Ana Sayfa Gündem Logo Yazılım’dan perakendeye etkin yönetim

Logo Yazılım’dan perakendeye etkin yönetim

Logo Yazılım İcra Kurulu Üyesi Arslan Arslan, pek çok sektör gibi perakendenin geleceğinin de teknoloji ve dijital dönüşüm odaklı olacağını vurguladı. “İstenilen ürünü, istenilen zamanda ve kalitede tüketiciyle buluşturmak için kurulan değer zincirinin aksamadan çalışabilmesinin altında stokların ve dağıtımının etkin bir şekilde yönetilebilmesi yatıyor” diyen Arslan, “Logo, perakende sektörüne yönelik verimlilik artışı ve çeviklik sağlayan çözümler geliştiriyor ve sektörün artan ihtiyaçlarını yakından takip ederek sunduğu çözümlerin kapsamını sürekli genişletiyor” diye konuştu.

Röportaj, AVMDergi.com

Perakende sektöründe dönüşümü nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu konuda yatırım yapmayan şirketler ne gibi sorunlarla karşılaşabilir?
Gelişen teknolojilerin bir sonucu olarak, rekabet gücünü artırmak ve varlığını devam ettireceği yeni iş modelleri geliştirmek, markalar için yenilikten öte bir zorunluluk haline geldi. Tüm dünyayı değiştiren mobil teknolojilerin yaygınlaşması ve dijital dönüşüm, tüketicilerin satın alma davranışlarında da büyük değişimlere neden oldu. Perakende sektöründeki dönüşüm farkındalığının giderek arttığını söyleyebiliriz. Tüketiciler mağazaların yanı sıra, günümüzde online alışverişi de tercih ediyor. Markalar satış ve kârlılıklarını daha etkin artırabilmek için, online ve offline satış kanallarını geliştiren ve bütünleştiren projeler üretiyor. Dijital dönüşüme gerektiği oranda ve hızda uyum sağlayan firmalar, rekabette bir adım önde yer alıyor. Günümüzde iş dünyasının yadsınamaz gerçeği olan rekabette hızlı ve çevik davranan işletmeler, güçlenerek bu yarışı göğüslüyor. Müşterilerle direkt iletişim kurulmasına imkân veren ve kesintisiz alışveriş deneyimi sağlayan çözümler rekabette avantaj sağlıyor.

Bu noktada, tüm iş yapış süreçlerinin birbiriyle uyumlu ve dijital hale getirilmesini, stok, maliyet ve kârlılık yönetimini, ürün ve müşteri verilerinin doğru analiz edilmesini sağlayan sistemler önem kazanıyor.

Örnek olarak; dijitalleşme ve teknolojik yatırımlarda sektörde öncülük yapan firmaların birçoğu, Logo’nun, gerçek zamanlı veri üretecek şekilde tasarlanmış ve web teknolojisini kullanan perakende çözümü Diva’yı tercih ederek, kampanya, ürün yönetimi, stok yönetimi, müşteri yönetimi gibi perakende sektörünün güncel kurgularını en verimli şekilde yönetebiliyor. Teknolojik tarafta PC, PC POS, notebook, tablet ya da akıllı telefonlar ile kullanılabilen Diva sayesinde, dijitalleşmede katma değerli seçenekleri perakende sektörüne sunuyoruz; müşterilere özel geliştirdiğimiz çözümlerimizle firmaların dijitalleşme yolculuğunda onlara rehberlik ediyoruz.

Logo Diva olarak mağaza içi deneyime katkıda bulunmak için yazılımlarımızı mobil cihazlarla entegre ettik. Bu cihazlar satış danışmanlarının müşteriyi daha iyi tanımasına yardımcı oluyor, aynı zamanda bir kasanın yaptığı tüm işleri de yapabilme yeteneğine sahip. Örneğin, müşterinin mağazada bulamadığı bir ürünün stoğu kontrol edilebiliyor, hangi mağazalarda bulunduğu tespit edilerek aksiyon alınabiliyor, internet siparişleri görüntülenerek teslim edilebiliyor, hatta aldığı tüm ürünlerin ödemesinin kasaya gitmeden alınmasına imkân tanıyor.

