Ana Sayfa Gündem M1 Adana ve M1 Gaziantep’te sosyal mesafeye teknolojik destek

M1 Adana ve M1 Gaziantep’te sosyal mesafeye teknolojik destek

M1 Adana ve M1 Gaziantep AVM’lerde VIAVIS Bilişim iş birliğiyle sosyal mesafe teknolojik destekle anlık olarak yönetiliyor.

Pandemi sürecinden en çok etkilenen sektörlerin başında gelen perakende sektörü normalleşme ile birlikte yaralarını sararken, tüketicinin sağlığını korumak ve en iyi hizmeti sunabilmek adına teknolojiden destek alıyor. Alışveriş merkezleri sundukları güvenli alışveriş ortamıyla ziyaretçilerini geri kazandı.

MP Gayrimenkul, Covid19 sebebiyle, yönetimini gerçekleştirdiği M1 Adana ve M1 Gaziantep AVM’lerinde kişi sayma sistemleri konusunda VIAVIS Bilişim ile iş birliği içinde, son teknolojik gelişmeler ışığında bir dizi önlemler aldı.

M1 Adana AVM Müdürü Yalçın Öz ve M1 Gaziantep AVM Müdürü Sait Can Gizir sosyal mesafenin anlık yönetilebildiği, ziyaretçilere anlık ziyaretçi bilgilendirilmesi yapılabildiği sistemle ilgili aktarımlarda bulundular.

Sosyal mesafe anlık yönetiliyor

Verilen bilgilere göre, değişen dünya ve alışveriş ortamında, M1 Adana ve M1 Gaziantep’in imza attığı Covid 19 projelerinden biri, ziyaretçilerine rahat ve güvenli bir alışveriş deneyimi sağlamak için AVM girişinde anlık kişi sayısı tespiti ve AVM içerisine kısıtlı sayıda ziyaretçi kuralının ileri teknoloji sistemler ile belirlenmesi oldu.

AVM girişlerine kurulan ekranlar üzerinde, canlı güncelleme ile kişi sayılarının gösterilmesi, AVM içerisinde “10 metrekarede bir kişi” kuralına göre azami ziyaretçi sayısına ulaşıldı ise, ekranda anlık olarak ziyaretçilerin beklemesi gerektiği belirtilmekte. Sayı güvenlik sınırının altına düştüğünde ise, ekranda trafik lambası mantığı ile anlık uyarı bilgilendirme olarak belirmekte ve yeni ziyaretçilerin AVM’ye girmesi sağlanmakta.

Ziyaretçi sağlığının önemine değinen MP Gayrimenkul Alışveriş Merkezi Müdürleri Öz ve Gizir, Covid19 döneminde ziyaretçilerin rahat ve güvenli olmalarını sağlayacak tüm önlemleri alırken, kişi sayma sistemleri konusunda VIAVIS Bilişim ile işbirliği içinde ilerlediklerini vurguladılar.

Öz ve Gizir anlık kişi sayısını alarak ziyaretçileri AVM giriş kapılarında bulunan ekranlar ile bilgilendirmelerinden dolayı ziyaretçilerin güven duygusunun yükselmesinden ve gönül rahatlığıyla alışveriş yapmalarından dolayı mutlu olduklarını, kapılara kurulan akıllı ve keskin doğruluğa sahip sensörler sayesinde insan yoğunluğundan bağımsız olarak ziyaretçileri Yüzde 99 doğruluk oranı ile sayabildiklerini aktardılar.

Ziyaretçi sayıları çok önemli

Ziyaretçi sayılarının önemine değinen MP Gayrimenkul yetkilileri “Ziyaretçi sayılarımızdan yola çıkarak AVM içinde operasyonlarımızı planlıyoruz. Etkinliklerimize ziyaretçilerimizin ne kadar ilgi gösterdiğini ölçüp, onlara her zaman daha iyisini vermeyi amaçlıyoruz” dediler.

Dünya’nın önemli gayrimenkul şirketleri arasında yer alan Metro Properties’in Türkiye’de ortaklık yapısı ile sahip olduğu ve yönetimini Metro Properties’in Gayrimenkul Yönetim Şirketi olan MP Gayrimenkul’un yönetimini yaptığı M1 Adana ve M1 Gaziantep AVM’leri uluslararası kalitede yönetim hizmetleri amaçlıyor.

