Ana Sayfa Gündem İstanbul’a yeni AVM: Lens Çarşı

İstanbul’a yeni AVM: Lens Çarşı

Lens Yapı

Lens Çarşı, ziyaretçilerine kapılarını açmaya hazırlanıyor. 33 dönümlük arsa üzerine kurulu Anadolu Yakası’nın en büyük konut projesinin bünyesinde yer alan Lens Çarşı, 50 bin metrekare kiralanabilir alana sahip. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın hemen bitişiğinde bulunan Lens Çarşı, yeni bir yaşam alanı vaat ediyor. Lens Yapı Yönetici Ortağı Mert Kutlu, projeyi AVMDergi.com’a anlattı.

Röportaj, AVMDergi.com

Karma proje olan Lens’i sizden dinleyebilir miyiz? Lokasyonundan da bahseder misiniz?
Lens İstanbul, 33 dönümlük bir arsa üzerine kurulu ticari ve konuttan oluşan karma bir proje. Yaklaşık 200 bin metrekare kapalı alana sahip. Bunun 90 bin metrekaresi konut, yaklaşık 50 bin metrekaresi alışveriş caddesi. Bölgenin en büyük konut projesi olan Lens İstanbul, aynı zamanda Anadolu Yakası’nın da en büyük konut projelerinden biri. Projemiz, aslında iki etaptan oluşuyor. İlk etabımız yani Lens İstanbul tamamlandı. Projenin devamı niteliğindeki ikinci etap ise hemen Lens İstanbul’un karşısında yine 33 dönümlük arsa üzerine yükselecek. Lens İstanbul, Sabiha Gökçen Havalimanı’na yürüme mesafesinde, 500 metre uzaklıkta bulunuyor. Çarşının içerisinden Yenişehir metro durağı yer alıyor. Bölgede Teknopark var. Kurtköy, çok dinamik bir bölge ve biz de bu bölgenin tam merkezinde yer alıyoruz. Levent’ten çıkıp 3. köprü yolunu kullanırsanız, 20 dakikada Lens İstanbul’a varabiliyorsunuz.

Lens Çarşı

Lens Çarşı projesi nasıl doğdu?

Biz modern mimariye önem veren bir firmayız. İnsanların ihtiyaçları değişiyor, gelişiyor. Artık insanlar kapalı alışveriş merkezlerine gitmek istemiyor, temiz hava almak istiyor. Biz de ihtiyaçlara kulak vererek, bir açık hava AVM’si yapmaya karar verdik. Bölgede çok fazla beyaz yakalı yaşıyor ve yaşam çok hareketli. Beyaz yakalı kesim yoğun çalıştığı için evinde çok fazla vakit geçiremiyor ve hatta evde yemek dahi hazırlayamıyor. Biz de vakit sorunu yaşayan beyaz yakalılarının ihtiyaçlarına cevap vermek üzere konutun hemen altına çarşıları yerleştirme kararını verdik. Amacımız, bölgenin ihtiyaçlarına cevap vermek üzere bir alışveriş caddesi yapmaktı. Lokasyona uygun bir şekilde mimari kurgulandı ve bölgeye uygun şekilde marka karması yapılıyor.

Lens Çarşı’nın teknik özelliklerini sizden dinleyebilir miyiz?
50 bin metrekare kiralanabilir alanımız var. Lens İstanbul’da 85-105 adet mağaza bulunacak. Büyük metrekareli mağazalarımızın çoğunu, uluslararası ve ulusal markalara kiraladık. Migros, Playland, Cinemarine, Tekzen, e-bebek, Komşufırın bunlardan sadece birkaçı. Peyzaj alanımızın merkezine, Türkiye’de genelinde gerçekleştirdiğimiz heykel yarışmasında kazanan eserleri sergiliyoruz. Yine Feng Shui danışmanımız, mağaza kiracılarına ücretsiz danışmanlık veriyor, ticaretlerinden daha fazla kazanç elde etmeleri için. Peyzaj, heykellerin yerleşimi, renk seçimi, bitkilerin yerleşimi konularında feng shui yapıldı. Heykellerin sergilendiği alan, su ve ışık oyunlarıyla çok güzel olacak. Ana meydanda insanları toplayarak sosyal bir alan yaratmak istiyoruz. Burası aynı zamanda bir etkinlik merkezi de olacak.

Lens Çarşı açılış tarihi nedir?
Ramazandan sonra açmayı hedefliyoruz. Resmi açılışımızı ise eylül ayında gerçekleştireceğiz. Mağazaların kiralamasını REA Grup yapıyor. AVM’yi doldurmak değil, yaşatmak önemli. Biz de AVM’yi yaşanabilir kılacağız. Biliyorsunuz bir AVM’nin oturması için belli bir süreye ihtiyaç var. Bu süreyi markalara sübvanse etmeye çalışıyoruz. Markalara her konuda desteğiz. Kapalı bir AVM’ye göre ortak giderlerimiz çok uygun.

Lens Yapı AVM

Hedeflediğiniz ziyaretçi sayısı nedir?
Yüksek gelir grubu olan bir bölge. Hafta içi 10-15 bin ziyaretçi bekliyoruz. Hafta sonu 25-30 bin ziyaretçi. Doğru bir marka karması oldu. Buraya gelecek perakendeciler sıfır riskle mağazalarını işletebilecekler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here