Ana Sayfa İNDEKS Alkaş Türk perakendeciler MAPIC’te buluştu

Türk perakendeciler MAPIC’te buluştu

Fransa Cannes’da kapılarını 25. defa açan dünyanın en büyük perakende fuarı MAPIC’te Türk perakende sektörü gücünü global arenaya taşıyor. Alkaş’ın organize ettiği çalışmalar doğrultusunda fuarda Türkiye’yi, 80’i aşkın firma ve 250 kişilik bir heyet temsil ediyor. TurkishBrands çatısı altındaki firmalar için geçtiğimiz yıl 500’den fazla B2B organize edilmiş olması ise Türk firmalarının global adımları açısından önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor. Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, doğru yatırımcıyı, doğru zamanda, doğru kurumlarla bir araya getirdiklerini dile getirdi.

Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı, perakende sektörü ve markalarını, gayrimenkul sektörü oyuncuları ile buluşturan MAPIC, 25. kez kapılarını açtı.13-15 Kasım tarihlerinde Fransa Cannes’da dünyanın en önemli perakende markalarının yanı sıra AVM yatırımcıları, masterfranchise’lar, mimarlar, tasarımcılar, eğlence yeri işletmecileri, brokerlar, tedarikçiler, şehirler ve ülkelerden oluşan 8 bin 500 katılımcıyı bir araya getirdi.

Uluslararası perakende ve gayrimenkul sektör temsilcilerine Türk perakende markalarını tek çatı altında tanıtmak için İHKİB (İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği) ve BMD (Birleşmiş Markalar Derneği) iş birliği ile oluşturulan sinerjinin de etkisiyle fuarda büyük adımlar atılması bekleniyor. Özellikle TurkishBrands çatısı altında yer alan Avva, B&G Store, D’S Damat, İpekyol, Kiğılı, Hemington, Penti, Perspective ve Yargıcı gibi markaların yanı sıra Türkiye’nin öncü markaları toplantılar için hazırlıklara başladı ve stantla katılan firmalar arasında Polin, DofRobotics, Turkmall ve V–Countyerini aldı.

“Türkiye perakende sektörünün öncü markalarının yurtdışına açılma hedeflerini destekleyen MAPIC’in bu yıl “Yeni Perakende: Alanlar ve mekânlar yeniden tasarlanıyor” ana teması ile gerçekleştirildiğini belirten Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, “Son üç yıldır İHKİB ve BMD iş birliği ile kurulan ve bu yıl 6. kez kurulacak olan TurkishBrands standında tek çatı altında 9 markamızı belirledikleri hedefleri doğrultusunda tanıtmayı hedefliyoruz. Hazırlıklarımızı tamamladık umuyoruz ki diğer yıllarda olduğu gibi 500’ün üzerinde B2B görüşme ve yeni iş birlikleri ile ülkemize döneceğiz. Örneğin geçen sene markalarımızın girmeyi planladığı Bulgaristan ve Çin pazarı ile bu fuarda tanıştığını ve olumlu yönde adımlar atıldığını hatta mağaza açtıklarını biliyoruz. Bu yıl da yeni iş birliklerinin olmasını bekliyoruz Türk firmalarının globalleşme yönündeki adımları açısından önem taşıyan bir diğer organizasyon olarak AYD’nin de artık gelenekselleşmiş akşam yemeği ile Türk AVM ve perakende sektörünün uluslararası yatırımcılarla buluşacaklar. Bu platformun aynı zamanda fuar ile birbirini bütünlediğini düşünüyorum gündüz yoğun fuar gündeminde vakit bulamayan firmalar için network imkânı sunuyor.”

Aközer, “perakende sektörünün Oscarları” olarak nitelendirilen MAPIC Ödülleri’nin bu yıl 14 kategoride düzenleneceğini belirtti.

Sektörün en prestijli ödüllerinin sahiplerini bulduğu MAPIC Ödül Töreni’nde, Türkiye’den Madame Coco “Perakende Alanında En İyi Küresel Büyüme” kategorisinde finalist olarak yerini aldı.

İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gültepe
Türkiye dünyanın beşinci, AB’nin üçüncü büyük hazır giyim tedarikçisi. 2018’de17,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Toplam hazır giyim ihracatımızın yüzde 75’inde İHKİB’in 10 bini aşkın üyesinin imzası bulunuyor.

