Ana Sayfa Dünyadan Inditex’in net kârı yüzde 80 arttı

Inditex’in net kârı yüzde 80 arttı

Zara ve Massimo Dutti’nin ana şirketi olan İspanyol moda grubu Inditex, çoğu ülkede giyim satışlarının yeniden arttığını görüyor. Çin’deki karantinaların ve Ukrayna’daki savaşın etkisi sınırlı kalıyor.

Zara’nın ana şirketi Inditex, yılın ikinci çeyreğinde güçlü bir başlangıç yaptı. Inditex, ilk çeyrekte yüzde 36’lık bir büyüme ile 6.74 milyar euroluk bir ciro gerçekleştirdi. Bu, moda grubunun yeniden pandemi öncesine göre daha iyi performans gösterdiği anlamına geliyor. Net kar yüzde 80 artarak 760 milyon euroya yükseldi. Zara’nın ana şirketi, tüketicilerin iki yıl evde oturduktan sonra gardıroplarını yenilediğini görüyor. Güçlü rakamlar, ancak yine de analistlerin beklentilerinin biraz altında.

Moda grubu, fiyatları yükselterek artan maliyetleri dengelemeyi başardı. Avrupa ve Amerika pazarlarındaki toparlanma, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından grubun Mart ayında 502 mağazasını kapattığı Rusya’daki kayıp satışlarını kısmen telafi etti. Savaş, moda grubuna yaklaşık 216 milyon euroya mal olacak. Rusya, satışların yüzde 10’unu oluşturan şirket için ikinci en büyük pazardı. Dolayısıyla kâr artışı çok daha yüksek olabilirdi.

Moda şirketi, Çin’deki karantinaların artık sona erdiğini bildirdi. İlk çeyrekte 67 mağaza kapatıldı, ancak şimdi bunlardan sadece dördü kapalı. İkinci çeyrek de 5 Haziran’a kadar olan dönemde organik satışların yüzde 17 artmasıyla güçlü bir başlangıç yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here