Ana Sayfa Gündem Panora’dan kira zammı haberlerine yalanlama

Panora’dan kira zammı haberlerine yalanlama

Panora Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., “Okkalı Zam” iddialarını yalanladı.

Panora Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., “AVM kiralarına dev zam” başlığıyla ilgili haberlere açıklama getirdi. Panora Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin yazılı cevabı şöyle:

“20 Mayıs 2022 tarihinde (bugün) Sözcü Gazetesi’nde yer alan ‘Okkalı Zam’ başlıklı haber gerçek dışı ve kamuoyunu yanıltmaya yöneliktir.

Panora AVM’nin kiralara yüzde 98.2 oranında zam yaptığı iddiası kesinlikle yalandır. Kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla açıklama yapılması zorunluluğu doğmuştur.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki yasal oranların üzerinde bir kira artışı yapılmamıştır. Şirketimiz, kiracılarının kira artış dönemlerinde, Türk Borçlar Kanunu 344. Maddesi’ne uygun olarak artış uygular.

Buna göre, her kiracının kira artış döneminde, ‘bir önceki kira yılında tüketici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalamalara göre değişim oranı’nda artış yapılmaktadır.

Haberde ismi geçen kiracının, KDV dahil Aralık 2021 kirası, 21.160,94TL olması gerekirken; tamamen şirketimizin tek taraflı iyi niyetli iradesiyle, indirim uygulanarak, KDV dahil 12.770,63TL olarak faturalandırılmıştır.

Ancak kiracı, 8 aya yayılan dönemde, kira, ortak gider ve elektrik-su tüketim borçlarını ödememiştir. Bu nedenden; anılan kiracıya açtığımız tahliye ve tahsil davaları devam etmektedir. Kiracının borçlarını ödememesinden dolayı, kendisine iyi niyetli uygulanan indirimler kaldırılmıştır.

Kiracının kirası, Ocak 2022’de, mevzuata uygun olarak sadece yüzde 19.6 oranında arttırılmıştır.

İkinci olarak haberde iddia edildiği gibi, şirketimiz ile mevcut kiracıların arasında, başka bir kira uyarlama davası yoktur.
Üçüncü olarak şirketimizin kiracılarına fatura ettiği elektrik ve benzeri tüketim giderleri, mevzuata ve sözleşme hükümlerine tamamen uygundur.

Şirketimiz SPK mevzuatı kapsamında hisseleri Borsa İstanbul’da işlem gören, halka açık bir şirkettir.

Şirketimiz bu haberden doğan ve doğacak her türlü zararları tazmin hakkını ve diğer hukuki ile cezai haklarını ve kişilik haklarının ihlalinden doğan dava haklarını saklı tutar.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here