Ana Sayfa Gündem “Vialand ve Venezia, sıra dışı özellikleriyle rekabette ön sıralarda”

“Vialand ve Venezia, sıra dışı özellikleriyle rekabette ön sıralarda”

İstanbul’un iki önemli alışveriş merkezi Vialand ve Venezia Mega Outlet, eğlence, sosyal yaşam ve alışverişi bir arada sunarak farklılığını ortaya koyuyor. Vialand ve Venezia AVM Yönetim Direktörü Oğuz Isıgöllü, “Rekabetin kızıştığı, rakiplerin arttığı bir dönemde, her iki alışveriş merkezimiz de sıra dışı özellikleri ile rekabette ön sıralarda yer alıyor” diyor. Isıgöllü, AVMDergi.com’un sorularını yanıtladı.

Röportaj, AVMDergi.com

Vialand ve Venezia, eğlence ve yaşamı AVM bünyesine katan önemli projeler. Bu açıdan bir AVM’nin bu unsurları bir arada bulundurması sizce nasıl bir fark yaratıyor?
“Vialand”, Alışveriş Merkezi, Tema Park ve otelden oluşan büyük bir ekosistem. Bu ekosistem içerisindeki Türkiye’nin en büyük, eğlencesi bol ve açık konseptli olan inlet alışveriş merkezimiz öne çıkıyor. Venezia, Türkiye’nin en büyük açık konseptli outlet alışveriş merkezlerinin başında geliyor. Her iki alışveriş merkezimizin konseptleri faklı olmasına rağmen, rakip AVM’lerden bizi ayrıştıran ortak özellikleri mevcut. En güçlü yanımız, açık havalı, mimari olarak fark yaratan ve cadde konseptinde oluşumuz. Bu özelliklerimizi, yiyecek-içecek, eğlence ve sosyalleşme imkanlarıyla güçlendirerek, alışveriş keyfine farklı bir bakış açısı getirmeye çalışıyoruz. Yeni nesil ziyaretçilerimiz, sokak konseptinde, açık havada alışveriş yapıp, yiyecek içecek alanlarında vakit geçirmeyi ve bunları yaparken eğlenmeyi çok seviyorlar. Z kuşağının, rutinden çabuk sıkılma ve farklı olanı tercih etme konusundaki en belirgin özelliklerine hitap konusunda şanslıyız. Farklılaştığımız bir diğer unsur; habitatımız. Açık havada sokak kedilerine sahip çıkan, onlar için yaşam alanları oluşturan hayvan dostu AVM’leriz. Bu yönümüzle gerek sektör gerekse de Z kuşağı nezdinde de alternatif bir deneyim noktasıyız.

Pandemiyle birlikte e-ticaret büyük bir gelişme gösterdi. Ziyaretçilerin mağazalara ve AVM’lere çekim gücünü oluşturacak etkenler nelerdir sizce?
Pandemiyle birlikte tüketici alışkanlıkları önemli ölçüde değişti. E-ticarete eğilim dönemsel olarak artış gösterse de incelemelerimiz, tüketicilerin hala fiziksel temasa ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. Bu çerçevede, önümüzdeki dönemlerde daha profesyonelleşmiş ve her tüketiciye uygun gerekli kanalları bünyelerinde bulunduran alışveriş merkezleri göreceğiz. AVM’lerdeki sosyalleşme fonksiyonu da en fazla yiyecek-içecek sektörü ve buradaki yeni müşteri deneyimleriyle güçlenecek. Geçtiğimiz dönemde yenileyerek hizmete açtığımız Vialand Mutfak bunun en güzel örneği. Misafirlerimize yepyeni bir deneyim alanı sunduğumuz ve önemli bir sosyalleşme alanı olarak tanımladığımız Vialand Mutfak’ta hem dünyanın hem de ülkemizin en çok tercih edilen restoranlarını, lezzet sokağını ve rengârenk salonları bir araya getiriyoruz.

Z kuşağı tüketicileri, markalardan sadece uygun fiyatlı ve yüksek kaliteli ürünlerden daha fazlasını istiyor. Elektronik cihazlar ve giysiler gibi belirli ürünleri almak için fiziksel bir mağazadan alışveriş yapmayı tercih ediyorlar. Z kuşağı mağazadayken, markanın uygulaması aracılığıyla telefonla ürünleri taramayı, mobil cihazlarında kişiselleştirilmiş indirimler veya kuponlar almayı ve bir ürün hakkında daha fazla bilgi edinmek için raflardaki QR kodlarını taramak gibi dijital dünyanın unsurlarını kullanmayı seviyorlar. Mağaza içi deneyiminin telefonlarıyla sorunsuz bir şekilde birleşmesini istiyorlar. Biz de farklılaşmak için mevcut özelliklerimizi geliştirmenin yanı sıra, teknolojiyi de etkin bir şekilde kullanabilmek için çalışmalar yürütüyoruz.

