Ana Sayfa Gündem Mango, 240 milyon euro ile güçlendi

Mango, 240 milyon euro ile güçlendi

Mango, hazinesini üç senelik toplam 240 milyon euro değerinde iki yeni kredi ile güçlendiriyor. İspanyol hazır giyim markası Mango, yeni finansman için ülkenin başlıca finans şirketleri ile anlaşma yaptı.

Mango, şirketin 2023 yılına kadar, özellikle de önümüzdeki aylardaki likiditesini garanti altına almak ve COVID-19 salgınının neden olduğu ekonomik etkinin karşısında sağlamca durabilmek için finansman kapasitesini artırdı. Şirket, 200 milyon euro tutarında ve üç yıl vadeli yeni bir finansman sözleşmesi imzaladı. Bu özel krediye altı finansal kuruluş katılıyor ve Resmi Kredi Enstitüsü’nün (ICO) desteği de bulunuyor. Santander, BBVA, CaixaBank, Banco Sabadell, Bankia ve Ibercaja bankaları katılım gösterdi.

Mango tarafından imzalanan operasyon, şirketin iyiye gidişine ilişkin mevcut fikir birliğini gösteren, ICO’dan bir kefil ile sunulan ve onaylanan ilk sendikasyon kredisi. Mango CEO’su Toni Ruiz, “Bu anlaşma ile Mango, ek garantilere başvurmaya gerek kalmadan, uzun vadede sabit bir finansman elde etti. Bu da likiditemizi artırmamızı ve COVID-19’un işimiz üzerindeki etkisi karşısında daha güçlü durabilmemizi sağlıyor” diye konuştu.
Bu yeni finansmana ek olarak Mango, Fransız bankası Crédit Agricole ile 40 milyon euroluk üç yıllık karşılıklı kredi imzaladı. Bu kredi için de ICO’dan bir kefili bulunuyor. Son üç yılda, Mango net finansal borcunu 617 milyon eurodan 184 milyon euroya indirdi ve bu veri, son on yılın en düşük rakamı. Geçen yılki düşüş miktarı tam olarak 131 milyon euroydu.

Ruiz konuyla ilgili, “Son yıllarda azalttığımız borç miktarı sayesinde, şu anda mevcut durumla yüzleşmek için çok daha sağlam bir pozisyondayız” dedi.

Mağazaların yeniden açılma hazırlıkları ve online satış

Mango’nun ticari faaliyeti, Avrupa’daki mağaza zincirinin yeniden açılmaya başlamasıyla COVID-19 krizinde dönüm noktasına ulaştı. Şu anda toplam 2 bin 188 mağazadan 600’den fazlası açık bulunuyor.

Geçen yıl Mango’nun faturalama miktarının yüzde 24’ünü oluşturan online satışlar, dağıtımda aksaklıklar olmaması ve teslimatların yapılmaya devam edilmesi nedeniyle, bu dönem boyunca aktif kaldı. Bu süre zarfında Mango, müşterilerine odaklandı; teslimat ve iade hizmetlerini mevcut duruma uyarladı, örneğin iade süresini uzattı ve mağazadan teslim alınacak ürünlerin mağazalar yeniden açıldığında yapılmasına izin verdi.

Mango’nun 2019 satış geliri 2 milyar 374 milyon euro

Mango 1984’te kurulmuştur ve bugün dünyanın lider moda gruplarından biridir. Menşei ve merkezi Barselona olan, 15 bin civarında çalışanı bulunan şirketin, 110 ülkede 803 bin metrekare kapsamlı bir mağaza ağı bulunuyor. Palau-Solità i Plegamans’taki “El Hangar” Tasarım Merkezi’nde her yıl 18 binden fazla giysi ve aksesuar sezonun trendlerine göre tasarlanmıyor. Şirket, 2019 yılını 2 milyar 374 milyon euro satış geliri ile kapattı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here