İHKİB olarak biz İstanbul’u dünyanın önde gelen moda merkezlerinden biri yapmak istiyoruz. Bu hedef doğrultusunda birçok çalışma ve proje yürütüyoruz. Ülkemiz bu çalışmalar sayesinde özgün tasarımları ve moda markalarıyla küresel arenada rakiplerinden her geçen yıl biraz daha ayrışıyor. Hazır giyim markalarımızın 100’ü aşkın ülkede 4 binden fazla mağazası bulunuyor. Markalarımızın yurt dışına açılımını Türk moda endüstrisinin tanıtımı için büyük bir fırsat olarak değerlendiriyoruz. Bu ülkeden hareketle markalarımızın 80 ülkeden AVM yatırımcılarının yanı sıra masterfranchiselar ve ortaklık yapabilecekleri şirket temsilcileri ile görüşme imkânı buldukları MAPIC etkinliğinde yerimizi almaya büyük önem veriyoruz. Her yıl 8 bin 500 ziyaretçiyi ağırlayan MAPIC’te tıpkı önceki yıllarda olduğu gibi hem tanıtım hem de markalarımız için çok önemli iş birliği fırsatlarına imza atılacağına canı gönülden inanıyorum.

BMD Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Öncel
BMD üyesi 106 markanın 125 ülkede 4 bin 396yurt dışı mağazası ve 12 bin 884 diğer satış noktası olmak üzere toplamda 17 bin 280 satış noktası bulunuyor. BMD üyeleriyle 2023 yılında dünyada 20 bin mağaza açmayı hedefliyoruz. Bu amaçla, yurt dışı hedef pazarlarını ve yeni iş birliklerini değerlendirebileceğimizden büyük fuarlardan biri olan MAPIC’te her yıl öncüler arasında yer alıyoruz. Bu yıl da Türk markaları olarak MAPIC fuarının hazırlıklarına yeni bir heyecanla başladık. 2014 yılında BMD üyesi 8 markayla ilk kez oluşturduğumuz Türk Markaları (TurkishBrands) standı üçüncü kez İHKİB’in iş birliğiyle gerçekleşecek. Hazır giyim markalarımız, uluslararası yatırım ve franchise gruplarıyla bir araya gelecek. Uluslararası platformda, markaları ve alışveriş merkezleriyle perakende sektörümüzün, Türk ekonomisinin temel unsurlarından ve güçlü aktörlerinden biri olduğunu anlatacağız. Yabancı yatırımcıları, Türkiye’ye yatırımı sürdürmeye davet edeceğiz, Türk markalarının uluslararası genişleme planlarını ve yurt dışı yatırımlarını aktaracağız. Türk markalarının bir arada olduğu standımızda, uluslararası ziyaretçiler ile bir araya gelerek önemli bağlantı olanakları sağlayacağız. Türk markalarını ileriye taşıyan, küresel pazarda açılım sağlayan böyle organizasyonlarda temsiliyetimizi sürdüreceğiz. MAPIC de bu platformlardan biridir.

AYD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Altaş
Perakende ve gayrimenkul sektörünün uluslararası etkinliği MAPIC, Türkiye’nin doğu ile batıyı birbirine bağlayan stratejik rolünü ve dünya standartlarında sahip olduğu projeleri küresel perakendeciler ve AVM yatırımcıları ile buluşturmak için önemli bir fırsat sunuyor. Bugün sektörümüzün en çok ihtiyaç duyduğu şey, Türkiye ticari gayrimenkul sektörünün, alanında pek çok ülkeden önde bulunan ve birer yaşam merkezine dönüşmekte olan alışveriş merkezlerinin ülke markasına katma değer sağlayacak platformlarda yer almasını sağlayarak ülkemizin gücüne güç katmak. Yeni dönemde AVM yatırımcıları olarak; tüketiciler, perakendeciler ve sektörel tüm çözüm ortaklarımızla birlikte perakende sektörünün gelişimi için tam bir iş birliği içerisinde çalışmayı hedefleyen AYD’yi temsilen, bu yıl da başarılı bir yıl geçireceğimize inanıyorum. Şimdiden tüm katılımcılara verimli ve keyifli bir organizasyon diliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here