Ziyaretçilerin kişisel bilgileri kaydedilmiyor

Ufuk BoralıKişi sayma sistemini sunan VIAVIS Bilişim Genel Müdürü Ufuk Boralı: “Kurulduğumuz 2008 yılından beri öncelikli hedefimiz müşterilerimize ihtiyaç duydukları yüksek veri doğruluğu ve güvenini sağlamak oldu. Çalıştığımız diğer AVM müşterilerimize de Yapay zekaya sahip, Yüzde 99 ve üzeri doğruluk sunan sistemimizle kişi görüntüsü ve diğer kişisel sayılabilecek bilgiler kaydedilmeden ölçüm yapılıyor. Aynı anda yüzlerce kişiyi algılayıp sayım yapan bu sistem istenirse çocukları ayırabiliyor, ayrı sayabiliyor, personeli ayırabiliyor ve ziyaretçilerin kadın mı, erkek mi olduğunu tespit edebiliyor. Geliştirdiğimiz yazılım ile müşterilerimizin bu verilere hızlı ve kolay, operasyonlarını kolaylaştıracak bir şekilde sunmaktayız 12 yıldır Türkiye’nin lider AVM ve perakende kuruluşları ile çalışıyoruz. Yüzde yüz Türk sermayeli bir şirketiz. Türkiye’nin dört bir yanında, Almanya’dan Malezya’ya kadar uluslararası geniş bir coğrafyada hizmet veriyoruz. Yakın zamanda yurt dışında daha da etkin olmayı hedefliyoruz” dedi.

M1 Adana AVM Müdürü Yalçın Öz, genel olarak alınan önlemleri ise kısaca şu şekilde özetledi:

M1 Adana AVM Müdürü Yalçın Öz

“Alışveriş Merkezimiz içerisinde, salgını önleme çerçevesinde Sağlık Bakanlığı ve tüm resmi makamların yayınlamış olduğu 14 Kural titizlikle ve istisnasız olarak uygulanmaktadır.
Alışveriş Merkezimize gelen tüm ziyaretçilerimize, temassız ateş ölçer yardımıyla girişte ateş ölçümü yapılmakta, AVM içerisinde maske kullanımı zorunluluğu dikkatle takip edilmektedir.
Ziyaretçilerimiz alışveriş merkezinin girişinde ve ortak kullanım alanlarında bulunan ulaşılması kolay el dezenfektanları ile ellerini dezenfekte edebilmektedir.

Ayrıca AVM geneli, WC’ler, Mescit, Yemek Alanı gibi ortak kullanım alanları da Sağlık bakanlığı onaylı ürünlerle sürekli ve düzenli olarak dezenfekte edilmektedir. En önemli avantajlarımızdan biri olarak, havalandırma sistemlerimizin 24 saat esasına göre çalıştırılarak, AVM içerisinde sürekli Yüzde 100 Taze hava dolaşımı sağlandığının ve kirli havanın dışarı atıldığının önemle altını çizmek isterim.”

M1 Gaziantep AVM Müdürü Sait Can Gizir
M1 Gaziantep AVM Müdürü Sait Can Gizir

M1 Gaziantep AVM Müdürü Sait Can Gizir ise, “AVM’mizde ortak alanlarda bulunan oturma gruplarını kaldırarak, yiyecek meydanı masa ve sandalye düzenini sosyal mesafeye uygun olarak yeniden düzenledik, ayrıca AVM girişi, koridorlar, mağazalar ve ATM bölgelerinde, WC’lerde sosyal mesafe kuralları gereği tüm uygulamaları devreye soktuk. AVM genelinde duyuru panolarında ve anons sistemimizde, pandemi sürecine yönelik tüm önlemlerin düzenli olarak duyurulmasına da ayrıca devam edilmektedir” dedi.

M1 Adana AVM’nin en önemli avantajlarından biri, açık hava alışveriş imkanı ile, ziyaretçilerine her zaman güvenli ve rahat bir ortam sağlaması. Ayrıca hem M1 Adana, hem M1 Gaziantep’te, Açıkhava otoparkı bulunması, geniş koridorlar ve yüksek tavanların yer alması, kısaca yatay mimariye ait özellikler, bu süreçte ziyaretçilerimizin ferah, havadar ve güvenli bir alışveriş ortamında bulunması çok önemli unsurlar olarak ön plana çıkıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here