Ana Sayfa Gündem H&M’in yeni geri dönüşüm sistemi: Looop

H&M’in yeni geri dönüşüm sistemi: Looop

H&M’in yeni geri dönüşüm sistemi Loop, kullanılmayan kıyafetlerin yeni moda favorilerine dönüştürülmesini sağlıyor.

Looop, 12 Ekim’de Stockholm’deki Drottninggatan mağazalarından birinde açılıyor. Bu giysiden giysiye geri dönüşüm sistemi, ilk kez bir moda perakendecisi tarafından mağazada sergilenecek ve H&M eski tekstil ürünlerini yeni bir şeye dönüştüren bu konteyner boyutundaki makineyi sergilemekten gurur duyuyor.

H&M Sürdürülebilirlik Başkanı Pascal Brun, “Moda endüstrisini, işlenmemiş kaynaklara bağımlılığı azaltmak amacıyla, yeni teknoloji ve girişimler araştırarak dönüştürmeye çalışıyoruz. Müşterileri sürece dahil etmek gerçek bir değişim elde etmenin anahtarı ve Looop’un nelere ilham vereceğini görmek için çok heyecanlıyız” dedi.

Looop, eski giysileri yeni giysilere dönüştüren bir teknik kullanıyor. Giysiler temizleniyor, lifler halinde parçalanıyor ve daha sonra yeni moda ürünleri olarak örülen yeni iplikler haline dönüşüyor. Sürece ayrıca, sürdürülebilir kaynaklı bazı işlenmemiş malzemelerin de eklenmesi gerekiyor, bu pay olabildiğince küçük yapmak için çalışılıyor. Sistem su ve kimyasal kullanmıyor. Bu nedenle sıfırdan giysi üretmeye göre çok daha düşük çevresel etkisi bulunuyor.

H&M, sürdürülebilir bir moda endüstrisine doğru olan değişimin öncüsü olmak istiyor. Ve H&M 2013 yılında global bir kıyafet toplama programına sahip ilk moda perakendecisi oldu. Şimdi, giysiden giysiye geri dönüşüm sistemi Looop ile bir sonraki adım atılıyor. H&M Club üyeleri, 100 İsveç kronu ödeyerek, Looop ile eski giysilerini yeni bir giysiye dönüştürebilecekler. Üye olmayanlar için ise ücret 150 İsveç kronu olacak. Elde edilen gelir ise materyallerin araştırmasıyla ilgili projelere gidecek. 2030’a kadar tüm materyallerin geri dönüştürülmüş olması veya daha sürdürülebilir bir şekilde tedarik edilmesi hedefleniyor. 2019’da bu rakam yüzde 57’ydi.

Looop, araştırma ortağı HKRITA (Hong Kong Tekstil ve Konfeksiyon Araştırma Enstitüsü) ve Hong Kong merkezli iplik üreticisi Novetex Textiles ile birlikte kar amacı gütmeyen H&M Vakfı tarafından oluşturuldu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here