Ana Sayfa Gündem Euroshop 2023’e özel röportajlar-3

Euroshop 2023’e özel röportajlar-3

Her üç yılda bir dünya perakendecilerinin buluştuğu EuroShop 2023, Almanya Düsseldorf’ta başladı. 26 Şubat- 2 Mart tarihleri arasında gerçekleşen fuara, pek çok Türk firması da katılım sağlıyor. Egemen Salman, Euroshop’tan AVMDergi.com’a özel röportajlarla her gün fuarın nabzını tutuyor.

Sedu Display Pazarlama Müdürü Merve Durul

1987 yılında reklam ve yönlendirme materyalleri üretimiyle sektöre giren Sebatiş Durul Reklamcılık ve Tasarım Hizmetleri AŞ, 1997 yılında odağını POSM malzemeleri tasarımı ve üretimine yönlenmiş ve günümüzde de bu konularda hizmet vermekte.

Bir aile şirketi olan Sedu’da 150 kişi çalışıyor ve 7 bin 500 metrekarelik bir üretim, 5 bin metrekarelik bir depo alanıyla mağazalara metal, plastik, ahşap display malzemeleri üretiyor ve depoluyor. Firma tasarım, yönetim, üretim departmanlarını aynı çatı altında topluyor. Üretebilecekleri ürünlerin tasarımını yapmak firmayı bu alandaki diğer firmalardan ayıran bir özellik.

Sedu Display Pazarlama Müdürü Merve Durul, aynı zamanda bu konuyla ilgili dersler veriyor. Durul’un bir diğer önemli toplumsal katkı alanı ise Beşiktaş Arama Kurtarma Derneği Kurucu üyesi olması ve bu konuyla ilgili özellikle deprem bölgesinde faal olarak görev alması. Merve Durul ile yaptığımız kısa söyleşide öncelikle Covid-19 sonrası dönemde mağazacılıkta fiziksel anlamda ne tip değişiklikler beklediğini sorduk. Durul, özellikle dijitalleşme dünyasında ülke olarak sosyolojik altyapımızdan kaynaklı biraz mesafeli olunduğunu ancak Covid-19 döneminde insanların evde kaldığından işlerini online halledebildiklerini gördüğünü belirtti. Fakat tekrar mağazacılık sistemi açıldığında normal alışkanlıklarına geri döndüklerini ifade etti. Teknolojinin yeni bir döngü olduğunu, buna alışmanın bir süreç alacağını ve bu konuda bir geçiş sürecinin olması gerektiğini, dokunarak alışveriş yapmanın devam edeceğini ve fiziksel mağazacılığın hiçbir zaman demode olmayacağını düşünüyor.

Deprem sonrası bölgenin geleceği ile ilgili görüşlerini aldığımız Durul, bölgede ilk günden itibaren faal olarak arama kurtarma çalışmalarına katılması ve bölgenin durumunu yakından bilmesi nedeniyle toparlanmanın ancak devletin, hükümetin ve insanların sistematik bir şekilde bir program döngüsü ile çalışmasının önemini vurguladı. Euroshop 2023 perakende fuarı ile ilgili görüşü ise bu fuarın çok prestijli bir fuar olduğu ve fuardan ciddi olarak güzel sonuçların çıkacağıdır.

Röportaj: Egemen Salman
Kameraman ve Fotoğrafçı: Çetin Salman

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here