“Kendimizi Eğlencenin Başkenti olarak konumlandırıyoruz”İstanbul, AVM rekabeti yoğun olan bir kent. Vialand ve Venezia alışveriş merkezleriniz hangi konularda ön plana çıkıyor, siz rekabeti nasıl değerlendiriyorsunuz?

Son yıllarda yalnızca ülkemizde değil, dünya genelinde de açık hava ortamlarında satış imkânı sunan alışveriş merkezlerinin hem perakendecilerden hem de ziyaretçilerden daha fazla talep gördüğüne tanıklık ediyoruz. Sadece alışveriş yapılan kapalı ortamlar yerine, şehirle bütünleşmiş ve yiyecek-içecek, kültür, sanat, spor ve alışverişi bir arada sunabilen alanlar tercih ediliyor. Her iki alışveriş merkezimiz de fiziksel olarak açık konseptli olmaları itibariyle bu durumun getirdiği tüm avantajlara sahip.

Vialand AVM olarak, sektörde ilk defa “Eğlence ve Perakende” başlıklarını bir araya getirip, yeniden yorumlayıp sahiplendik. Kendimizi “Eğlencenin Başkenti” olarak konumlandırıyoruz. Türkiye’nin ilk, İstanbul’un tek Tema Parkına sahibiz. Bunun yanı sıra şehrin en uzunu olan zipline hattımız, 450 metre boyunca saatte 70 km hızla adrenalin tutkunlarına benzersiz bir deneyim yaşatıyor. Türkiye’de bir alışveriş merkezi içerisinde başka bir örneği olmayan nostaljik tramvayımız, ziyaretçilerimize, Taksim İstiklal Caddesi’ndeki tramvay deneyimini yaşatıyor. Ziyaretçilerimiz, AVM’nin cadde katının tamamını tramvayla gezme şansına sahipler. AVM içerisinde konumlanan, Jungle, Safari, Zindan, Ters Çatı ve Bowling alanlarımızla da öne çıkıyoruz.

Venezia AVM, İstanbul’un Avrupa Yakası’nın en çok tercih edilen outlet konseptli alışveriş merkezi olarak, son yıllarda, İstanbul’a gelen turistlerin en önemli ziyaret noktalarında biri konumuna geldi. Açık hava konsepti ve Venedik temasıyla, farklılaşmanın çok önemli olduğu yeni dünya düzeninde, farklı bir şekilde ön plana çıkıyor. Venedik sokaklarında geziyor hissiyatıyla, su kanallarında gondol turu yaparak, alışverişin keyfini yaşama şansınız söz konusu.

Rekabetin kızıştığı, rakiplerin arttığı bir dönemde, her iki alışveriş merkezimiz de sıra dışı özellikleri ile rekabette ön sıralarda yer alıyor.

Yerli ve yabancı turistlerin cazibe merkezi

Peki, Tema Park nedeniyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisi nasıl?
Türkiye bir turizm ülkesi. Turizmde dünyanın en güçlü 10 ülkesinden biriyiz. Ülkemizde turistler için cazibe merkezi niteliğinde olan oldukça fazla unsur var. Vialand de, AVM-Tema Park ve otelden oluşan karma yapısıyla, farklı ülkelerden gelen yabancı turistlerin, önemli bir destinasyonu. Bu yıl Vialand AVM’ye Körfez ülkelerinden ve Balkan ülkelerinden ilginin büyük olmasını ve geçmiş yılların rakamlarının kat kat üzerinde bir başarı yakalanmasını bekliyorum.

Vialand kompleksinin bir parçası da Türkiye’nin ilk, İstanbul’un tek tema parkı. Vialand Tema Park’a gelen misafirler, Vialand içerisinde yer alan otelde konaklayabiliyor, alışveriş, yeme içme ihtiyaçlarını AVM’mizde karşılayabiliyor. Vialand Tema Park içerisinde yer alan birbirinden heyecan verici eğlence üniteleri, yerli misafirlerden olduğu kadar yabancı turistlerden de yoğun ilgi görüyor. Tema parkın her yıl ağırladığı misafirlerin yarısını yabancı turistler oluşturuyor. Vialand hem yerli hem yabancı turistlerin eğlenceden alışverişe, konaklamadan yeme içmeye aradığı her şeyi bulabileceği bir yapı olarak öne çıkıyor.

