Ana Sayfa Dünyadan H&M, 250 mağazayı kapatmayı planlıyor

H&M, 250 mağazayı kapatmayı planlıyor

İsveçli giyim devi H&M, gelecek yıl 250 mağazasını kapatmayı planladığını duyurdu.

Perakendenin güçlü aktörü H&M, 250 mağazayı kapatmayı planladığını açıkladı. H&M, son üç aylık rapora göre 2021 yılında 250 mağazasını kapatmayı planlıyor. 74 ülkede 5 binden fazla mağazası bulunan H&M, Türkiye’de de yaklaşık 70 mağazasıyla hizmet veriyor. H&M, pandemi nedeniyle yaklaşık 200 mağazasını geçici olarak kapatmıştı.

Firmanın yaptığı duyuru, H&M’in yılın üçüncü çeyreğinde kırılan mali durumu beklenenden biraz daha güçlü bir sonuç bildirmesiyle aynı zamanda geldi. H&M, yılın üçüncü çeyrek dönemi için 2.365 milyon SEK vergi öncesi üç aylık kar bildirdi. Şirket geçen yılın aynı döneminde 5.029 milyon SEK kar elde etmişti.

Yatırımcılarla yapılan basın toplantısında H&M CEO’su Helena Helmersson, “Toparlanmamız beklenenden daha iyi gidiyor ve şimdi en kötüsünün geride kaldığına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

H&M grubu, Covid-19 durumuyla başa çıkmak için hızlı ve güçlü önlemler uyguladı. Kriz çalışması, mal alımları, yatırımlar, kiralar, personel ve finansman dahil olmak üzere işletmenin tüm bölümlerini kapsadı. Bu, çok beğenilen tahsilatlar ve güçlü bir maliyet kontrolü ile birleştiğinde kazançlarda hızlı bir toparlanmaya yol açtı ifadeleri hazırlanan raporda yazıldı.

Pandeminin etkileri sürüyor

Eylül ayında, yerel para birimlerinde satışlar geçen yıl aynı aya göre yüzde 5 azaldı. Toplam mağaza sayısının yüzde 3’üne tekabül eden 166 mağaza ise şu anda hala kapalı.

H&M yetkilileri, “Grubun çok sayıda mağazası hala yerel kısıtlamalardan ve sınırlı çalışma saatlerinden etkileniyor” denildi.
Kaynak:BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here