Ana Sayfa Gündem Perakende verimlilik çözümlerini teknolojide arayacak

Perakende verimlilik çözümlerini teknolojide arayacak

Perakende ve bilişim sektörü profesyonelleri 2 Ekim’de düzenlenecek Perakende Teknolojileri Konferansı’nda bir araya gelerek, perakendeye özel teknolojik çözümleri ve gelişmeleri görüşecek

Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD) tarafından 2 Ekim 2018’de beşincisi düzenlenecek olan “Perakende Teknolojileri Konferansı” öncesinde perakende sektörüne yön veren profesyoneller bir araya geldi. KMD Yönetim Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya KMD Yönetim Kurulu Üyeleri de katıldı.

Toplantıda, perakende gündemindeki konulara da değinilirken, teknolojideki büyük dönüşümün sektöre etkilerinin konferansta detaylarıyla ele alınacağı belirtildi. Perakendenin tüm kategorilerinden profesyoneller ile bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmaların ve girişimcilerin katılacağı konferansta önemli bir network ortamı oluşturulduğu aktarıldı. Maliyetlerin kontrolünde ve verimlilik artışında büyük katkı sağlayan teknolojik çözümlerin, perakende özelindeki örnekleriyle Perakende Teknolojileri Konferansı’nda ele alınacağı, bu nedenle tüm sektörün etkinliği yakından takip etmesinin önem taşıdığı belirtildi.

KMD Yönetim Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım; sektörün gündeminde önemli bir yer tutan döviz kurları ve artan maliyetler karşısında çözüm yolları aradıklarını, teknolojinin de burada önem taşıdığını vurguladı. Maliyet düşürücü çalışmaları değerlendirirken Perakende Teknolojileri Konferansı’nda sunulan çözümlerin faydalı olabileceğinin altını çizdi.

Teknolojideki yenilikleri takip ederken, konferansın içeriğine de her sene bir yenilik getirmeyi hedeflediklerini belirten Gökyıldırım bu amaçla start-up firmalarına özel bir yer ayırdıklarını belirtti. Gökyıldırım şöyle devam etti: “Bu sene bir yenilik olarak konferansımızda start-up projelerine yer vereceğiz. Teknolojik çözümlerin gelişmesi ve yaygınlaşmasında start-up projelerinin çok etkili olduğuna inanıyoruz. Parlak fikirlerden doğan bu projelerin çoğu bizim sektörümüzde olduğu gibi farklı alanlarda da kullanılıp geliştirilebiliyor, verimlilik artışlarına yol açabiliyor ve hatta çok farklı sürümleri geliştirilip günlük hayatlarımıza kadar girebiliyorlar. Konferansımızın fuayesinde ayıracağımız özel bir alanda bu projelerin de detayları incelenebilecek.”

KMD üyelerinin Türkiye çapında yaklaşık 6 bin satış noktasında 165 bin kişilik bir istihdam ve 82,5 milyar TL seviyesinde ciro yarattığını belirten Gökyıldırım; “Derneğimiz, temsil ettiği, ülke ekonomimize katkı açısından da önem taşıyan bu büyüklük sayesinde kısa sürede tanınan ve görüşlerine önem verilen bir dernek halini aldı. Düzenlediğimiz etkinliklerle de sektörün gündemine ışık tutmayı ve öncü olmayı hedefliyoruz.” dedi.

Perakende sektörünün teknolojiyi en yoğun kullanan sektörlerden biri olduğunu ifade eden KMD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Alp Önder Özpamukçu, Perakende Teknolojileri Konferansı’nın yeni çözümleri sektör ile birebir buluşturması açısından farklılaştığını ve öne çıktığını iletti. Özpamukçu; “Sektör olarak çeşitli nedenlerle artan maliyetlerimizi kontrol etmek için sürekli çözümler geliştiriyoruz. İthalata getirilen vergi yükleri, dövizdeki dalgalanmalar gibi unsurlar maliyetlerimizi doğrudan etkiliyor. Her türlü yeni yatırımımızı planlarken eskiden olduğundan daha dikkatli ve araştırmacı olmak durumunda kalıyoruz. Çözüm Oturumları’nı izleyip perakende deneyimini de doğrudan dinledikten sonra benzer teknolojik yatırımları değerlendirirken farklı açılardan bakarak daha doğru kararlar vermemiz kolaylaşıyor. Konferansın perakendecilere yatırım kararı vermelerinde büyük katkısı olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Perakende Teknolojileri Konferansı’nın bilişim sektörü ile perakende sektörünün önemli bir buluşma noktası haline geldiğini belirten KMD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Gigin; “Teknolojideki yenilikleri ve perakende uygulamalarını uzmanları tarafından dinlediğimiz konferansımız, yeni girişimcilere sektörün duayenleri ile tanışma fırsatı sunarak da farklılaşıyor. Sabah erken saatlerde başlayan Meet&Tech toplantılarındaki kısa tanışmanın, konferans boyunca sürecek görüşmelerle etkili işbirliklerini doğuracağına inanıyoruz.” dedi.

