Ana Sayfa Gündem Mango, yılın ilk yarısında yüzde 25 büyüdü

Mango, yılın ilk yarısında yüzde 25 büyüdü

Mango yılın ilk yarısını yüzde 25’lik bir büyümeyle tamamlıyor ve rekor bir yatırım yılına sahip olmayı öngörüyor. Mango, 2022 yılının ilk altı ayını 1 milyar 214 milyon euro ile geçtiğimiz seneye kıyasla, yüzde 24,8 daha fazla bir büyümeyle ve 2019 yılının ilk yarısının satışlarını geçerek tamamlıyor. Senenin ilk altı ayında, şirketin İspanya, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, İtalya ve Hindistan gibi önemli pazarlarında gösterdiği ilerleme dikkat çekti. Merkezi Barselona olan şirketler gurubu, 2022 yılında toplamda 2021’in neredeyse üç katı bir miktar olan 124 milyon euroyu aşma tahmini ile yatırım hızını artıracak. Teknoloji, lojistik, tesisler ve mağazalar, yıl boyunca yapacağı yatırım alanlarının büyük kısmını oluşturacak.

Avrupa moda endüstrisinin başlıca şirketler gurubundan biri olan Mango, 2022 yılının ilk yarısını pozitif sonuçlar elde ederek tamamladı. Şirket, ilk yarıyı faturalama miktarındaki yüzde 24,8’lik büyüme ile tamamladı. Şirket, destek sağlamak için ana hedef olarak mağazalar, teknoloji veya lojistik gibi alanlara yönelerek rekor bir yatırım yılı geçirmeyi öngörüyor.

Şirket, senenin ilk yarısını, 2021’de sahip olduğu 973 milyonun neredeyse iki katı bir rakam olan 1 milyar 214 milyon euroluk bir faturalama miktarı ile tamamlıyor. Mango, böylece 2021’deki temposunu koruyor ve 2019’un aynı döneminin ilk yarısındaki satışları aşarak pandemiyi geride bırakıyor.

Mango’nun CEO’su, Toni Ruiz konuyla ilgili olarak, “İlk yarıyıldaki bu gelişim, Mango’nun bulunduğu yeni büyüme aşamasının bir başka işaretidir. Müşterilerimiz ürünlerimizi takdir ediyor, onlara değer veriyor; yayılımlarımızı hızlandırdık ve operasyonlarımızı kolaylaştırdık” açıklamasında bulunuyor. Bu anlamda şirket, senenin ilk yarısını 2021 yılının aynı dönemine nazaran, brüt sonuçlar bakımından yükselişte bitirdi.

İlk altı ay boyunca satışlar, sosyal normalliğin ve uluslararası jeopolitik durumun toparlanması ile paralel bir yol izledi. Bu anlamda dönem, Covid-19 pandemisinin yeniden Avrupa’da yayılması ile başladı; ardından Ukrayna’da savaşın başlaması, daha sonra Avrupa’daki son kısıtlamaların kaldırılması ve güzel havaların gelmesi satışlara yön verdi. Özel günler için sunduğu ürünleri müşteriler tarafından beğeni gören bir marka olan Mango’nun satışları, Nisan ayından itibaren mağazalara dönüşten ve sosyal etkinliklerin canlanmasından fayda gördü.

Kanallardan ve uluslararası iş ortaklarından oluşan dağıtım ekosistemi sayesinde, dünya çapında 110’dan fazla pazarda mevcut olan Mango, Rusya gibi istisnalar dışında faaliyet gösterdiği başlıca coğrafyalarda olumlu bir gelişme kaydetmiştir. Şirket, ilk yarıyılda, Rusya pazarındaki doğrudan faaliyetlerine son verdi; bunun karşılığında, 20 milyon avroluk bir provizyon elde etti.

Mango’nun önem verdiği, İspanya, (şirketin Paris’teki Haussmann amiral mağazasının yenilediği ve 2025 yılına kadar 300 satış noktasına ulaşmayı planladığı) Fransa; şirketin Londra’daki Battersea Power Station Alışveriş Merkezi gibi ülkelerde yeni satış noktaları açmayı planladığı Birleşik Krallık ve özellikle ülkenin güneyinde iddialı bir yayılım planı olan İtalya gibi kilit coğrafyalar dikkati çekiyor.

Mango’nun bu yıl önemli ölçüde geliştiği diğer pazarlar arasında, stratejik olarak Amerika Birleşik Devletleri ve Hindistan yer alıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde Mango, mayıs ayında New York’taki Fifth Avenue’deki amiral mağazasının açılmasıyla, 2024 yılına kadar ülkede kırk satış noktasından oluşan bir mağaza ağına ulaşmayı hedefleyen bir kalkınma planı başlattı. Hindistan’da ise, ortağı Myntra ile birlikte hareketlerini hızlandırarak 50’ye varan satış noktası açtı; senenin ikinci yarısında ise 15-20 satış noktasının daha açılışını yapmayı öngörüyor.

