Ana Sayfa Dünyadan Microsoft fiziksel mağazalarını kapatıyor

Microsoft fiziksel mağazalarını kapatıyor

Microsoft, yaptığı açıklamada , tüm fiziksel Microsoft mağazalarını kapatacağını ve e-ticaret işlemlerine odaklanacağını duyurdu . Kapanışların şirkete 450 milyon dolar ücret alması bekleniyor.

Bill Gates’in yazılım devi Microsoft mağazaları kapatarak çalışanları uzaktan erişim hizmetlerine alacağını açıkladı. Perakende çalışanları, müşterilere uzaktan yardımcı olacak ve Microsoft, şirket beyanına göre “devredilebilir becerilere sahip bir yetenek hattı” oluşturacak.

Şirket, e-ticarete geçişinin bir parçası olarak görüntülü sohbet desteği, çevrimiçi eğitim videoları, sanal atölyeler ve diğer dijital çözümlere yatırım yaptığını söyledi. Şirket ayrıca Londra, New York ve Sydney’deki Microsoft Deneyim Merkezleri de dahil olmak üzere tüm müşterilere hizmet veren yerleri “yeniden tasarlayacağını” belirtti.

Teknoloji devi, basın açıklamasında Microsoft, Xbox ve Windows’ta çevrimiçi varlığının 190 pazarda ayda 1,2 milyardan fazla insanın ilgisini çektiğini belirtti. İleride, şirket kurumsal ofislerinden tüketicilere hitap edeceğini ve satış, eğitim ve teknik desteği neredeyse denetleyeceğini söyledi.

Microsoft Kurumsal Başkan Yardımcısı David Porter yaptığı açıklamada, “Ürün portföyümüz büyük ölçüde dijital tekliflere dönüştükçe satışlarımız çevrimiçi olarak büyüdü ve yetenekli ekibimiz müşterilere herhangi bir fiziksel konumun ötesinde hizmette başarılı olduğunu kanıtladı” dedi.

“Sembolik” mağazalar açık kalacak
ABD’de 106, ABD dışında 10 mağazası olan Microsoft sadece 3-4 tane mağazasını “sembolik” olarak açık tutacak. Diğerleri ise kapatılacak. Mağaza çalışanlarının uzaktan hizmet verecek şekilde yeniden eğitileceği vurgulanıyor. Bu çalışanların kaçının işten çıkarılacağı, kaçının yeni sisteme entegre edileceği ise açıklanmadı.

Şirket sadece London, New York City, Sydney ve Redmond’daki 4 Microsoft Experience Center’ı açık tutacak. Bunlar da şirketin aslında vitrini gibi işlev görecek. Satış odaklı olmaktan çok şirketin pazarlama ve reklam ihtiyacı için kullanılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here