Ana Sayfa Gündem Mango hedef büyüttü

Mango hedef büyüttü

İspanyol perakendeci Mango, senenin ilk yarısını 2020 yılına göre yüzde 21 daha fazla satış ile kapattı. Mayıs ve Haziran aylarında faturalama miktarı Covid öncesi faturalama seviyesini aşmıştı. Mango, online kanal bir önceki seneye oranla yüzde 37 büyüdü ve bu sene için 1 milyar euro faturalama miktarı elde etme hedefini sürdürüyor.

2021 yılının ilk yarısının sona ermesiyle öngörülerini gözden geçiren Mango, 2019 yılında elde ettiği sonuçları aşmayı planlıyor. Senenin ilk altı ayında Mango, 2020 yılına oranla yüzde 21 daha fazla faturalama miktarı elde etti ve 2019 yılının değerlerine yaklaştı. Ayrıca, şirket, Mayıs ve Haziran aylarını sabit değerler göz önüne alındığında iki sene öncesinin değerlerini aşarak kapatmıştı.

Mango, online kanalının pozitif olarak büyümesini desteklemeye devam ediyor. E-ticaret, ilk altı ayı geçen yıla oranla yüzde 37 büyüme ile kapattı ve bu oran 2019’a kıyasla yüzde 85’lik bir büyümeyi işaret ediyor. Dijital kanalın faturalama miktarı Mango’nun toplam faturalama miktarının yüzde 46’sını oluşturuyor, bu da 31 Aralık’taki mali yıl kapanışına kıyasla 4 puan daha fazla bir değeri yansıtıyor. Şirket, bu mali yılı 1 milyar euro faturalama miktarı ile kapatma konusundaki iddialı hedefini sürdürüyor.

Pandemide Mango mağazaları 50 gün kapalı kaldı

Diğer taraftan çok uluslu şirketin kilit değerdeki ülkeleri, özellikle de Almanya, Fransa, Birleşik Krallık, Portekiz ve Türkiye’deki fiziksel mağaza zinciri, senenin ilk yarısında yaklaşık 50 gün kapalı kaldı. Aynı zamanda, Mango’nun faturalama açısından ilk sıradaki pazarı İspanya’da da açılış ve mağazalardaki müşteri kapasitesi konusunda önemli kısıtlamalar oldu.

Mango’nun CEO’su Toni Ruiz, “Bu yıl şu ana kadar elde edilen sonuçlar, satışlarda 2019 verilerinin üstüne ulaşacak bir toparlanma beklediğimiz ikinci yarı yıl için iyimser düşünmemizi sağlıyor. Bu sene tekrar kâra geçmeyi öngörüyoruz” dedi.

Bu süre boyunca ticari marj da 2019’a oranla yüzde 58’e ulaşarak 1.8 puan iyileşme gösterdi. Bu artış, koleksiyondaki iyileşmeye, stokların proaktif bir şekilde yönetimine ve promosyonlu satış oranının düşük olmasına bağlı. Giderlerin iyi yönetimine bağlı kâr artışı, vergi öncesi sonucun 2019’un aynı dönemine oranla 20 milyon eurodan fazla olmasını, 2020 yılının aynı zamanlarına oranla ise neredeyse 100 milyon euro iyileşmesini sağladı.

Toni Ruiz, “Şirketin son yıllarda uyguladığı strateji, geçtiğimiz yıl gibi zor bir zamanda aldığımız önemli kararlarla birlikte meyvelerini veriyor. Mango olarak iyi yönde ilerliyoruz ve en iyi güvencelerle gelecekle yüzleşmeye hazırız” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here