Ana Sayfa Gündem İçinden eğlence geçen AVM: İsfanbul

İçinden eğlence geçen AVM: İsfanbul

Eğlence perakendesi ile diğer AVM’lerden ayrıştıklarını belirten İsfanbul AVM Yönetim Direktörü Kemal Baştürk, eğlence alanlarını her geçen gün artıracakları yeni projeler üzerinde çalıştıklarını belirtti. “Eğlence denince akla gelen ilk AVM’yiz” diyen Baştürk ile İsfanbul’u ve projelerini konuştuk…

Röportaj, AVMDergi.com


Vialand’ten İsfanbul’a geçiş sürecini ve İsfanbul’u sizden dinleyebilir miyiz?

Haliç’in temizlenmesi sırasında çamurunun boşaltıldığı taş ocağı, bölgeye sosyal yapı ve ticaret merkezi olarak dönüştürülüyor. Gürsoy Grup ve Bayraktar Grubu ortak yatırımıyla 2013 Mayıs ayında tema parklı eğlence merkezi ve bir alışveriş merkezi olarak Vialand kuruluyor. 2016 yılında projenin tamamı Gürsoy Grup bünyesine geçiyor. Şu anda İsfanbul AVM ve İsfanbul Temal Park, Gürsoy Grup bünyesinde faaliyet gösteriyor. İsfanbul AVM’de şu anda 90 bin metrekare civarında kiralanabilir alanımız ve yaklaşık 200’e yakın mağazamız bulunuyor.

İsfanbul’u diğer AVM’lerden farklı kılan özellikleri nelerdir?
İsfanbul’u klasik bir alışveriş merkezinden ayrışan özellikleri var. Biz cadde alışveriş merkeziyiz. Kiracılarımızın yüzde 60-65’i üst katımızda bulunan İsfanbul Alışveriş Caddeleri dediğimiz yerde konumlanmış durumda. Ortadan bir tramvayımız geçiyor, gerçekten bir cadde nostaljisi yaşatacak kadar da güzel cephelerimiz var. Ayrıca kapalı alanımızla da hizmet veriyoruz. Ama diğer AVM’lerden İsfanbul’u ayrıştıran en önemli konu, güzel mimarisiyle insanların nefes alabilecekleri, sosyal anlamda zaman geçirecekleri bir imkan sunması. Son yıllarda alışveriş merkezleri benzerlerinden ayrışma, yenilenme, farklılaşma adına çalışmalara başladı. İsfanbul Alışveriş Merkezi “eğlence perakendesi” ile diğer merkezlerden ayrışıyor. Normal bir alışveriş merkezinin yüzde 3 – 5 arasındaki alanı sinema, oyun alanı gibi eğlence ünitelerinden oluşurken, İsfanbul AVM stratejik olarak bu oranları standardın üzerine çıkarttı. Şu anda bu oranda yüzde 20’lere doğru gidiyor.

“Turistik destinasyon kimliğimiz var”

Tema park nedeniyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisi nasıl?
Tema park nedeniyle özellikle yaz aylarında çok ciddi anlamda yurt dışından misafirler ağırlıyoruz. Özellikle Körfez ülkelerinden ve Kuzey Afrika’dan yıllardır bu ilgi devam ediyor. Bu anlamda da diğer AVM’lerden ayrışıyoruz. Diğer AVM’ler ağırlıklı olarak yaz dışında daha iyi performans gösterir ama bizim performansımızın büyük kısmı ilkbahar ve sonbahar arasındaki dönemde gerçekleşiyor. İsfanbul olarak turistik destinasyon kimliğimiz var. AVM bünyesinde bir tema park ve otelimiz birbirine önemli bir sinerji yaratıyor. Ayrıca İstanbul’un turizm noktalarına da yakınız. Sultanahmet ve Taksim’e 15 dakikalık bir mesafede bulunuyoruz, orada vakit geçiren turistlerin büyük kısmı İsfanbul’u da ziyaret ediyor. Biz de klasik bir AVM’den ayrışmak için eğlence alanlarımızı artırdık ve daha da artıracağız. Çok büyük geri dönüşler alıyoruz. İnsanlar farklılık arıyor, biz bu anlamda doğru trendi yakaladığımızı düşünüyoruz.

