Ana Sayfa Gündem Tashkent City’ye Turkmall imzası

Tashkent City’ye Turkmall imzası

Yeni hedeflerle yola çıkan Turkmall Real Estate, Özbekistan’da karma bir proje olan Tashkent City’nin kiralama ve yönetimini üstlendi. 2021 yılında tamamlanması beklenen Tashkent City’yi anlatan Turkmall Real Estate Uluslararası Kiralama Direktörü Can Yıldız, önümüzdeki dönem yurt dışı projelerinin devamının geleceğini belirtti. Yıldız, “Global yolculuğumuzda, Türk markalarımızı da yanımızda görmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

Röportaj, AVMDergi.com

Turkmall’un yeni hedeflerini sizden dinleyebilir miyiz?
Hem şahsım ve hem de şirketimiz Turkmall Real Estate olarak gayrimenkul projeleri geliştirme, pazarlama, kiralama ve satış konularında pek çok ülkede uzun yıllar çalışmanın beraberinde getirmiş olduğu deneyim, network ve global vizyonla yeni hedeflere heyecanla odaklandık. Gelişen pazar koşulları, farklılaşan tüketici eğilimleri, artan rekabet; çözüm odaklı, realist ve bilimsel yaklaşımları ön plana çıkardı. Bu da beraberinde yatırımcıları doğru terciler yapmaya sürükledi. Buna paralel şirketimize de sıklıkla farklı ülkelerden çeşitli iş birliği teklifleri gelmekte. Bu noktada dikkatli ve seçici davranmak durumundayız. Sadece konseptini beğendiğimiz ve inandığımız projeler üzerinde çalışıyoruz.

Şu anda çalışmalarını yürüttüğünüz Özbekistan’daki Tashkent City’yi sizden dinleyebilir miyiz?
Özbekistan’da en önemli karma proje yatırımını ortaklarımızla birlikte yönetiyoruz. 90 bin metrekarenin üzerinde kiralanabilir bir alana sahip ve bittiğinde ülkenin en büyük ölçekli alışveriş merkezi konumunda bulunacak projenin kiralamasını üstlendik. Devletin geliştirdiği en prestijli, yabancı yatırımcıların teşvik edildiği master plan projesi Tashkent City’nin en değerli kısmında yer alan proje dahilinde ayrıca 5 yıldızlı otel, lüks rezidans ve ofis olmak üzere 3 farklı kule daha yer almakta. Tashkent City projesinin 2021 yılı sonuna doğru açılışını planlıyoruz. Projenin mimari, tasarımı da yine bir Türk şirketi olan Öncüoğlu Mimarlık tarafından gerçekleştiriliyor. İnşaat sürecimiz plan doğrultusunda ilerliyor. Önemli perakende markalarının projeye ilgisi oldukça yüksek ve kiralamalara da iyi bir şekilde başladık. Önümüzdeki dönem yeni yurt dışı projelerimizi de duyurmayı planlıyoruz.

Projelerde üzerinde durduğunuz kriterler nelerdir?
Geliştirdiğimiz her projede hem uluslararası hem de ulusal birçok yatırımcılar ve dostluklar kazandık. Ortaklarımızla kendi ülkelerinin dışında da projeler geliştiriyoruz. Çalıştığımız projelere sağladığımız katma değer, farklı çözüm önerilerimiz, şirket geçmişimiz ve sahip olduğumuz know-how sayesinde iş yaptığımız tüm kesimlerce saygı görmekteyiz. Pek çok kapı artık kendiliğinden açılıyor. Ulusal ve uluslararası pek çok önemli yatırımcı ve perakende liderlerinin yöneticileriyle bir telefonla ulaşabildiğimiz gibi arzu ettiğimiz zamanlarda da toplantı yapma lüksüne sahibiz. Neredeyse başladığımız her yeni projede bizlerle beraber hareket eden dünya devi uluslararası pek çok marka bulunuyor. Bulunmadığımız ülkelerle ve hakim olduğumuz projelerle ilgili de sıklıkla da danışmaktalar. Pek çoğu ile de lokasyon seçimlerini birlikte gerçekleştirdik. Ülkemizi çok seviyor ve en iyi şekilde temsil etmek için ekstra gayret gösteriyoruz.

