Ana Sayfa Gündem İstanbul’un ritmi Metropol ile değişiyor

İstanbul’un ritmi Metropol ile değişiyor

Kısa bir süre önce kapılarını ziyaretçilerine açan Metropol İstanbul AVM, kentin alışveriş, dünya mutfağı, eğlence ve kültür sanat alanlarında önemli duraklarından olmaya aday. Metropol İstanbul AVM Genel Müdürü Nezihi Kayıboğlu, yıllık 15 milyon ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlandıklarını belirtiyor. “Geliştirdiğimiz ve hala üzerinde yoğun mesai harcadığımız birçok yenilik ve farklılıklarla yakın bir zamanda İstanbul’daki sadece AVM’lere değil, büyük alışveriş caddelerine de rakip olacağız” diyen Kayıboğlu, AVMDergi.com’un sorularını yanıtladı.

Röportaj, AVMDergi.com

Öncelikle Metropol İstanbul’u sizden dinleyebilir miyiz? İstanbul’a sosyokültürel olarak katkıları neler olacak?
Aile boyu eğlence, moda, alışveriş, dünya mutfağı ve kültür-sanat alanlarında bir buluşma noktası olarak kurguladığımız Metropol İstanbul AVM, Anadolu Yakası’nın en merkezi bölgelerinden birinde, Ataşehir’in kalbinde yer alıyor. Sosyal ve kültürel olarak Anadolu Yakası’nın en önemli ihtiyaçlarından biri olan performans sanatları merkezini bünyesinde barındırarak şehrin sanat yaşamına ciddi bir katkı sağlıyor. Bildiğiniz gibi, Metropol İstanbul içerisinde tiyatroyu ve mutfağı aynı noktada buluşturan DasDas Performans Sanatları Merkezi yer alıyor. “Şehrin lezzetli karışımı” mottosuyla yola çıkan müzik, sanat, mutfak ve atölye olarak dört ana başlıkta hizmet veren DasDas, geçtiğimiz sezonda birbirinden ilgi çeken oyunları sahneleyerek, tiyatro severler tarafından ilgiyle takip edildi. Eminiz ki, önümüzdeki sezonda da yine birbirinden değerli isimlerin performans ve gösterileriyle yine şehrin kültür sanat hayatında önemli bir yer kaplayacak. 2018’in son ayından itibaren Dasdas ile birlikte tiyatro ve sanat severleri ağırlamaya başlayan Metropol İstanbul da üstlendiği bu önemli misyonu sürdürecek. Şehre katkısı sadece performans sanatları merkezi ile sınırlı kalmayan Metropol İstanbul, dünyaca ünlü kinetik heykel sanatçısı Anthony Howe’a ait birbirinden etkileyici heykelleri de AVM bahçesi içerisinde yer alan 1 kilometrelik şehir parkında sergiliyor. Bu anlamda Metropol İstanbul, bölgenin bir açık hava sergi alanı olarak da ön plana çıkıyor. Tüm bunların yanı sıra Metropol İstanbul’un şehre sağlayacağı ekonomik katkılardan da bahsetmek gerekiyor. Bölge insanına istihdam üzerinden de katkı sağlayacak olan Metropol İstanbul, yaklaşık 5 bin kişiye doğrudan ve dolaylı olarak iş imkanı sunarak ekonomik bir hareketlilik de kazandıracak.

Metropol İstanbul’un mimari ve teknik özelliklerini sizden dinleyebilir miyiz?
Metropol İstanbul AVM, dünyaca ünlü karma projelere imza atan ödüllü planlama şirketlerinden Roy Higgs International tarafından tasarlandı ve yine dünyaca ünlü, ödüllü HYDER Consulting tarafından projelendirildi. Bu anlamda Metropol İstanbul için yeni nesil karma kullanımlı bir alışveriş merkezi demek yanlış olmaz. İç tavan yükseklikleri, geniş koridorları, 1 kilometre uzunluğunda şehir parkı, cadde konseptinde açık alanları, 800 metrelik ön cephesi, 4 bin araçlık otoparkı, sokak ve meydanları, Türkiye’nin en büyük kapalı alandaki aile boyu eğlence merkezi Hupalupa ile hiçbir alışveriş merkezinde olmayan yenilik ve farkları perakendenin hizmetine sunuyor. Toplam 80 bin metrekarelik kiralanabilir alanı bulunan Metropol İstanbul AVM açık ve kapalı alanlarında 250 mağaza ile günümüz alışveriş deneyimini en üst seviyede yaşatacak şekilde planlandı.