AVM’ler artık sadece alışveriş değil sosyal hayatın bir parçası haline geldiler. Çok hızlı bir avm sayısı artışı oldu ama AVM’ler sosyal ve kültürel sorumluluğu üstlendiler. Kültür sanat etkinliklerinin yapıldığı yerler oldular, sinema zaten hemen her AVM’de var. İnsanlar sadece alışveriş amaçlı gitmiyorlar. Biz eğlence konusunda ciddi ayrışıyoruz. AVM içinde konumlanan eğlence alanlarını Jungle İstanbul, Zindan, Safari, Ters Çatı, Zipline olarak sıralayabiliriz. Her yaş için uygun eğlence alternatifleri bulunuyor. Jungle İstanbul’da; eklem bacaklılar, balıklar, kuşlar, sürüngenler, memeliler gibi 100 türden toplamda 400’e yakın hayvan yer alıyor. Öte yandan egzotik eğlence ve keşif parkı Jungle İstanbul Zindan ve Safari bölümleriyle de hem çocuklara hem de büyüklere unutulmayacak bir deneyim yaşatıyor. Zipline; saatte 70 kilometre hıza ulaşan, 500 metre uzunluğunda, insanların 150 metre yükseklikten atlayarak bir tel yardımıyla 10 metre yüksekliğe kadar iniş yaptıkları bir adrenalin hattımız mevcut. Bu hat İstanbul’un en uzun zipline hattı. Ters Çatı ise 200 metrekarelik bir evin tüm eşyalarının tavanda olduğu bir tasarım ile dikkat çekiyor. “Eğlence” denince akla gelen ilk AVM’yiz, stratejimiz bu yönde. Daha pek çok güzel projemiz var, yakında açıklayacağız.

İsfanbul’a 18 milyon ziyaretçi


Ziyaretçi sayınızı öğrenebilir miyiz?
Biz oturmuş ve ciddi büyüklükte olan bir alışveriş merkeziyiz. Bu sene sonuna dek 18 milyon ziyaretçiyi ağırlamış olacağız. Bu sayının 1.5 milyonu yabancı turistlerden oluşuyor. Önümüzdeki sene yüzde 5-10 bir artış planlıyoruz. Çok yakında metro bağlantısı da hayata geçecek. Mecidiyeköy’den Mahmutbey’e giden, oradan Edirnekapı’ya bağlanan tramvayla kesişen yeni metro hattı da buraya eklenecek ve çok ciddi bir katkısı olacak.
Ne kadarlık bir hinterlandınız var?

Biz 2 milyon kişinin yaşadığı bir çevrede bulunuyoruz, yaklaşık 15 dakikalık mesafede bu halka. Yarım saat uzaklıkta ise 5.5 milyon insan var. Elbette bunun yanı sıra rekabet de var. Ama İsfanbul, oturmuş bir AVM. Kendini sürekli yenileyen, geliştiren bir alışveriş merkeziyiz. Eğlence zaten sürekli kendini geliştiren bir şey. Yani bir kez değil, her gün eğlenceli olmak zorundasınız.

Eğlence Perakende Akademisi

Mağaza çalışanlarına yönelik bir de projeniz bulunuyor sanırım?
Biz “eğlence perakendesi” diyoruz ve bunun için de birtakım çalışmalarımız var. Tüm mağaza çalışanlarımızı katabileceğimiz EPA dediğimiz “Eğlence Perakende Akademisi”ni oluşturduk. EPA’da eğitimlerin yanı sıra eğlenceler, konserler ve yarışmalar olacak. Örneğin Mavi Jeans’in, Flo’nun çalışanları İsfanbul’a kendilerini ait hissetmeleri ve herhangi bir AVM’den farklı olarak buranın bir eğlence merkezi olduğunu hissetmeleri için pek çok etkinliğimiz olacak. İsfanbul’un eğlence odaklı bir AVM olduğunu müşterilerimize anlatmadan önce mağaza çalışanlarımızla bunu içselleştirmek istiyoruz. 2 bin tane çalışanımızı, buranın bir parçası yapacağız. Onlar da eğlenerek çalışacaklar. Daha önce AVM’ler sadece ortak alanlara bakan, mağaza performanslarıyla çok ilgilenmeyen bir yapıydı, şimdi burada da değişen bir yapı var. Biz burada da bir öncülük yapmak istiyoruz. Eğlence konusunda mağazaları işin içine katmak ve birlikte hareket etmek istiyoruz. Belki Arapçayla ilgili basit kelimeleri öğreteceğiz, küçük küçük eğitimler ve motive edici sürekli yarışmalar olacak.

Ayrıca ziyaretçilerimize de eğlenceye yönelik kampanyalar yapıyoruz, ailelere hitap eden bir alışveriş merkezi olduğumuz için her hafta sonu çocuk kulübü etkinliklerimiz var. Alışveriş dışında buraya gelen bir ailenin mutlu olması ve olumlu deneyimlerle ayrılması için çalışıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here