bir Yer Yapıyoruz’ doğrultusunda, her müşteriye malzemeyi iade etme şansı sunuyoruz, böylece geri dönüşümle yeniden üretiyoruz. Ayrıca, “EuroShop 2023’te sürdürülebilirliğe odaklanan yeni bir ürün üzerinde çalışıyoruz” diyor ve ben bu yeni ürünü çok merak ediyorum. Elbette görür görmez sizinle paylaşacağım.
https://www.fotoboden.de

7. Yemek Servis Ekipmanları

Özellikle pandemi dönemi sonrası bu dönemde müşterileri deneyiminin kalitesini artırmak için kullanılan yemek servisi, perakendede her zamankinden daha önemli bir rol oynamakta. EuroShop 2020’den beri Rational AG “Yemek Servis Ekipmanları” sürdürülebilir iki yeni pişirme sistemini piyasaya sürüyor – kombine bir buharlı pişirici olan “iCombi Pro” ve temas ısısıyla çalışan “iVario”. Firmanın Perakende Satış Direktörü Dr. Maximilian Schwaller, “Her ikisinin de mutfakta verimliliği artırırken aynı zamanda kaynakları koruduğu kanıtlanmıştır” diyor. Bütünsel bir yaklaşıma değer veren Dr. Maximilian Schwaller şunu vurguluyor: Müşterilerimizi sürdürülebilir gıda konseptlerinin geliştirilmesinde de destekliyoruz.
https://www.rational-online.com/tr_tr/home/

8. Soğutma ve Enerji Yönetimi

Enerji yönetimi boyutunda firmaların gündeminde üst sıralarda kaynak tasarrufu, iklim koruması ve maliyet düşürme konuları yer alır. Soğutma sistemleri bu alanda hala çok fazla potansiyel barındırıyor. Bu arada, gelecekte iklime uygun soğutma sistemlerinin de talep edileceği öngörülmekte. İtalyan soğutma ürünleri ve sistemleri üreticisi Rivacold CI firması, EuroShop 2023’te geleceğe yönelik ve doğal soğutma maddelerindeki en son gelişmeleri sergileyecek: R290 (propan) ve R744 (CO2).

Amaç: Sera gazı potansiyelini mümkün olduğunca sınırlamak. Bu amaçla, A2L Güvenlik Sınıfına ait soğutucu akışkanların bulunduğu ürünler sergilenecek.

“EuroShop 2020, pandemi başlamadan kısa bir süre üreticiler ve kullanıcılar için son yüz yüze gerçekleşen ticaret fuarıydı. Çoğu katılımcı gibi biz de o zamandan beri yüz yüze ticaret fuarı fırsatlarını çok kaçırdık ve bu nedenle ticari ziyaretçilerden büyük bir motivasyon ve yoğun ilgi bekliyoruz” diyor Ürün Müdürü Lorenzo Milano. https://www.rivacold.de

Ödüllü sürdürülebilirlik
2008’den beri verilmekte olan ünlü EuroShop Perakende Tasarım Ödülü, EuroShop 2023’te sürdürülebilirlik dahil olmak üzere beş farklı kategoride ödüller dağıtacağı için yepyeni bir yüzle katılımcıların ve ziyaretçilerin karşısında olacak.
www.euroshop-award.com

Doğru çevre koşullarına özen

EuroShop Organizatörü Messe Düsseldorf, doğru çevre koşullarını sağlamak üzere, çevre ve iklim korumasını Kurumsal Yönetim Kuralları’na dahil etti.

Artan sergi alanına rağmen 2011 referans yılına kıyasla 4.200 ila 5.000 ton CO2 tasarrufu sağlandı. Bu kabaca kişi başına yıllık 500 kişinin tüketimine tekabül ediyor. Isıtma enerjisi ihtiyacı yüzde 30, elektrik tüketimi yüzde 20 azaltıldı. Ve bu sadece bir başlangıç: Ekim 2021’de küresel etkinlik endüstrisinin “Net Zero Carbon Events Initiative” (sıfır karbon salınımı) katıldı. 2030 yılına kadar emisyonlarını yarıya indirmeyi ve 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmayı kendisine hedef olarak belirledi. Mottoları: Modern tesis altyapıları ile Messe Düsseldorf, inovasyona yönelik tamamen sürdürülebilir etkinlikler için mükemmel bir ortam sağlar. “EuroShop 2023’te bu yönde bir kilometre taşı oluşturacaktır” açıklamasını yapan Messe Düsseldorf’un bu alandaki yeniliklerini görmek için sabırsızlanıyorum açıkçası.

Dünyanın bu en önemli perakende ve görsel mağazacılık fuarını ziyaret etmeyi planlayan firmalara önerim, Düsseldorf’ ta belki kalan son konaklama yerlerini bulmak için acele etmeleri, Düsseldorf Almanya’nın belki en şık ama fuarlarıyla da en dikkat çeken kentlerinden olduğu için ve yanı başındaki komşusu Köln’e göre hayli küçük olduğu için yavaş yavaş acele etmekte fayda var.

Yazımın başında belirttiğim gibi EuroShop 2023, 26 Şubat Pazar gününden 2 Mart 2023 Perşembe gününe kadar her gün 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak. Perakende sektörünün bu en önemli buluşma fuarını bu seneye kadar ziyaret etmediyseniz EuroShop 2023’ü kaçırmayın derim. Yer bulamayanlar veya farklı nedenlerle gelemeyenler için ise her defasında olduğu gibi fuar yerinden bilgi aktarımları yapmaya devam etmeye niyetliyim, umarım hayat ve gelmekte olan kış hepimize önce sağlık sonra huzur ve birlik getirsin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here