Logo perakende çözümleri hakkında bilgi alabilir miyiz?
Logo, perakende sektörüne yönelik verimlilik artışı ve çeviklik sağlayan çözümler geliştiriyor ve sektörün artan ihtiyaçlarını yakından takip ederek sunduğu çözümlerin kapsamını sürekli genişletiyor. Sektöre özel olarak geliştirilen satış, kanal yönetimi ve servis çözümleri ile satış ve satış sonrası süreçlerin etkin yönetimini sağlıyor.

Logo Perakende Çözümleri’nin global standartlarda gelişmiş bulut teknolojisi sayesinde terminal, sunucu, güvenlik yazılımı, bakım destek hizmeti, çeşitli yazılım lisansları gibi yatırımların yapılmasına gerek kalmıyor. Bilgiler müşteri özelinde ayrılan bir bulutta güvenle kaydediliyor, korunuyor ve yedekleniyor. Bu sayede ilk yatırım maliyetinden kurtulunarak operasyonel verimlilik artırılıyor ve her zaman en güncel sürüm kullanılıyor.

Ortak müşteri veri tabanı sistemi ile tüm satış noktalarından alışveriş yapmış olan müşterilerin bilgileri, aldıkları ürünler, istek ve talepler tek bir platform üzerinden izleniyor. Müşteri bilgileri ve alışveriş alışkanlıklarına göre müşteriler gruplanıyor, gelecek dönemler için kampanyalar planlanıyor, sadakat çalışmaları yapılıyor ve popüler sadakat programı uygulamaları ile entegre olarak yönetiliyor. Perakende çözümlerimiz, kişisel verilerin hassasiyeti doğrultusunda, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) mevzuatlarına uyumlu bir şekilde onaylı müşteri veri tabanının oluşturulmasını sağlamakla kalmıyor, buradaki bilgilerin amaç ve kapsamlarına uygun işlenmesine de teknik imkanlar sunuyor.

Logo Perakende Çözümleri’nin sunduğu bu etkin stok yönetimi sayesinde güncel stok bilgilerine her an ulaşılıyor, mağazalar arasında yetkilendirme yapılarak diğer mağazalardaki stokların gözlemlenmesini sağlanıyor ve müşterilere doğru yönlendirmeler yapılıyor. Stok transfer özelliği ile mağazalar arasında stok transferi yapılarak takibi yürütülüyor. Geçmişe yönelik tüm stok hareketlerinin incelenebilmesini sağlayan yapısı sayesinde satın alma süreçleri planlanıyor ve maliyet takibi yapılıyor.

Güncel ödeme, tahsilat sistemleri ve ilgili mevzuatlar kapsamında değişen yapıya uygun olarak geliştirilen Logo Perakende Çözümleri, bu sistemler ile entegrasyon sağlıyor ve tam uyumlu olarak çalışıyor. Aynı zamanda sunduğu Logo e-Arşiv ve e-Fatura entegrasyonları sayesinde mevzuatlara tam uyum sağlıyor.

Perakende sektörü için özel olarak tasarlanmış mağazacılık çözümümüz olan Logo Diva POS, mağazalardaki satış işlemlerini kolaylaştıracak pek çok özellik sunuyor. Bunun yanı sıra artan müşteri taleplerine kolayca uyum sağlanmasını, gerçek zamanlı kampanya yönetimi ile kampanyaların başarıya ulaşacak şekilde planlanmasını, sonuçlarının izlenebilmesini ve kampanya kurguları içerisindeki satış, ürün iade ve değişim süreçlerinin etkin şekilde yönetilmesine imkan veriyor.

Satış sonrası servis süreçleri için tasarlanmış bulut çözümümüz Logo Diva SERVICE ise tüm servislerin merkezle olan haberleşmesini; arıza bildirimi, garanti takibi, ücretlendirme süreçlerinin yönetimini; aksesuar ve yedek parça satış işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Perakende sektörü için özel olarak tasarlanmış mağazacılık çözümümüz olan Logo Diva SHOP tüm stok, satın alma, satış, nakit akışı, kasa ve banka işlemlerinin takibi ve yönetimi ile iş süreçlerinin düşük maliyetlerle hızla optimize edilmesini sağlıyor.

