Ana Sayfa İNDEKS GİK Van AVM’den GİK ile iş birliği

Van AVM’den GİK ile iş birliği

Van AVM, Yeni Nesil AVM Yönetim Programı GİK ile iş süreçlerini dijitalleştirdi. GİK ile iş birliği yapan Van AVM, pandemi sürecinde kiracıları ile iletişimi en üst seviyeye taşıyarak şeffaf yönetim anlayışıyla hızına bir kademe daha ekledi.

Kentin önemli yatırımlarından Van AVM, GİK ile iş birliği yaparak iş süreçlerini dijitalleştirdi. Yönetim danışmanlığını Esas Gayrimenkul’ün yaptığı Van AVM, GİK’in ‘Yeni Nesil AVM Yönetimi Programı’ ile mağazalar arasındaki pek çok iş sürecini dijital ortama aktardı.

Pandemi sürecinin, tüm iş dünyasını olduğu gibi AVM’leri de dijitalleşme yatırımlarını hızlandırmaya ve çeşitlendirmeye yöneltiyor. Van AVM Müdürü Bulut Kılıçaslan, teknolojik altyapı yatırımları için düğmeye bastıklarını belirtti. GİK’in Yeni Nesil AVM Yönetim Programı ile günlük işleyişte basılı materyalleri neredeyse ortadan kaldıran ve mağazalarıyla diyaloglarını artırmalarına fırsat veren aplikasyonu hayata geçirdiklerini söyleyen Kılıçaslan, şöyle konuştu:

“Yeni Nesil AVM Yönetim (GİK) uygulamasıyla birlikte artık girişlerde personel kimlik kartları yerine, her bir personelin uygulama üzerinden oluşturabildiği mobil kartlar kullanılıyor. Çalışma formları yine bu uygulamayla, online platform üzerinden yönetim onayına gönderiliyor ve iş akış süreci, tamamen sistem üzerinden kontrol edilebiliyor. AVM yönetimimizce yapılan duyurular da mobil uygulama üzerinden bildirim ya da mail yolu ile yapılıyor.”

GİK’in uygulamasıyla mağaza cirolarının günlük olarak sisteme geçildiğini anlatan Van AVM Müdürü Bulut Kılıçaslan, süreçlerin de online olarak takip edilebildiğine dikkat çekti.

“AVM yönetimi ve mağazalar için verimlilik”

GİK Genel Müdürü Yasin Etöz de Yeni Nesil AVM Yönetim uygulamasının hem AVM yönetimleri hem de mağazalar için verimliliğini vurguladı. Etöz, şöyle konuştu:

“AVM Yönetimi, kiracı ve 3. parti firmalarını aynı çatı altında toplayan tek uygulama olan GİK yazılım, zaman tasarrufu ve hızlı bilgi akışı sağlamayı, personel verimliliğini artırmayı, maliyetleri düşürmeyi ve veri analizi yapabilmeyi hedefliyor. En önemli fonksiyonu GİKDOOR olan uygulama kapsamında mağaza çalışanları telefonlarına yükledikleri GİKDOOR uygulamasında hareketli olan personel kartlarını online okutarak AVM’ye giriş yapabiliyor. GİK üzerinden AVM yönetimi ve tüm süreçleri online takip edebiliyor. Ziyaretçi sayılarının görüntülenebildiği uygulamayla ayrıca gelişim ve iyileştirmeye yönelik olarak mağazalar görüşlerini anlık olarak alabiliyor ve anketler uygulayabiliyor. Uygulamadaki Acil Durum Butonu sayesinde, mağazalarda oluşabilecek acil durumlarda güvenlik ve tıbbi yardım ekiplerine tek tuşla ulaşılıyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here