Ana Sayfa Yazarlar Pınar Salman Tüketmiyoruz – Tasarlıyoruz

Tüketmiyoruz – Tasarlıyoruz

Pınar SALMAN

Bir önceki yazımda son iki yıldır en fazla NEFES almanın değerini anladığımızı yazmıştım, hatta dünyamızın nefes almasını kolaylaştırmak için bir çok ülkede perakende devlerinin sürdürülebilir mağaza çözümlerinden söz etmiştim. Artık tükete tükete tükendiğimizin farkına varalım tüketmek yerine yeniden kullanalım, dönüştürelim demiştim. Hatta gıdaları da tıpkı eskiden olduğu gibi bedenimize şifa olsun diye tam Türkçe fiili ile “yiyelim”, İngilizceden tercüme tüketmek sözcüğünü gıda da bile kullanmasak keşki, diye dilemiştim. Umarım konunun uzmanı doktorlar, aşçılar, diyetisyenler bu konuya duyarlı davranırlar.

Peki Türkiye’de biz dünyamızın nefes alması için perakende sektöründe ne yapıyoruz ? işte bu kez sizlerle bu konuda çok keyifli bir projeden söz etmek istiyorum.

Altınyıldız Classics Mimar Sinan Güzel Sanatalar Üniversitesi öğrencileri ile “Yüzde 100 Sürdürülebilir Vitrin Projesi” başlattı.

Benim büyük bir gurur ve keyifle içinde bulunduğum bu projede üniversitemiz bölümlerinden seçilen 26 öğrenci ile konusunda uzman hocalarımızın katılımıyla online atölye çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Kıymetli hocalarımız konuyla ilgili deneyimlerini, bilgilerini ve geniş kapsamlı örnekleri öğrenciler ile paylaşırken Altınyıldız Classics grubundan değerli yöneticiler ise konuyla ilgili perakende deneyimlerini öğrencilerimize aktarıyor. Ellerindeki tüm sürdürülebilir tasarıma yönelik malzemeyi öğrencilerimizin kullanımına sunuyor. Altınyıldız Görsel Tasarım Ekibinin tamamı, öğrencilerimizin tasarım uygulama süreçlerine dahil ediliyor. Böylelikle üniversite – sektör işbirliği anlamında tam bir örnek oluşturuluyor.

Sonunda ne olacak derseniz, sonunda Türkiye’de ilk defa bir zincir mağazanın öncelikle büyük AVM lerde bulunan 3 mağazasının yılbaşı vitrinleri için ek malzeme maliyeti oluşturmadan, ellerindeki sürdürülebilir malzeme kaynağı ile estetik anlamda, üniversite gençlerinin yeni gelen yıla dileklerini, umutlarını katarak tasarladıkları sanatla – ticari ürün sunumunun en doğru dengede birleştiği vitrin örneklerini tüm Türkiye görmüş olacak. Hatta belki bu anlamda bir çok markaya ve mağaza zincirine örnek oluşturulmuş olacak. Benim için en önemlisi, yetenekleri ortalamanın çok üzerinde olan öğrencilerimizin hayallerine, kariyer hedeflerine bir fırsat verilmiş olacak ve onların geleceğe olan inançları artacak ve inanıyorum ki, her geçen sezon biz perakendeciler, yani üretimin uzmanları, tüketmeden üretmenin yollarını müşterilerimizle önce vitrinde paylaşıyor olacağız.

Hayatımda büyük etkisi olan Mevlana’nın bir sözüyle yazımı bitirmek isterim, “Dünle beraber gitti cancağızım ne kadar söz varsa düne ait.. Şimdi yeni şeyler söylemek lazım” işte değişimin kendisinin değişim olduğunu en iyi vurgulayan sözdür bu. Dünya değişiyor, nefes almak için artık tüketmeden tasarlamak lazım.
Teşekkürler Altınyıldız Classics, Teşekkürler Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here