Turkmall Real Estate Uluslararası Kiralama Direktörü Can Yıldız

Hizmet verdiğiniz konuları öğrenebilir miyiz?
Bir Türk şirketi olarak en son bu sene Cannes’da dünyada en önemli global gayrimenkul platformlarından olan MAPIC Fuarı’nda Özbekistan da yer alan mevcut ve yeni yapılmakta olan projeleri özel bir stantla perakendecilere tanıttık. Kazakistan da halan nitelikli mağaza kiralamasında metrekare alan olarak geçmişten bugüne en fazla kiralama yapan yönetici konumundayım. Bu benim için ayrı bir gurur. Turkmall Real Estate olarak, alışveriş merkezleri projelerinden A dan Z ye faaliyet gösteriyoruz. Arazi seçimi, fizibilite çalışması, finansman sağlama ile başlayan süreçlerden konsept geliştirme, mağaza karması oluşturma, inşaat yönetimi, pazarlama, kiralama, alışveriş merkezi açılışı ve sonrasında mülk yönetimi ve yeniden kiralama konularında projelere özel servislerin tamamını veya bir kısmını sağladığımız deneyimli ve konusunda uzman iş ortaklarımıza sahibiz. Karma projelerde de iddialı ve tecrübeliyiz. Konut ve otelcilik sektöründeki uzun yıllara uzanan deneyim ve ilişkilerimi şirketimde kullanma fırsatım olması beni mutlu ediyor.
İşle ilgili konulardan iş geliştirme, pazarlama, kiralama, satış ve kurumsal iletişim hem tutkum hem de ağırlıklı yoğunlaştığım konular. Kaliteye önem veren, ürün gamı olarak zengin, müşteri memnuniyeti yüksek, rüştünü ispat etmiş uzun yıllara dayanan hikayesi olan köklü perakende firmalarımız veya sektöre iyi giriş yapmış genç markalarımızı gittiğimiz her yeni ülkede yanımıza almaktayız. Güvendiğimiz markalarımız için gerektiğinde ekstra sorumluluklar da almaktan kaçınmıyoruz. Başarılı markalarımızla gurur duyuyoruz ve başarı hikayelerinde küçük te olsa bir yer edinmek için çabalıyoruz. Gittiğimiz pazarlarda birlikten güç doğar prensibiyle ülkemizin gönüllü elçiliklerini üstleniyoruz.

Peki titizlik gösterdiğiniz, öncelik verdiğiniz konular nelerdir?
Çalıştığımız projelere yenilikleri getirmeye bayılıyoruz. Tıpkı şirketimizin yıllar önce Türkiye, Romanya ve Bulgaristan gibi 3 farklı ülkeye Ikea gibi bir perakende devi ile ortaklığı; Türkiye’de de H&M mağazasını, Madame Tussauds ile büyük ölçekli akvaryumu ilk getirmesi gibi. Kişisel olarak da Kazakistan da açıldığı günden beri hala en yüksek ciroları yapmakta olan ilk en büyük eğlence parkı, Massimo Dutti, LC Waikiki gibi önemli markaların ilk mağazalarının kiralama ve açılışını yapma onuruna nail oldum. Ünlü bir otomobil firmasının sponsorluğunda dünya genelinde hayranlıkla takip edilen moda haftasının 2 farklı sezonunu yine Kazakistan’da bir alışveriş merkezimizde üstelik de inşaat aşamasında gerçekleştirdik. Binlerce kişiyi ağırladık. Dinamik bir şirket yapımız bulunuyor. Turkmall Real Estate Yönetim Kurulu Başkanımız Levent Eyüboğlu’nun da bizlerle birlikte aktif olarak sahada bulunması, karar alma süreçlerimizi hızlandırıyor. Söz konusu avantaj şirketimizi farklı kılmakta. Pazarlama, iş geliştirme, inovasyon, teknoloji, insan kaynakları, kalite ve kontrat yönetimleri konularına öneminin bilincindeyiz. Şirketimizi bu doğrultuda geliştiriyoruz.

Başarılı projeler, sektörle ilgili ve sektör dışında aldığımız çeşitli ödüller; olumlu tepkiler, övgüler sonrası hem doğru yolda olduğumuza düşünüyoruz hem de sürdürülebilir başarılar için daha fazla emek harcıyoruz. Başarıları ekip olarak kutluyoruz. Üzüntüleri de birlikte paylaşıyoruz tabii ki.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here