Yeşil ve çevreci bina olarak da ön plana çıkan Metropol İstanbul, Amerika Yeşil Bina Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilen LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) Core & Shell (CS) derecelendirme sisteminde belirtilmiş, çevre şartları ve performansını karşılamak üzere tasarlanmış ve inşa edilmiş olup, LEED GOLD sertifikasına sahip bir alışveriş merkezidir.

Ayrıca ziyaretçilerine açık hava ve park alanı olanağı da sunan Metropol İstanbul projesi ile yol arasında 1 kilometre uzunluğunda bir şehir parkı bulunuyor. Misafirlerimizin yeşil alan ile buluşabileceği, çocuk ve gençlerin bisikletleriyle, Ataşehir trafiğinden uzak bir şekilde rahatça pedal çevirebileceği bu özel alanın bakımı için elimizden geleni yapıyoruz. Biliyoruz ki bu park sadece bizim için değil, misafirlerimiz; özellikle de çocuklarımız için önemli bir kazanım ve değerdir.

Yıllık ziyaretçi hedefi 15 milyon

Metropol İstanbul
Hedeflediğiniz ziyaretçi profilini ve sayısını öğrenebilir miyiz?
Metropol İstanbul AVM İstanbul Finans Merkezi’ne yakınlığı ile de dikkat çekiyor. Yakın zamanda çok büyük bir iş insanı potansiyeli taşıyacak olan bu bölgenin haliyle ihtiyaçları da artacak. Metropol İstanbul AVM de tam bu noktada bölgenin yeme – içme, kültür – sanat, sosyal ve alışveriş ihtiyaçlarına cevap olurken, AVM’nin de içerisinde yer aldığı Metropol İstanbul konut, rezidans ve otel alanlarıyla yine bölgede yaşayan ya da iş amaçlı bölgeyi ziyaret edenlere hizmet verecek. Yıl içerisinde 15 milyon insanımızı alışveriş merkezimizde ağırlayacağımızı öngörüyoruz.

İstanbul Anadolu Yakası’nın kapalı alan içinde gerçekleştirilen en büyük yaşam ve eğlence merkezi olarak konumlanan aile eğlence merkezimiz Hupalupa ile de aileleri çekeceğimize inanıyoruz. Ailelerin çocukları ile birlikte uzun ve keyifli zaman geçirmesini amaçladığımız Metropol İstanbul AVM’nin ailecek zaman geçirmek için akla ilk gelen AVM olmasını istiyoruz.

Lokasyon avantajlarınızı dinleyebilir miyiz? Ne kadar bir hinterlanda sahip?
Ataşehir’in kalbinde bulunan Metropol İstanbul AVM, tüm çevreyollarına 10 dakikalık mesafede yer alıyor. Metropol İstanbul AVM, ulaşım ağlarına olan bağlantılarıyla da şehrin ve özellikle Anadolu Yakası’nın yeni merkezi olmaya aday.

Zengin marka karması

Marka karması hakkında bilgi alabilir miyiz? Marka karması yapılırken hangi konular üzerinde durdunuz? Markalara sunduğunuz imkanları da öğrenebilir miyiz?
Zengin bir marka karması kurgulamak için perakende sektöründeki markaların neredeyse tamamı ile görüşmeler gerçekleştirdik. Kapsamlı bir çalışma yapıldı, araştırma grupları kuruldu, yakın bölgedeki AVM’lerde yer alan markalar incelendi. Araştırma grupları ile tüketici davranışları ve ihtiyaçları sorgulandı.

