Ana Sayfa İNDEKS Bisse BİSSE’den 60 milyon TL yatırımla yeni fabrika

BİSSE’den 60 milyon TL yatırımla yeni fabrika

Türkiye’nin hazır giyimdeki en köklü markalarından BİSSE, İstanbul’da 60 milyon TL yatırımla yeni bir fabrika hazırlığına başladıklarını, fabrikayı 45’inci yıllarını kutlayacakları 2021 yılının Nisan ayında faaliyete alacaklarını duyurdu.

BİSSE’nin 2020 yılına dair faaliyetlerini değerlendiren ve gelecek hedeflerine ilişkin açıklamalarda bulunan BİSSE Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Onur Kefeli, BİSSE’nin hikâyesinin tam 44 yıl önce İstanbul Vefa’da tutulan 60 metrekarelik bir dükkânda iki küçük makine ile başlayıp bugün Eyüp’teki 3 bin metrekare alana sahip fabrikaya uzandığını belirterek yeni yatırıma dair şunları aktardı:

“BİSSE olarak 45’inci yılımıza doğru ilerlerken markamıza yatırım yapıyoruz. Fabrika yatırımından ihracat performansının artırılmasına, mağaza konseptinden ürün gamının genişletilmesine ve yeni mağaza yatırımlarına kadar birçok adım atmaya başladık. Bu çerçevede de İstanbul’da ilk etapta 8 bin metrekare alan üzerine, bin 200 kişiye daha istihdam sağlayacağımız, çevreye duyarlı ve son teknoloji depo sistemlerine sahip yeni bir fabrika yatırımı gerçekleştiriyoruz. 2021 yılı Nisan ayında açacağımız fabrikamız sayesinde mevcut üretimimiz aşamasındaki ithalat oranımızı %10’a indirerek ülkemize sağladığımız katma değeri artıracağız. Yalnızca bir üretim merkezi değil, bünyesinde yer alacak BİSSE Eğitim Merkezi ile Moda Eğitim Merkezi yer alacak. Bunun için 3 farklı üniversite ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Yeni fabrikamızın kapasitesini 2023 yılında 20 bin metrekareye artırmayı hedefliyoruz, böylece kalite ve teknoloji açısından Avrupa’da ilk 5 gömlek fabrikası arasında yer alacağımıza inanıyoruz.”

“İspanya ve Belçika’nın gömlek ve takım elbise siparişlerine yetişmek için var gücümüzle çalışıyoruz”


Mart ayından bu yana süregelen pandemi ve yükselen döviz kuru ile birlikte ihracata odaklandıklarını belirten Onur Kefeli; “Güney Afrika, Almanya, Belçika, İsveç, Kazakistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Irak, Lübnan, Kanada ve ABD’ye ihracat gerçekleştiriyoruz. Ancak pandemi etkisiyle yurt dışına olan siparişlerinin ciddi bir şekilde arttı. Bugün için özellikle İspanya ve Belçika’dan aldığımız gömlek ve takım elbise siparişlerini yetiştirebilmek adına hem biz hem de 4 fabrika daha bizim için çalışıyor. Öyle ki kendi çalışanlarımız için olan kıyafetleri dahi iş yoğunluğundan yetiştiremez hale geldik” dedi.

“Yurt dışında stratejik noktalarda 13 mağaza yatırımına imza atacağız”
Mağaza yatırımlarına da değinen Kefeli; “Marka konumlandırma stratejimizi gözden geçirip hedef kitlemizin değişen ihtiyaçlarına uygun yeni ürün segmentasyonları oluşturuyor, bu doğrultuda yeni koleksiyonlarımızı hedef kitlemizle buluşturmak adına yurtiçinde ve yurt dışında stratejik değerdeki yerlerde mağaza açılışları gerçekleştiriyoruz. Bugün için İstanbul’da 12, İzmir’de 4, Ankara’da 3, Antalya’da 2, Bursa, Konya, Kayseri, Diyarbakır, Erzurum, Mersin, Gaziantep ve Mardin’de birer olmak üzere toplam 29 mağaza ile 450 satış noktasına sahibiz. İlerleyen dönemde Dubai’de 4, Amerika Birleşik Devletleri’nde 2, Azerbaycan’da 1, İngiltere’de 2, Katar’da 1, Güney Afrika’da 1, Türkistan’da 1 ve Kazakistan’da 1 olmak üzere toplam 13 mağaza açmayı hedefliyoruz. Hatta Dubai’deki Emaar Mall’da mağaza açan ilk Türk hazır giyim markası olacağız” şeklinde konuştu.

Üretilen gömleklerin uzunluğu, dünyanın çevresini 2 kez dönüyor
İlk mağazasını 1988 yılında Türkiye’nin ilk AVM’si Galleria’da açan BİSSE, bugün toplam 29 mağazası ve 450 adet satış noktası ile müşterilerine gömlek, takım elbise, ceket, pantolon, T-shirt, triko, mont, kaban, pardösü ve ayakkabı ulaştırıyor. Sahip olduğumuz deneyim ve makine parkuruyla bir gömleği 7,7 saniyede üreten BİSSE’nin kuruluşundan bu yana ürettiği gömleklerin uzunluğu, dünyanın etrafını iki kez dönebilecek bir mesafeye, 80 milyon metreyi aştı. “Gömlek üretmek sanattır ve bu sanatı tamamlayan unsurlar da detaylardır” vizyonuyla faaliyet gösteren BİSSE, tüm dünyada kendi ismiyle anılan bir marka olarak yoluna devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here