Ana Sayfa Hizmet-Tedarik ‘Özel emlakçılık kanununa ihtiyaç var’

‘Özel emlakçılık kanununa ihtiyaç var’

İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü İşletme Kooperatifi (İSTEB), piyasanın özel emlakçılık kanununa ihtiyacının devam ettiğini bildirdi.

İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü İşletme Kooperatifi (İSTEB), daha önce 3 kez revize edilen “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik”in tüketicinin mağduriyetini önleyemediğini ve haksız rekabette de caydırıcılık sağlayamadığını belirterek bir bildiri yayınladı. Bildiride şunlar yer aldı:

“5 Haziran 2018’de Resmi Gazete’de yayınlanan sonradan üç defa revize edilen ‘Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik’ tüketicinin mağduriyetini önleyemediği gibi emlakçılık piyasasındaki haksız rekabette de caydırıcılık sağlayamamıştı. Ancak Ticaret Bakanlığı; tarafımızdan iptali istenen dört maddenin üçünde işaret ettiğimiz şekilde düzeltmeler yapmıştı. Buna rağmen çok kapsamlı bir “Özel Emlakçılık Kanunu”na olan ihtiyaç devam etmektedir. Bu kanunla ilgili tasarı hazırlanırken mutlaka bir ortak akıl platformu oluşturulmalı ve dünyadaki başarılı örnekler incelenmelidir. İSTEB gibi kurumsal yapısı olan, piyasada kabul görmüş, resmi uzman ve saygın emlakçıların yeraldığı kurumlardan mutlaka tasarı hakkında görüş istenmelidir. Emlakçının “Kim” olduğu, emlakçılık standartlarının oluşturulması, işleyen bir denetim sisteminin kurulması ve tabii ki bunlara uymayan emlakçılara uygulanmak için caydırıcı yaptırımların konması ve işler hale getirilmesi sektörün en acil ihtiyacıdır.”

İSTEB İstanbul Emlak Brokerları İşletme Kulübü Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Özcan, “İyi hazırlanmış kapsamlı ve hukuki dayanakları olan “Emlakçılık Kanun Tasarısı” hazırlıklarına acilen başlanmalıdır” dedi. Özcan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Emlakçılık sektöründe kısmen kontrolsüz gelişen piyasa şartlarını disipline edebilmek tüketici ile yatırımcı ve/veya mülk sahibi arasında şeffaf, denetlenebilir, belgelendirilebilecek ilişkilerin tarafların mağduriyetine yol açmayan kanuni ve etik ticaretin gerçekleştirilmesi, ancak böyle dikkatle hazırlanan tasarının TBMM’since kabulu ile mümkün olacaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here