Yaklaşık 2 yıldır sürdürdüğümüz bu çalışmalar neticesinde müşteri kitlemize hitap edecek tüm sektörler ve markalarla bir araya geldik. AVM içerisinde çok güçlü bir Türk ve dünya mutfakları karmamız var. Toplamda 250 mağazasını her yaş ve gelir grubundan zengin bir marka karmasıyla harmanlayan Metropol İstanbul’da yer alacak markalar arasında; Türkiye’de ilk noktasını açacak John Reed Fitness & SPA, FDR Oyun Cumhuriyeti, Hupalupa, Cinematica ve diğer markalar arasında; Beymen, Beymen Club, Boyner, DasDas Performans Merkezi, CarrefourSA, MediaMarkt, Evidea, Ebebek, Paşabahçe, Esteworld, SuperStep, Nautica, Lacoste, Gant, 40 Million Optik, Altın Yıldız Classics, Altınbaş, The Ambargoes Cafe, Anadolu Eczanesi, Arifoğlu, Ariş Pırlanta, Aslı Cafe, Asyıldız Döviz, Atasay, Atasun Optik, Avva, B&G, Balon Evi, Benetton, Beylerbeyi Profiterol, B-Fair,Bee Vale, Big Chef’s, Blue Diamond, Boyner, Burger House, Cacharel, Coffee Chefs, Cold Stone, Cookshop, Columbia, Coral Travel, Çöps, Delta Optik, Divarese, Docker’s, Doyuyo, Dürümce, Emnana, Engin Saat, ETS Tur, Eve Shop, Giovane Gentile, Giya Mücevherat, Göz Grup, Gratis, Green Salads, Gül Eczanesi, Hazer Baba, HD İskender, HD Pide, hmbrgr, İGS, Jolly Tur, Kahve Dünyası, Kar Spor, Kara Fırın, Kara Fırın, Kasap 1924, Kiğılı, Kom, Komşu Fırın, Konyalı Saat, Korkmaz, Krispy Kreme, Kronotrop, Kütahya Porselen, Levi’s, Lizay Pırlanta, Lobby Brasserie, Lokmacho, Mado, Malatya Pazarı, Marin Tobacco, Marin Tobacco, Marmara Lostra, Midpoint, Network/Que, Nezih Kitabevi, Nokta Kırtasiye, NutShop, Panzarotti, Parisli Cemil Kuaför, Perfume Point, Perspective, Pet Shop, Pidem, Pierre Cardin, Plevneli Eczanesi, Polo Garage, Regina Ayakkabı, Saat&Saat, Salomon, Sarar, Serander Cafe, Silver&Stone, Skechers, So Chic, Starbucks, Stork’s, Suadiye Marmaris, Suwen, Swarovski, Tefal, The House Cafe, Toyzz Shop, Turkcell, Tüzün, US Polo Assn, Vodafone, W Gurme Burger, WMF, Yves Rocher, Zen Pırlanta, Ziyafe Kayseri Mutfağı bulunuyor.

Organize perakendedeki büyük dönüşüm, konsept kavramı etrafında şekilleniyor. Ziyaretçileri burada nasıl bir ambiyans bekliyor? Metropol İstanbul’un “ayırt edici özellikleri” nelerdir?
Kültür sanat, eğlence, gurme, moda ile iç içe, ferah bir konsept ziyaretçilerimizi bekliyor. Rekabetin yoğun olarak devam ettiği sektörümüzde; müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmak amacıyla yarattığımız ambiyansta sadece kapalı alanlardan değil, cadde konseptindeki açık ve bahçe alanlarından da oluşan keyifli bir atmosferde misafirlerimizin şehir yaşamına ilişkin tüm ihtiyaçlarını tek çatı altında toplayacağız.

Metropol İstanbul’un gelişimiyle ilgili neler öngörüyorsunuz? Metropol İstanbul, İstanbul için ne ifade edecek?
İçerisinde 80 bin metrekarelik kiralanabilir alan bulunan Metropol İstanbul AVM, bu denli büyük bir yatırımla yapılan sadece bölge ve şehir ekonomisine değil, sağlayacağı katma değer ile Türkiye ekonomisine de ayrı bir canlılık getirecek projedir. Eminiz ki, geliştirdiğimiz ve hala üzerinde yoğun mesai harcadığımız birçok yenilik ve farklılıklarla yakın bir zamanda İstanbul’daki sadece AVM’lere değil, büyük alışveriş caddelerine de rakip olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here