Ana Sayfa Dünyadan Rusya’da AVM inşaatları 15 yılın dibinde

Rusya’da AVM inşaatları 15 yılın dibinde

Rusya’da inşa edilen AVM’lerin sayısı 2018’de son 15 yılın en düşük seviyesine geriledi. Uzmanlara göre bunun en önemli sebebi, halkın alım gücündeki düşüş nedeniyle inşaatlarda frene basılması.

Önde gelen gayrimenkul hizmetleri şirketi Cushman & Wakefield’in araştırmasına göre, Rusya’da geçen sene inşa edilen ticari emlakların toplam alanı 483 bin metrekare olarak kaydedildi. Bunun 435 bin metrekaresini alışveriş merkezleri oluşturdu.

Rusya’da halkın reel gelirlerinde beş yıldır kesintisiz düşüşün sürdüğüne işaret eden uzmanlar, bunun perakende sektörüne ve ticari emlak piyasasına yansıdığına dikkati çekiyor.

Gazeta.ru’ya değerlendirmede bulunan JLL şirketi uzmanlarından Oksana Kopılovaya “Rusya’da AVM sayısı hala çok düşük seviyede. Bin kişi başına 169 bin metrekare AVM düşüyor. Gelişmiş ülkelerdeki metropollerde bu rakam yaklaşık 387 bin metrekare” dedi.

Rusya’da son dönemde inşa edilen AVM’lerin büyüklüğünün de azaldığını belirten uzmanlar, 2014-2016 dönemindeki ekonomik krizi sonrası emlak yatırımcılarının birçok projeyi ertelemesini ve pazarın doygunluğa ulaşmasını bunun başlıca nedenleri arasında gösteriyor.

Ticari emlak alanında yatırım yapan Avusturyalı Immofinanz, Alman Heitman, Finlandiyalı Stockman şirketlerinin Rusya pazarını terk etmesi de sektördeki daralmanın göstergeleri olarak sıralanıyor.

Diğer yandan uzmanlar 2019 yılında Rusya’da alışveriş merkezi inşaatlarının sayısının artabileceğini tahmin ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here