Bulunduğunuz lokasyon, Vialand AVM’nin kendine özgü kimliğinin oluşmasında ve ziyaretçiler tarafından benimsenmesinde nasıl bir rol oynuyor? Ulaşımda sunduğunuz imkânları da öğrenebilir miyiz?
Vialand AVM genç nüfusun oldukça fazla olduğu bir bölgede yer alıyor. AVM’mizin açık hava konseptli alışveriş caddeleri, eğlence olanakları ve alışverişin yanı sıra sunduğu birçok alternatif gençlerden yoğun ilgi görüyor. Gençler sosyal medya uygulamalarında paylaştıkları fotoğraf ve video çekimleri için, alternatif, sıra dışı ve ilgi çekici alanlara rağbet ediyorlar. Vialand AVM’de hem mimari yapımız hem de yukarıda bahsettiğimiz birçok unsurumuzla, bu anlamda alternatiflerimiz bulunuyor.
Vialand AVM’nin bulunduğu lokasyon ulaşım açısından oldukça büyük bir avantaj sağlıyor. Misafirlerimiz özel araçları ile geldikleri takdirde, kolaylıkla 8 bin araç kapasiteli açık ve kapalı ücretsiz otoparklarımızdan faydalanabiliyor. Bunun yanı sıra toplu ulaşımla da Vialand AVM’yi ziyaret etmek oldukça kolay. Misafirlerimiz birçok metro hattıyla Vialand AVM’ye ulaşabiliyor, metro durağı-AVM arası ve farklı lokasyonlara ring şeklinde çalışan servislerimiz mevcut.

Vialand AVM’de etkinlikler dopdolu

Vialand AVM’de bu yıl içindeki etkinlik planlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Ne gibi sürprizlerle ziyaretçilerinizi ağırlayacaksınız?
Vialand AVM içerisinde yer alan Jungle, Safari, Zindan, Ters Çatı gibi eğlence alanlarıyla da öne çıkan ve farklılaşan bir alışveriş merkezi. Bu özelliklerimizin yanı sıra hayvan dostu bir AVM olarak da öne çıkıyoruz. Geçtiğimiz dönemde eğitim öğretim yılının da sona ermesiyle çocukların aileleriyle birlikte eğleneceği ve özlenen geleneksel sokak oyunlarını deneyimleyebileceği bir etkinliğe imza attık. Sokak Oyunları Festivali’nde çocukların çok sevdiği oyunlar ve Onur Erol konseri misafirlerimiz tarafından ilgiyle karşılandı.
Pandeminin etkileri ortadan kalkarken, tüketicilerin değişen alışkanlıklarına uyum sağlamaya çalışıyor, yepyeni projeler ve etkinliklerle misafirlerimize benzersiz bir deneyim sunmayı hedefliyoruz.

Sizce bir alışveriş merkezinin başarılı olması nelerden geçiyor?
Öncelikle çok iyi bir alışveriş merkezi yönetimi gerekiyor. AVM yönetim çalışanları, mağaza çalışanları ve taşeron çalışanlarımız bizim en değerli unsurlarımız. İki AVM’mizde de günlük 30-40 bin ziyaretçi ortalamasıyla birçok farklı milletten insanları ağırlıyoruz. Bu insanların AVM’ye girişlerinden, çıkışlarına kadar ve içeride kaldıkları süre içerisindeki deneyimlerinde, her anları AVM yönetiminin unsurlarıyla temas içerisinde geçiyor. Bu deneyimin kalitesi, sürekliliği sağlamak için çok önemli. İnsanlar AVM’lere alışveriş yapmak, eğlenmek ve sosyalleşmek için gidiyorlar. Aradıklarını bulmaları çok önemli. Bu sebeple marka karmasını geliştirmek, ihtiyaca ve hedef kitleye yönelik markaları getirmek çok önemli.

Bunun yanı sıra değişen tüketici alışkanlıklarını doğru analiz edebilmek, ülkemizde ve dünyadaki akımları yakından takip etmek, bu değişimleri AVM’de misafirlere sunabilmek çok önemli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here