İlk yarının bitiminde şirket, dünya çapında geçtiğimiz aralık ayından beri sürdürdüğü net 61 açılışla toplam 2508 satış noktasına sahip oldu. Mango, 2021’in ilk yarısının karşılaştırılabilir en yüksek değeri (Avrupa’daki ana pazarların fiziksel ticaret üzerindeki kısıtlamaların sürmesi nedeniyle) 2022’nin ilk altı ayında 3.9’luk hafif bir düşüşle kapasa da online ticaretini güçlü tutmaya devam ediyor.

Rekor yatırımlar
İkinci yarıdaki gelişmeleri beklerken Mango’nun 2022 için olan provizyonu pandemi verilerini aşarak dönemi geride bırakıyor. Mango 2021 yılını 2 milyar 234 milyon avro ile bitirerek, 2020’ye nazaran yüzde 21,3’lük ve 2019’da elde ettiği 2 milyar 374 milyon avroya çok yakın bir büyümeyle kapattı.

Merkezi Barselona’da olan şirket, yeni gelişim aşaması için 2021 yatırımının neredeyse üç katı olan 120 milyon avroluk bir miktarla 2022’de yatırım oranını hızlandıracak. Teknoloji, lojistik, tesisler ve mağazalar yatırım alanlarının büyük kısmını oluşturacak.
İlk yarı biterken Mango, Lliçà d’Amunt’daki (Barselona) lojistik merkezi genişletilmesi için inşaat işlerini bitirdi ve intralojistik sistemlerin kurulumuna başladı. Tamamlanmasının ardından 88 milyonluk küresel bir yatırımı içerecek olan genişletilmiş alan, 2023 yılında faaliyete geçecek ve Mango’ya tüm online operasyonlarını merkezi hale getirmek ve uluslararası gelişiminin taleplerine karşılık vermekte yardımcı olacak.

Mango, dağıtım ekosisteminin önemli bir parçası olan fiziksel mağazalara olan bağlılığını da sürdürecek. Yılın ikinci yarısında dağıtım ağına yüzün üzerinde satış noktası eklemeyi planlayan şirket, 2022’yi 2.600’ün üzerinde satış noktasıyla tamamlamayı hedefliyor.

Mango’nun önemli projelerinden bir başkası ise şirket merkez ofisinin inşaatının devam etmesidir. Yeni Mango Kampüsü, mevcut alanların yenilenmesini ve yeni bir kurumsal bina ile genişletilmesini içerecek ve 2024 yılında faaliyete geçecek.

Sürdürülebilirlik
Yılın ilk yarısında Mango, sürdürülebilirlik alanındaki büyümesinde de yol kat etmeye devam etti. Science Based Targets initiative (SBTi), Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi tarafından desteklenen ve geçen haziran ayında grubun sera gazı (GHG) emisyon azaltma hedeflerinin Paris Anlaşması’nda tanımlanan hedef düzeyiyle uyumlu olduğunu doğruladı.

Ayrıca, Nisan ayında şirket, tarihinde ilk kez borcunu ESG (Çevresel, Sosyal ve Yönetim) kriterlerine bağlamayı başardı. 2025 yılına kadar sürdürülebilir pamuk, geri dönüştürülmüş polyester ve kontrollü menşeye sahip selülozik elyafların kullanımı yüzde 100 olursa ve kapsam 1 ve 2 CO2 emisyonlarında yüzde 10’luk bir azalma sağlanırsa, grubun borç miktarı azalacak.

2022 yılında Mango, stratejik sürdürülebilirlik planı kapsamında 2020’nin başında belirlenen hedeflerini gözden geçirdi ve onları daha da ileriye taşımayı tercih etti. Mango özellikle, 2025 yılına kadar, kullanılan polyesterin yüzde 100 geri dönüştürülmüş olacağını öngörüyor; bu miktar belirlenen ilk hedefin iki katıdır. Aynı zamanda şirket, 2025 yılında, kullanılan selülozik elyafların yüzde 100’ünün kontrollü ve izlenebilir menşeye sahip olacağını; yani, verdiği söze programlanandan beş yıl önce ulaşılacağını da düşünüyor. Ayrıca şirket, 2025 yılına kadar kullanılan pamuğun yüzde 100’ünün de sürdürülebilir menşeli olması hedefini sürdürüyor.

2021’de Mango, yüzde 91 daha sürdürülebilir pamuk ve yüzde 59 kontrollü menşeye sahip selülozik elyaf kullanımı hedefine ulaşmıştı. Ayrıca, kullanılan polyesterin yüzde 54’ü geri dönüştürülmüş olması sağlanarak, ilk konulan hedefe kıyasla planlanandan dört yıl önce bu amacını da gerçekleştirdi.

Mango sürdürülebilir modaya olan bağlılığını düşük çevresel etkiye sahip olan tüm ürünlerinden oluşan Committed koleksiyonu ile görünür kılıyor. 2021’de Committed özelliklerine sahip ürünler, tüm ürünlerin yüzde 80’ini oluşturuyordu; bu miktar 2020’deki yüzde 45’lik miktarın çok üzerindeydi. Mango, 2022’de tüm ürünlerinin yüzde 100 Committed olmasını hedefliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here