Perakende sektörü için özel olarak tasarlanmış satış kanal yönetimi çözümümüz olan Diva CHANNEL, tüm perakende satış kanal yönetimi süreçlerinin etkin yönetimini ve otomasyonunu sağlıyor. Aynı zamanda barındırdığı omnichannel (çok yönlü kanal) stratejisine uygun yapıtaşları ile müşterilerimize tüm noktalarda aynı alışveriş deneyimini sunuyor.

Perakende sektöründeki yatırım öncelikleri nasıl şekilleniyor?
Perakende sektörünün son yıllardaki büyüme trendi, ivme kazanarak devam ediyor. Sektördeki bu gelişim doğal olarak, modernleşme ve inovasyonu da beraberinde getiriyor. İstenilen ürünü, istenilen zamanda ve kalitede tüketiciyle buluşturmak için kurulan değer zincirinin aksamadan çalışabilmesinin altında stokların ve dağıtımının etkin bir şekilde yönetilebilmesi yatıyor.

Alışveriş deneyimini en üst seviyeye çıkarmak için mobil çözümler de giderek önem kazanıyor. Bu anlamda mobil teknolojilerinin kullanımı gitgide artıyor ve hem sektörün hem de tüketicinin ihtiyaçlarını karşılamada önemli bir araç haline geliyor. Sektördeki yatırımlar da bu paralelde ilerliyor.

Logo olarak özellikle perakende çözümlerimizi hep en yeni teknolojiler ve altyapılar üzerine kurduk. Sektörün ihtiyacı olan hız ve entegrasyonu öngörerek bulut ve web teknolojisi üzerine yatırım yaptık. Böylece zincir ve geniş bayii ağına sahip mağazaları kolaylıkla dijital dönüşüme dahil edebildik. Örneğin 1500’e yakın satış noktası olan müşterimiz var. Bu derece geniş ölçekte çözümleri sunabilmek için teknolojinin yanı sıra, gelecek vizyonunuz da önem kazanıyor.

Omnichannel uygulamalarında sektör hangi noktada; gelecekte bu alan nasıl şekillenecek?
Çoğu sektör gibi perakende sektörünün geleceğinin de teknoloji ve dijital dönüşüm odaklı olacağını söyleyebiliriz. Online katalogla başlayan e-ticaret serüveni, artık omnichannel, multichannel, mobil uygulama, chatbot, click&collect, in-store ordering gibi müşteriyle teması maksimum konfor ve hıza çıkarmaya dönük uygulamalar üzerinden ilerliyor.

Logo Diva olarak, iş süreçlerini birbiriyle bağlantılı ve dijital hale getirerek ve çok yönlü kanal (omnichannel) stratejisine uygun yapıtaşlarını barındırarak belirlenen kurgular doğrultusunda gerçekleştirilmesini sağlıyoruz. İnternetten satın alınan bir ürünü stoğu uygun olan mağazadan/bayiden teslim alma (click&collect), internetten siparişi verilen ürünlerin stoğu olan bir satış noktasından müşteri adresine gönderimi, istenilen mağazadan iade edebilme ve ürün değişiminin gerçekleştirilmesi gibi uygulamalarla firmalar, müşterilerine tüm noktalarında aynı alışveriş deneyimini sunabiliyor.

Uçtan uca müşteri deneyimi neden önemli; bu hangi araçlarla sağlanabilir?
Rekabetin çok yoğun olduğu günümüzde, şirketler kârlılıklarını sürdürmek için müşteri deneyimine büyük önem veriyor. Bu yüzden, müşterilerinin kendileriyle temas ettikleri noktalarda nasıl bir deneyim yaşadıklarını tespit etmek, müşterileriyle uzun süreli ilişki kurmak, rakiplerinden farklılaşmak için, şirketler müşteri deneyimini ve kalitesini iyileştirmeye odaklanıyor. Artık, hangi ürün ya da hizmete ihtiyaç duyarsak duyalım öncesinde araştırma yapıp, rakiplerin ürünleriyle karşılaştırıp ona göre karar veriyoruz. Dijital teknolojiler sayesinde tüketiciler talep ve beklentilerini açık şekilde ifade ediyor, şirketlerin tüm süreçlerinde söz sahibi oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here