2 Ekim Salı günü InterContinental Istanbul Taksim Hotel’de gerçekleşecek olan 5. Perakende Teknolojileri Konferansı’nda öne çıkanlar:

• Meet&Tech: Açılış konuşmaları öncesinde teknolojiyle ilgilenen yaklaşık 60 girişimci, başta KMD Yönetimi Kurulu üyeleri olmak üzere perakende sektörünün öncü isimleriyle birebir tanışma fırsatı bulacak.

• PE-TEK Perakende Teknolojileri Ödülleri: Kazanan isimlerin konferans sırasında açıklanacağı PE-TEK ile Türkiye’de perakende sektörü için geliştirilen en yenilikçi projeler ödüllendirilecek ve uluslararası arenaya da tanıtılma imkânı verilecek.

• Çözüm Oturumları: Perakende sektörünün dijital yolculuğu, bu yönde geliştirilen çözümlerin yanı sıra gelecek çözümlerinin de anlatılacağı 2 ayrı çözüm oturumda perakendeye özel 6 ayrı teknoloji çözümü anlatılacak.

• Start-up alanı: Konferansın fuayesinde oluşturulacak olan alanda, perakendeye özel çözümler geliştiren girişimcilere projelerini anlatma imkanı sunulacak.

• Konferansın moderatörlüğünü yapacak olan Dr Kerem Dündar, ayrıca farklı kanallar üzerinden müşteriye erişmenin yarattığı etkilerin çeşitlerini ve beyinde oluşturduğu etkileri nöromarketing perspektifinde inceleyeceği bir sunum da yapacak.

• Geleceğin İnovasyonu: Geleceğin inovatif fikirlerinin konuşulacağı konferansta, büyük veri ve çok kanallı perakende uzmanı ve SafeRock’un CEO’su Shah Karim, ‘Amazon ve Perakendenin Etkisi’ ile perakendenin geleceğine ışık tutacak.

• Çoklu Kanal Yönetimi: Perakendenin yeni döneminde karşımıza çok daha fazla çıkacak olan ‘Dijital Odaklı Çoklu Kanal Yönetimi’ni katılımcılara anlatacak olan Vodafone Dijital Dönüşüm Direktörü Ender Özgün, online ve offline uygulamalar dahil olmak üzere birçok kanal gözetilerek oluşturulmuş pazarlama ve iletişim stratejilerinden örnekler sunacak.

• Yönetişimde Teknoloji Dönemi: Ekonomik rekabetin arttığı, işletmelerin büyüdüğü ve birçok iş kalemi takibinin gerektiği günümüzde, Rasyotek Yönetim kurulu Başkanı Haldun Pak, büyük verinin anlaşılması ve yönetilmesi konusunda bilişim teknolojilerini kullanarak işletmeler adına fark oluşturacak, maliyetleri düşürecek, karar süreçlerine katkı ve yönlendirme sağlayacak portal çözümlerini anlatacak

• Sektörün Online Hali: Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet T. Nane moderatörlüğünde; Watsons Türkiye Genel Müdürü Mete Yurddaş, IKEA Alternatif Satış Kanallarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dilan Atalay Birinci ve TBWA’nın CMO’su Nüzhet Algüneş, dijital pazarlama için yapılan harcamaların ne kadarının hedefine ulaştığı ve dijital reklam bütçelerinin ne kadarının heba olduğu sorularına yanıt arayacak.

• ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Şeyda Ertekin, Obase Genel Müdürü ve Kurucu Ortağı Dr. Bülent Dal gibi isimler, perakende sektörünün günümüz teknoloji trendlerini anlatırken geleceğin şifrelerini de çözecekler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here