Ana Sayfa Gündem Kişisel bakım ve kozmetik zincirlerinin lokasyon tercihleri

Kişisel bakım ve kozmetik zincirlerinin lokasyon tercihleri

Lokasyon bazlı data, ürün ve danışmanlık alanlarında faaliyet gösteren teknoloji firması Next Geo, kişisel bakım ve kozmetik zincirlerinin lokasyon tercihlerini veri tabanını kullanarak paylaştı.

“İyi görünmek herkesin hakkı”. Günümüzün trend kriterlerinden biri olan “iyi görünmek” olgusu herkesin hayatında bir şekilde yer edinmiş durumda. Buna paralel olarak kişisel bakım kozmetik sektörü gerek dünyada gerekse de ülkemizde hızla büyümeye devam etmekte.

Ticaret Bakanlığı verilerine göre her yıl ortalama yüzde 10 büyüyen pazarda yerli ve yabancı menşeli firmaların ciddi bir rekabeti söz konusu.

Next Geo veri tabanında bulunan lokasyon bazlı veriler incelendiğinde Türkiye’de 26 farklı markanın 2 bin 400’e yakın mağaza yatırımı bulunduğu görülüyor. Toplam mağaza sayısında Gratis, Watsons ve Eve markaları Türkiye’deki kişisel bakım ve kozmetik sektörünün zirvesinde yer alırken bu üç markaya ait mağaza sayısı toplamı Türkiye’deki mağazaların yüzde 58,21’ini oluşturmakta.

Markalar Mağaza Dağılımı
Gratis 29.83%
Watsons 15.44%
Eve 12.94%
Diğer 23 Marka 41.79%
Toplam 100.00%

Kişisel bakım ve kozmetik markalarının lokasyon tercihlerinde AVM’ler ön planda yer alıyor. Toplam mağaza sayısının AVM ve diğer lokasyon segmentlerindeki dağılımına baktığımızda markadan markaya değişiklik olmakla birlikte genel ortalamada markaların yüzde 55,14 oranında AVM’leri tercih ettiğini görmekteyiz.

Lokasyon Tipi Mağaza Dağılımı
AVM 55.14%
Cadde ve Diğer 44.86%
Toplam 100.00%

Mağazaların ilçe bazlı dağılımı incelendiğinde ise Çankaya 148 mağaza ile en fazla mağazanın bulunduğu ilçe olarak göze çarpıyor. Çankaya’yı 85 mağaza ile Şişli ve 68 mağaza ile Kadıköy takip ediyor.

İLK 5 İLÇE
İl İlçe Mağaza Sayısı
Ankara Çankaya 148
İstanbul Şişli 85
İstanbul Kadıköy 68
İstanbul Bakırköy 52
Ankara Yenimahalle 51

 

Tüm bu hızlı büyümeye karşın Türkiye’de nüfusu 120 binden fazla olan 11 ilçede henüz bir kişisel bakım ve kozmetik mağazasının bulunmaması dikkat çekicidir.

Next Geo sektör tecrübesini yeni nesil teknolojilerle birleştiriyor.

Next Geo lokasyon bazlı data, ürün ve danışmanlık alanlarında faaliyet gösteren bir teknoloji firması. Yer seçimi, optimizasyon, hedefleme & tahminleme gibi birçok çözümü zengin veri kütüphanesi ve kendi geliştirmiş olduğu web ve mobil uygulamalarla sunan Next Geo, 15 yıla yakın sektör tecrübesini yeni nesil teknolojilerle birleştirerek firmalara katma değerli servisler sunuyor.

Sektörünüze yönelik kapsamlı analiz ve raporlar için info@nextgeography.com veya 0212 276 22 33 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here