Ana Sayfa İNDEKS Cinnabon Z kuşağının baklavası Cinnabon mağaza sayısını artıracak

Z kuşağının baklavası Cinnabon mağaza sayısını artıracak

1985 yılında Amerika’da doğan ve jenerik bir marka haline gelen Cinnabon, bugün dünyada 1600’den fazla satış noktasıyla tatlı severlere hizmet veriyor. Sadık Grup tarafından Türkiye pazarına getirilen Cinnabon, baklavaya alternatif seçeneğiyle evrensel düşünüp yerel hareket eden markalardan. Cinnabon Türkiye Genel Müdürü Alper Tedik, pandemiden sonra normalleşme süreciyle mağazalaşma hızını artıracaklarını dile getirdi. İki yeni mağazayı daha açmak üzere olduklarını belirten Tedik, “Her yıl çift haneli büyüme rakamları ile 2026 yılı sonuna kadar İstanbul’un yanı sıra Antalya, Ankara ve Bursa’da açmayı planladığımız yeni şubeler ile Türkiye geneline yayılmayı planlıyoruz. Türkiye özelinde franchising vermeden tüm şubelerimizi kendimiz açıyor olacağız, bu yüzden görece yavaş ama sağlam adımlarla ilerleyeceğiz” diye konuştu. Alper Tedik ile markanın öyküsünü, Cinnabon lezzetlerini ve mağazalaşma hedeflerini konuştuk…

Röportaj, AVMDergi.com

Alper Bey, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
49 yaşındayım, toplamda 32 yıldır hizmet sektörünün otel (şehir / resort), restoran (casual / fine dining), kafe, catering, hastane, patiserie, bakery gibi alt dallarında çalışmakla beraber, bunun son 22 yılını yöneticilik ile geçirmiş bulunuyorum. Lezzetin izinde, birçok ülkeyi ve şehri ziyaret etme fırsatım oldu, belki de bu bir insanın sahip olabileceği, gustosu en yüksek iş hastalığı olarak nitelendirilebilir.

Cinnabon’un kuruluş hikayesini dinleyebilir miyiz sizden? Cinnabon Türkiye ile ne zaman tanıştı?
Cinnabon 1985 senesinde Amerika’nın Seattle şehrinde dünyanın en iyi cinnamon roll’unu üretmeyi kafaya koymuş bir baba ve oğul tarafından kurulmuş. Kuruluşunun ilk senesinde ilk franchise’ını verme başarısında bulunmuş bir marka. Cinnabon geride bıraktığı 37 sene içerisinde Amerika, Avrupa, Asya, Afrika ve Avustralya kıtalarında franchise’larının sayısını artırarak dünyanın dört bir yanına yayılmış küresel ve köklü bir marka olmuş diyebiliriz. Cinnabon, Amerika’da 680, EMEA bölgesinde 700, Avustralya ve diğer bölgelerde ise 200’ün üzerinde şubesi ile 1600’den fazla satış noktasıyla dünya çapında hizmet vermekte ve çift haneli büyüme oranları ile bu büyüme devam ediyor. Cinnabon, Türkiye pazarına da 2018 senesinde Sadık Grup tarafından getirildi.

Şu anda Türkiye’de kaç şubeniz bulunuyor?
Globaldeki durumun aksine Türkiye’de ise daha çok yeniyiz, Cinnabon 2018 senesinde ilk mağazasını Akasya AVM’de açtı, bu açılışın ardından sırasıyla Mall Of İstanbul, Vadi İstanbul, Akbatı AVM, Viaport Asia mağazalarımızı cinnabon severlerle buluşturduk. Ekim ayı içinde Emaar AVM’de ve Kasım ayında da Kayaşehir’de iki yeni mağazamızı daha açıyor olacağız.

“Mağaza sayısı artacak”

Cinnobon’un Türkiye’deki mağazalaşma süreciyle ilgili hedefleri nelerdir?
Şu anda sadece İstanbul’da 6 mağazamız ile sevenlerimizin damaklarında ve koku hafızalarında inanılmaz lezzetli anılar bırakıyoruz. Cinnabon’un Türkiye pazarına girmesinden kısa bir süre sonra, ne yazık ki tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının ortaya çıkması ve yeme içme sektörünün bu durumdan ciddi ölçüde etkilenmesi nedeniyle marka bilinirliğimizi ve mağaza sayımızı artırmakta istediğimiz performansı gösteremedik. Ama normalleşme süreci ile birlikte heyecanla önümüzdeki dönemde hayata geçirilecek projeler ve yeni mağaza açılışları için çalışmaya başladık. Hızlı ve agresif bir büyüme planımız var. Son olarak Ekim ayı içerisinde Emaar AVM’de yeni mağazamız ile cinnabonloverlar ile buluştuk. Kasım sonuna kadar Kayaşehir’de ilk cadde mağazamızı açacağız. Sene sonuna kadar da iki kontrat daha imzalamayı hedefliyoruz. Her yıl çift haneli büyümeler ile 2026 yılı sonuna kadar İstanbul’un yanı sıra Antalya, Ankara ve Bursa’da açmayı planladığımız yeni şubeler ile Türkiye geneline yayılmayı planlıyoruz. Türkiye özelinde franchising vermeden tüm şubelerimizi kendimiz açıyor olacağız, bu yüzden görece yavaş ama sağlam adımlarla ilerleyeceğimiz söylenebilir.

