Ana Sayfa Gündem Primark’ın kurucusu Arthur Ryan hayata veda etti

Primark’ın kurucusu Arthur Ryan hayata veda etti

50 yıldan bu yana 12 ülkede hizmet veren perakende devlerinden Primark’ın kurucusu Arthur Ryan, 83 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Primark’ın kurucusu ve başkanı Arthur Ryan 83 yaşında öldü. Primark kurucusu Arthur Ryan, markanın 50. yılını kutlamasından birkaç gün sonra geçirdiği hastalık nedeniyle hayata veda etti. Ryan, Primark’ın ilk mağazasını 50 yıl önce İrlanda’nın Dublin kentindeki Mary Caddesi’nde açtı.

Primark, İrlanda’da hala Penneys olarak biliniyor, ancak ABD’li mağaza perakendecisi JC Penney’le ilgili yasal sorunlardan kaçınmak için 1973’te İngiltere’ye genişlediğinde yeniden adlandırıldı. Ancak 2006’ya kadar Primark’ın hızlı uluslararası genişlemesi, İspanya’daki ilk mağazasının açılmasıyla başladı.

50 yıldır hizmet veren Primark, 372 mağazaya büyüdü ve şimdi Hollanda, Portekiz, Almanya, Belçika, Avusturya, Fransa, ABD, İtalya ve Slovenya dahil olmak üzere 12 ülkede işlem görüyor. 15 milyon metrekarelik perakende alanında 75 binden fazla çalışan istihdam ediliyor. Ryan, Primark’ı 40 yıl boyunca genel müdür olarak yönetti. Son 10 yıl boyunca başkanlık görevini üstlendi.

“Gerçek bir perakende öncüsü”

Primark’ın mevcut genel müdürü Paul Marchant, Ryan’ın “gerçek bir perakende öncüsü” ve “yetenekli bir perakendeci ve vizyon sahibi bir lider” olduğunu söyledi. Paul Marchant, şunları söyledi:

“Birçok başarıya rağmen yenilikçilik yaptı ve hiç endişelenmedi. Olabileceğimizin en iyisi olmak için hepimize meydan okudu. Özgürlüğü ve tutkusu, halkımız için her zaman alçakgönüllülük, dürüstlük ve destekle birlikte gösterildi. Bu özelliklerin tümü bugün Primark’ta yol gösterici ilkeler olmaya devam ediyor. Tüm kariyeri boyunca, Arthur, düzenli olarak mağazalara gidip dükkandan yürüyerek iş ve müşteri ile derinden bağlı kalmaya devam etti. Mirası kurduğu ve inşa ettiği işlerde devam edecek. Onunla yakın çalışanlar, dostluğunu ve bilgeliğini koruyacak ve Primark Ailesi tarafından özlenecek.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here