Ana Sayfa Gündem Mobilya sektörü dünyaya açılmaya hazırlanıyor

Mobilya sektörü dünyaya açılmaya hazırlanıyor

Türkiye ekonomisine katkılarını her yıl artıran ve 2021’de 4,28 milyar dolar ihracat gerçekleştiren mobilya sektörü; MOSFED koordinasyonunda 25-30 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek IIFF 2022’de bir araya geliyor. Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi ile İstanbul Fuar Merkezi’nde ilke kez eş zamanlı olarak düzenlenecek fuara; ulusal ve uluslararası 800’den fazla katılımcı ve üç binden fazla marka katılacak. Avrupa Birliği, Ortadoğu, Balkan ülkeleri ve Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere 80 ülkeden alım heyetinin katılacağı, Avrupa’nın en büyük mobilya fuarı olacak IIFF 2022’de, 6 milyar dolarlık mobilya ihracat için büyük bir başlangıç yapılacak.

Türkiye’deki ekonomik büyüklüğü yaklaşık 10 milyar doları aşan, 200 noktaya ihracat yaparak en yaygın ihracatı gerçekleştiren Türkiye mobilya sektörü, IIFF 2022 İstanbul Mobilya Fuarı’nda (İstanbul International Furniture Fair), dünya mobilya sektörünü ağırlayacak.

25-30 Ocak 2022 tarihleri arasında, Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) desteğinde düzenlenecek IIFF 2022 ile dünya mobilya sektörü, rotasını Türkiye’ye çevirecek. Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi ile İstanbul Fuar Merkezi’nde 260 bin metrekarelik alanda 25 salonda eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek fuarda; Türkiye mobilya sektörünün 36 bin üreticisi en son ürün, tasarım ve modellerini sergileyecek.

Mobilyacılar, 80 ülkeden alım heyeti ile buluşacak
Türkiye mobilyacılarının tasarımı ve kalitesiyle doğan; yatak odalarından çocuk odalarına, yemek takımlarından bahçe mobilyalarına kadar mobilya sektörünün en son ürünleri IIFF 2022’de dünya pazarına açılacak. Ulusal ve uluslararası 800 firma ve üç bin marka IIFF 2022’de dünyanın 80 ülkesinden gelen alım heyeti ile buluşacak. Sektör profesyonellerini, ihracatçıları, kullanıcı ve karar vericileri bir araya getirerek fuar, yerel ve uluslararası birçok iş birliğine, satın alımına zemin hazırlayacak.

IIFF 2022, 6 milyar dolarlık 2022 ihracat hedefinde önemli bir rol oynayacak
IIFF 2022’nin iki fuar merkezinde eş zamanlı gerçekleştirilecek Türkiye’nin ilk fuarı olacağını ve birçok ilke de ev sahipliği yapacağını belirten Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, “Mobilya sektörü olarak 20 yıldır ülke ekonomisine olan katkımızı her yıl katlıyoruz. Sektör olarak 2021 yılında da ihracatımızı geçen yıla kıyasla yüzde 23,9 artırmayı başardık ve 4,28 milyar dolarlık ihracata imza attık. 2022 ihracat hedefimizi ise 6 milyar dolar olarak belirledik. Yıllar önce bu rakamlar bir hayalken bugün, üreticilerimiz ve ihracatçılarımızla hey yıl belirlediğimiz hedeflerimizi gerçekleştiriyoruz. IIFF 2022’nin bu yılki 6 milyar dolarlık ihracat hedefimize ulaşmamızda çok önemli bir rolü olacak. Fuarda, ihracat yapan sanayicilerimiz yeni pazarlara girme şansı yakalayacak. Daha önce hiç ihracat yapmayan firmalarımız da aynı şekilde yeni iş birliklerine imza atarak dünyaya açılma şansı yakalayacak. Yerel firmalarımız ise Türkiye’nin önemli markalarıyla tanışma fırsatı bularak ürün, tasarım ve teknoloji anlamında güç birliği imkanı bulacak. Böylece sektörümüzde yerel, ulusal ve küresel markalar arasında güçlü bir sinerji oluşacak” şeklinde konuştu.

“Sektör temsilcilerine bırakacağımız mirasa odaklanıyoruz”
Mobilya sektörü olarak tüm yatırımların odağında uzun dönem getirileri düşündüklerini sözlerine ekleyen Güleç, sözlerini şöyle tamamladı: “Sektör olarak bugüne ya da yarına değil ülkemize ve bizden sonra gelecek sektör temsilcilerine bırakacağımız mirasa odaklanıyoruz. Bunu başarmak için de ülkemizin mobilyasıyla tanınması için çalışıyoruz. Mobilyacılar olarak Türkiye’nin mobilyasıyla dünyada tanınması ve gelişmesi için fuarlar düzenleyerek mobilyacılarımızın ufkunu dünyaya açıyoruz. Fuarlarımızla 2022’nin yanı sıra 2023 yılı dünya ihracatında ilk 5’te yer almak ve 10 milyar dolarlık ihracata imza atmak hedeflerimize ve bırakmak istediğimiz mirası da yaratabileceğimize inanıyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here