Nasıl bir iddiaya sahip Cinnabon? En çok hangi konularda kendine güveniyor?
Cinnamon Roll ürünümüz bulunduğu pazarlarda rakipsiz ve jenerik bir marka olarak büyümeye devam ediyor. Kaliteli kahveler ve reçeteleri bize özel soğuk içeceklerimizle rollarımız kombinlendiğinde misafirlerimize günlerini güzelleştirecek harika deneyimler sunuyoruz. Türkiye ve bölgedeki diğer ülkelerde baklava çok baskın ve sevilen bir lezzet. Bayramlar, ev ziyaretleri, akla gelebilecek her türlü kutlama ve keyif dolu anda tüketilmek üzere tercih edilen ilk ürün olarak gösterilebilir ancak devir değişiyor, gençler her alanda olduğu gibi bu alanda da değişiklik ve farklılık arayışı içindeler. Bu arayışın farkındayız ve sektördeki açığı kapatmak için menümüzde keyifli ürünlerimiz olduğunu söyleyebilirim. Kutlamaların yeni nesil hali Cinnabon olacak diyebiliriz. Cinnabon olarak kendimize iddialı bir hedef koyduk, ziyaretçilerimize özel anlar için baklavanın tahtını elinden alacak bir lezzet alternatifi sunuyoruz, bu lezzeti onların mutlu anlarına eşlik edecek bir forma getirmek niyetindeyiz. Bunun için de farklı ürün sunumlarımız var, mesela “Cinnapack” ürünümüz kalabalık buluşmalar ve kutlamalar için çok ideal. Cinnapack ürünümüz 2’li, 4lü, 6lı roll paketleri ya da 6’lı, 9’lu ve 15’li Minibon paketleri olarak alınabiliyor. Bunun yanında doğum günü, terfi, yıldönümü gibi çeşitli kutlamalarda pasta kesmekten sıkılan lezzet düşkünleri için ise Megabon ürünümüz ile yine kutlamalara yeni bir soluk getiriyoruz. Tarçın, Türk mutfağında çokça kullanılan, bilinen ve sevilen bir baharat, tatlı ile uyumunu da bilmeyen yoktur. Bu nedenle ürünlerimizin tüketicimiz tarafından sevilerek tüketildiğini görüyoruz, bu durum yolumuzda hızla ilerleyeceğimizi bizlere gösteren en önemli gösterge.

Baklava severlere eşsiz Cinnabon lezzetleri

Cinnabon’un menüsünde neler var, misafirleriniz en çok neleri tercih ediyor?
Cinnabon’un menüsünde birbirinden lezzetli el yapımı roll’lar bulunuyor. Büyük boy ürünlerimiz roll, küçük boy ürünlerimiz ise “Minibon” olarak menüde yer alıyor. Ürünlerimizin hepsi her saat başında mağazalarımızdaki arkadaşlarımız tarafından müşterilerimizin gözü önünde taze taze hazırlanıyor ve servise sunuluyor. Ürünlerimizin güvenle ve beğeniyle tüketilmesindeki en önemli unsurun bu olduğuna inanıyoruz. Cinnabon’un kurucularının ürettiği ilk ürün cinnamon roll (tarçınlı rulo). Amerika’da hala menüyü çok sade tutuyorlar, seneler içerisinde franchise verilen ülkelerin de damak zevkine hitap eden ürünleri bölgesel olarak menülere eklemeye başlamışlar, ama yine de Cinnabon severlerin pek çoğu hala Classic Cinnabon’u severek tüketiyor. Bu ürünün yanı sıra, çikolata severler için Chocobon da cazip bir alternatif olarak menüde yerini alıyor. Baklava sever bir millet olduğumuz için, bu topraklara özel olarak antep fıstığı ezmesi ve bal kullanılarak hazırlanmış Honey&Pistachio yine eşsiz lezzetlerimizden biri, bunu yanı sıra, Caramel Pecan ve Biscoff ve orman meyveleri sevenler için ise Mixedberry ürünlerimiz vazgeçilmezler arasında diyebiliriz.

Titizlik gösterdiğiniz konuların başında neler geliyor?
Ürün kalitesi ve standardizasyon bizim için ilk sırada bulunmakta, Cinnabon’un 1985’ten bu yana her geçen gün güçlenen marka algısı ve müşteri memnuniyetinin altında yatan yegane sebep budur diyebiliriz. Ardından müşteri memnuniyeti geliyor, bu alanda merkezdeki ve sahadaki arkadaşlarımızın emeklerini takdirle karşılıyorum. Cinnabon misafirlerimizin hayatına lezzet katmayı, mağazalarımıza uğrayan, ürünlerimizi tadan herkesi yüzünde bir gülümseme ile mağazalarımızdan uğurlamayı hedefleyen bir felsefe ve kurum kültürüne sahip. Tüm çalışanlarımız bu kurum kültürünü içselleştirerek çalışmalarını sürdürmekte. İnanıyorum ki bu bilinçle hareket eden bir ekip olduğumuz için hedeflerimize tahminimizden daha kısa sürede ulaşacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here