Ana Sayfa Tasarım Louis Vuitton Londra mağazası yenilendi

Louis Vuitton Londra mağazası yenilendi

Lüks perakende markası Louis Vuitton, Londra’daki mağazası yenilendi. Peter Marino tarafından renovasyonu gerçekleştirilen mağaza, “mutluluğu uyandırmak” temasıyla müşterilerini karşılıyor.

Louis Vuitton’ın Londra’nın batısında bulunan mağazasının yenilenme çalışmaları, Peter Marino tarafından yapıldı. Louis Vuitton’ın Londra New Bond Street mağazasının hem dış cephesi hem de içi, bir yıldan fazla bir sürede tamamlandı. İkonik mağazanın içinde Tracy Emin ve Campana Brothers’ın sanat eserlerini kullandı.

Louis Vuitton , Londra’nın batısındaki Mayfair semtinde lüks butiklerden oluşan bir geçit töreni olan New Bond Caddesi’nin bir köşesinde yer alıyor.

Louis Vuitton, Peter Marino tarafından tasarlanan Londra’nın New Bond Caddesi’ndeki mağazasında Amerikalı mimar Peter Marino, 14 ay boyunca “korkutma duygusuyla mutluluğu uyandıran” parlak demirbaşlar ve mobilyalarla donatmak için elden geçirdi. Marino, “1994’ten beri Louis Vuitton ile çalıştım ve başlangıçta kullandığımız kahverengi ahşaptan uzaklaştık. Daha hafif, daha net ve cesaretle daha mutlu bir şeye doğru gerçek bir evrim oldu” diyor.

Mağazanın içi şimdi her biri kum renkli taş karolarla kaplanmış, geniş, iki katlı yüksek odalardan oluşuyor. Her biri, bir dizi sanat eseri ile giyinen Marino’nun mağaza tasarımında, vitrin de bir tiyatro sahnesini andırıyor.

Marino, “Hacimsel olarak, mevcut alanı genişletmek istedik. Bu alanlarda uzun süre harcamak istediklerinde insanların etkileyici hacimlere tepki verdiklerini gördük” diye konuşuyor.

Zemin katta yer alan ve çoğunlukla kadın giyimine adanan bir duvar, birbirine kenetlenmiş mavi, turuncu ve fuşya şekilleriyle kaplı Amerikan ressamı Sarah Crowner’ın bir resme sahip. “İstediğiniz şey aşk” kelimesiyle yazılan Tracey Emin tarafından kalp şeklindeki bir neon heykelin bitişiğinde yer alıyor. Campana kardeşler tarafından tasarlanan delikli, koza benzeri bakla tavandan aşağıya iniyor.

Mağadaza, vermilyon kırmızısı, limon sarısı ve damalı desen halıların üzerine tünemiş el çantaları gibi küçük aksesuarlar gösteren cam yüzeyli masalar, desenli ipek eşarplar ızgara pirinç çerçevelere asılması dikkat çekiyor.

Meşe ağacından hazırlanmış çift sarmal merdiven takımı müşterileri mağazanın dört katına bağlıyor.

Aydınlatılmış disklerden oluşan Matt Gagnon Studio’nun totem direği merkezi bir boşluğa kadar uzanırken, New York merkezli sanatçı Josh Sperling’in karikatürize edilmiş turuncu sarmal heykeli merdiven duvarına monte edilmiş. Merdivenler, Alman fotoğrafçı Andreas Gurksy’nin bir baskısının sergilendiği bodrum katına ulaşmak için kullanılabiliyor ya da müşterileri James Turrell’in Tall Glass parçalarından birinin duvara gömülü olduğu birinci kata çıkarıyor. LED’li paneller ise zaman içinde hafifçe ton değiştirecek şekilde programlanmış.

Mağazanın bir bölümünde İskoç sanatçı Jim Lambie’nin çok renkli bant şeritleriyle kapladığı ikincil bir merdiven boşluğu yaratılmış. Mağazada ayrıca üç kişisel alışveriş süiti yer alıyor.

Markanın imzası logosunu oluşturan çiçekler ve LV harfleri ile işaretlenmiş mağazanın ön cephesinin bir kısmına yayılmak üzere mor renkli bir yıldız patlaması yapısı yapılmış.

Peter Marino genellikle çarpıcı perakende alanı yaratmak isteyen lüks markaların tercih ettiği bir mimar. 2016’da, siyah alüminyum kanatçıkları ve LED şerit ışıklarıyla dış cephede kaplanmış olan İsviçre saat markası Hublot için bir New York amiral gemisi mağazası tasarladı. Marino, dört yıl önce Seul’de bir Dior butiği oluşturmak için Christian de Portzamparc ile birlikte çalıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here