Ana Sayfa Tasarım Ferrari, konsept mağazasını tanıttı

Ferrari, konsept mağazasını tanıttı

Ferrari, Sybarite tarafından tasarlanan parlak yaşam tarzı konsept mağazasını tanıttı.

İngiliz mimari tasarım stüdyosu Sybarite tarafından kurgulanan Ferrari’nin konsept mağazası görücüye çıktı. Mağaza, Ferrari’nin fabrikasının bulunduğu kuzey İtalya’daki Maranello’da 1980’lerden kalma bir binada tek bir açık plan kat üzerinde yer alıyor.

Otomobil markasının bir yarış pistini andıran kırmızı cam bir duvara, terakota bir cepheye sahip olan yaşam tarzı konsept mağazasında, Ferrari’nin mirasına saygı duruşunda bulundu.

Özel bir yarışmada projeyi kazanan Sybarite’den moda yönünü sergilemek için bir perakende ortamı yaratması ve Ferrari Formula 1 hayranlarının kendilerini markaya kaptırabilecekleri bir yer olarak hizmet etmesi istendi.

Dış cephe için, Sybarite, yüzyıllardır İtalyan mimarisinde kullanılan sütunlu bir pişmiş toprak cephe oluşturdu. Dış cephede Modenese evlerinin çatılarının geleneksel rengine ve İtalyan mimarisindeki tarihi kubbelere gönderme yapıyor.

İç mekanda kıvrımlı formlar

Binanın geleneksel dış cephesinin aksine, iç mekan kıvrımlı formlara ve parlak kırmızı ve beyaz yüzeylere sahip. Ferrari’nin imzası niteliğindeki kırmızı rengindeki camdan bir duvar mağazanın içini kaplıyor ve markanın Fiorano Circuit pistinin kıvrımlarını kopyalamayı amaçlıyor.

Cam duvarın arkasındaki beyaz tuğla duvar, mağazanın ürünleri için bir fon görevi görüyor. Bu kil tuğlalar, arabalar metal formlara dönüştürülmeden önce Ferrari prototiplerini yapmak için kullanılan kil modelleme sürecini temsil ediyor.

Başka yerlerde, renkli akrilikten arkadan aydınlatmalı vitrinlere sahip silindirik sütunlar, güneş gözlüğü ve Ferrari modelleri gibi küçük nesneleri ve aksesuarları sergiliyor ve kil tuğla duvardan çıkan kıvrımlı metal raf sistemi, raflar ve raylarla bir perakende teşhirine dönüşüyor.

Cavallino mağazada


Girişin yanında markanın Cavallino logosunun (İtalyanca Şahlanan At için) bir yerleştirmesi var. Siyah metal levhalardan yapılmış, farklı açılardan bir bütün olarak gözlemlenebilen asılı bir yapı oluşturmak için yüzüyor, ayrılıyor ve bir araya geliyor gibi görünüyor.

Zihin haritasından ilham

Mağazanın girişinin yanında, Fiorano devresinin haritasını yeniden oluşturan kırmızı bir ızgaradan oluşan ve ürünlerin arkasındaki yaratıcı süreçlerin hareketli görüntüleriyle kaplı zihin haritasından ilham alan bir yerleştirme bulunuyor.

Mağaza içinde daha samimi bir alan, kapsül koleksiyonlara ve özel iş birliklerine ayrılmış. Bu, akrilik, ahşap ve deri ile fırçalanmış alüminyum dokunuşlarla döşenmiş üç teşhir alanına sahipken, duvara yerleştirilmiş bir monitör Ferrari projelerini sergiliyor.

1950-1960’ta direksiyonlarda kullanılan malzemeler mağazada

Tasarım sürecine yardımcı olmak için Sybarite, Ferrari arşivlerinden referanslarla ve Ferrari Diversification ekibiyle birlikte çalışarak otomobil yapım süreciyle ve bir bütün olarak Maranello ve İtalya’nın yerelliğiyle eşanlamlı malzemeleri seçti.
İç mekanda kullanılan malzeme referansları arasında 1950’ler ve 1960’ların orijinal Enrico Nardi direksiyonlarını yapmak için kullanılan maun ve Ferrari otomobil yapım sürecinin ikinci aşamasında kullanılan fırçalanmış alüminyum yer alıyor.

Özel bir dumanlı bronz kaplama ile işlenmiş füme akrilik, Guzzini ve Castelli gibi lucite’de çalışan İtalyan modernistlerine selam veriyor ve dökülen beton zemin, pit şeridini ve Ferrari fabrika zeminini hatırlatıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here